Clus­ter­haus: Výho­dy kan­ce­lá­rie a co-wor­kin­gu v jed­nom

Michal Tomek / 16. marca 2014 / Tools a produktivita

Po Brain­hou­se vám pri­ná­ša­me infor­má­ciu o ďal­šom spo­loč­nom pries­to­re pre slo­ven­ské star­tu­py. Ten­tok­rát však nej­de o čis­to co-wor­kin­go­vý kon­cept. Clus­ter­haus ponú­ka tzv. pro­wor­kin­go­vé mož­nos­ti.

 

Okrem klasických biznis priestorov s kanceláriami poznáme už aj tzv. co-workingové priestory. Tie zväčša využívajú startupy, ktoré vo svojej začiatočnej fáze potrebujú mentoring a zdieľanie myšlienok. Takými sú v Bratislave napríklad The Spot alebo Connect Coworking, prípadne VTP v Žiline. Neexistoval však priestor, ktorý by skĺbil tieto dve možnosti. Až kým neprišiel Clusterhaus.

 

Na jednej strane ponúka možnosti vlastných kancelárii, na druhej co-workingové priestory. Kancelárie si môže každá firma zariadiť podľa vlastných predstáv. V ponuke je údajne až 10 000 m2, čo je potenciál, kam vie priestor rásť. V súčasnosti sa nachádzajú na šiestom poschodí, v máji otvárajú ďalšie (celkovo 3 000 m). Nájom môže byť dohodnutý na rôzne obdobie - tak na polroka ako aj na dva roky.

 

 

Za myšlienkou týchto priestorov je Alpsventures v spolupráci IMMOFINANZ Group, jednou z najväčších realitných a developerských firiem v Európe. Prvý Clusterhaus vznikol ešte v lete 2012 v nemeckom Kolíne. Po ňom spustili aj ten viedenský s približne 1200 m2. Práve blízkosť Viedne a Bratislavy je výhodou najmä z hľadiska kontaktov a nákladov. Medzi partnerov Cluestrhausu v Bratislave patrí napríklad TA3, Bonetics, Alps Ventures alebo startupcamp.

 

 

Tak viedenský ako aj kolínsky Clusterhaus sú takmer na 100% zaplnené. Na dosiahnutí podobných čísel pracuje aj Clusterhaus Bratislava (momentálne asi 80%). Ten sa nachádza v Millennium Tower I pri nákupnom centre Polus. V súčasnosti sa v ňom nachádzajú také startupy ako TapHome, Sli.do či FormLab.

Sotero Rodriguez (riaditeľ Clusterhaus Campus Viedeň) povedal, že , "je pre nás cťou otvoriť v Európe tretí Clusterhaus v tomto roku (r.2013 – pozn. red.). Naším cieľom je teraz pokračovať v raste geograficky, pri využití synergických efektov vytvorených z existujúcich centier a vytvárať náš vlastný európsky Clusterhaus ekosystém.”

 

Zdroj: clusterhaus.sk, immofinanz.com

Pridať komentár (0)