Michal Maxo Maxian: Ľudia idú za príkladom

  • Keď som stretol Maxa prvý krát, rozprával mi, ako vníma svet startupov. Fascinovane som ho pol hodinu počúval. Hneď som pochopil, že je jedným z ľudí, ktorí veci menia a zlepšujú. Baví ho to a robí to dobre. Maxo - organizátor StartupWeekendov a najnovšie zakladateľ projektu Startup Education Slovakia.
image_1429299191.jpeg
  • Keď som stretol Maxa prvý krát, rozprával mi, ako vníma svet startupov. Fascinovane som ho pol hodinu počúval. Hneď som pochopil, že je jedným z ľudí, ktorí veci menia a zlepšujú. Baví ho to a robí to dobre. Maxo - organizátor StartupWeekendov a najnovšie zakladateľ projektu Startup Education Slovakia.

 

V marci si rozbehol projekt Startup Education Slovakia. Čo je jeho hlavným cieľom?

Hlavným cieľom je zlepšiť vzdelávanie progresívnym smerom a vytvoriť kultúru startup vzdelávania. Budúci rok otvárame nepovinný predmet na Univerzite Komenského, kde budeme učiť Lean Startup metódy.

 

Zatiaľ si zorganizoval niekoľko prednášok o startupovom ekosystéme, získavaní investícií, metódach valuácie. Aké boli prvé ohlasy?

Ohlasy boli veľmi dobré. Prišiel dostatok ľudí a som veľmi rád, že táto social enterprise zaujíma aj lektorov (startupistov).

 

 

Ako sa o prednáškach môžu záujemcovia dozvedieť?

Zatiaľ fungujeme veľmi lean a teda za minimálne náklady. Môžete informáciu nájsť na stránke www.fb.com/StartupEduSVK. Vždy dávam informáciu aj cez svoj profil na twitteri www.twitter.com/mmaxian a na svojom fb konte www.fb.com/maxian

Pripravujeme aj web stránku, ale všetko treba robiť pekne postupne. Teraz majú prioritu prednášky a predmet.

 

Často sa hovorí, že študenti sú leniví, že sa im nechce vzdelávať.  Pri Tvojich projektoch mám pocit, že opak je pravdou. Ako to vidíš?

Všetko je o tom, ako ľudí zaujmeš. Ja nikoho za dvere vyhadzovať nemusím ani nemusím kričať. Správam sa ako človek a ľudia idú za príkladom, ktorým sa snažím byť ja alebo lektori, ktorí s nami robia.

Druhá vec je, že ak im niečo rozpráva o podnikaní učiteľ, ktorý nepodnikal, tak je to ťažko uveriteľné a veľa krát je to teória. My sme oveľa autentickejší a teda sme bližšie k študentom.

 

Je naše školstvo v rozklade?

Určite nie. Spoločnosť prechádza transformáciou. Mení sa podnikanie, skupiny ľudí, tradície a preto sa mení aj školstvo. Bude to rapídna zmena. Napr. ja sa najviac učím na coursere a v praxi testujem, čo sa naučím tam alebo z kníh.

Keď mi však učiteľ na otázku, či príde k nám na workshop, dá odpoveď v štýle “iba ak dostanem kredity,” tak je niečo zle.

Zháňame šikovných učiteľov zo stredných škôl, PhD., ale aj docentov a profesorov, ktorí majú záujem zmeniť status quo v našich školách. Nech sa mi ozvú a vieme sa do toho oprieť spolu.

 

 

Čo by školám pomohlo? V čom by sa hlavne mohli zmeniť?

Pomohlo by im pristupovať otvorenejšie k vonkajším vplyvom. Napr. na jednej učňovke mi riaditeľka povedala na projekt ITexperience, že oni také vzdelávanie majú.

Tiež je dosť veľká korupcia aj na školách a preto som už s jednou školou obmedzil spoluprácu.

 

Ako reagujú na tvoje projekty univerzity? Otvárajú dvere?

Niektoré áno, niektoré nie. Je vždy otázne na akých ľudí nájdeš. Väčšinou sú odozvy dobré.

 

Kde vidíš Startup Education Slovakia o 5 rokov?

Otázka ako na pohovore. :-)

Dúfam, že startup education nebudeme musieť robiť za 5 rokov, lebo bude toto vzdelávanie plne integrované do tradičného vzdelávania na univerzitách. Ak toto číta niektorý z rektorov univerzít alebo ministrov a má záujem o posun univerzity smerom k modernému vzdelávaniu, nech sa mi ozve a vyriešime. V prípade, že sa nám to podarí, organizáciu transformujeme o stupeň ďalej a budeme riešiť problém, ktorý bude rovnako akútny ako je vzdelávanie dnes.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech