Michal vyrába originálne Zvery, no nejde o obyčajné hračky. Každá má svoje meno, príbeh a dokonca aj rodný list

  • Michal je 28-ročný Martinčan, ktorý svoju kreativitu pretavuje do tvorenia Zverov
  • Zvery sú originálne vankúše pre každého, majú svoje meno a príbeh
Zvery Slovensko hračky príbeh značky
Zvery
  • Michal je 28-ročný Martinčan, ktorý svoju kreativitu pretavuje do tvorenia Zverov
  • Zvery sú originálne vankúše pre každého, majú svoje meno a príbeh

Každý vankúš má svoje meno a hlavne svoj jedinečný príbeh. Jedna pochádza z ušľachtilého rodu bočno-okých zverov, ďalšia je kaviarenský typ, no nájdeš tu aj Zver predurčenú na štúdium vysokého manažmentu. To sú Zvery, za ktorými stojí 28-ročný Martinčan Michal.

Zvery reprezentujú udržateľný životný štýl. Michal tiež chystá knihu Zvery, ktorej vznik môžeš podporiť na Startlabe. Prvá myšlienka vytvoriť Zvery vznikla v Ottawe, kde sa Michal učil šiť na šijacom stroji a kamarátka jeho vtedajšieho priateľa zas šila a štrikovala niečo podobné. Inšpirovala ho teda aj ona.

Podobne ako Zvery, aj Michal má za sa sebou dlhý príbeh, ktorý ho však doviedol naspäť do jeho rodného mesta, kde dnes pôsobí a tvorí.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZVERY © 2021 (@zvery.madebyme)

Do zahraničia sa dostal vďaka tanečníkovi

„Študoval som herectvo na konzervatóriu v Bratislave, potom som hral dve sezóny na Novej scéne,“ hovorí Michal s tým, že aj keď divadlo miloval, vždy vedel, že chce objavovať svet.

Práve v divadle spoznal kanadského tanečníka, ktorý ho naučil po anglicky. To ho priviedlo k rozhodnutiu, že odíde do Londýna, kde nakoniec žil štyri roky.

„Našiel som si prácu v Gucci. Najprv som predával tašky, a potom som prešiel k oblečeniu v Diore, kde som pracoval v takzvanom showroome. S Kanaďanom som sa oženil, alebo skôr „omužil“ a išli sme do Kanady, kde sme iba cestovali a vymýšľali plán, ako sa tam usadiť,“ opisuje Michal.

Tanečník pochádzal z Quebecu, čo pre Michala znamenalo výzvu v podobe kanadskej francúzštiny. Tam sa aj dostal k šitiu. Vtedy ešte netušil, že to bude jeho hlavná pracovná náplň. Po polroku cestovania sa vrátil do Londýna. Začal sa učiť francúzsky, pracovať pre Chanel, vybavovať kanadské víza a zarábať na ďalšie sťahovanie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZVERY © 2021 (@zvery.madebyme)

Cez deň učil angličtinu a v noci šil

Život je nepredvídateľný a s kartami sa pohral aj u Michala. Napokon sa neodsťahoval do Kanady, ale na Maltu, kde začal nový život ako krupiér v internetovom kasíne.

Ako hovorí, bola to zaujímavá a nová skúsenosť. Po mesačnom tréningu rozdával Black Jacky a točil ruletou. Presne ako vo fabrike. Táto práca Michala a jeho kamaráta po čase omrzela. Pracovná ponuka z Číny tak prišla ako na podnose.

„Odišli sme na Slovensko riešiť víza, ktoré sme nedoriešili, lebo srdce zavelilo ostať v Martine. Akosi tá láska vždy rozhodne o mojom smerovaní. Nevedel som však čo robiť, kde si nájsť prácu, a tak mi kamarátka poradila, že mám začať šiť tie smiešne vankúše, čo som im doniesol raz pod stromček. Alebo tiež učiť angličtinu,“ hovorí Michal.

A tak začal učiť v jazykovej škole a po nociach strojom búchať vedľa maminej spálne. Chcel si rozbehnúť mini značku, ktorú jeho priateľ pomenoval Zvery. Michal vedel, že to je ono.

Vedkyňa Lenka ľudí učí o koronavíruse: Očkovanie manipuluje DNA a chcú nás čipovať? Sú to hlúposti

Zvery sa medzi ľuďmi udomácnili

„Je to viac ako dva roky a Zvery sa tešia úspechu na gaučoch, stoloch, posteliach. Vďaka pomoci mojich priateľov a známych z divadelných časov Zvery pomaly získavajú obdiv na sociálnych sieťach,“ konštatuje ich tvorca.

Zvery pred dvomi rokmi vyzerali trochu inak ako dnes. Aj napriek tomu, že priestor na zlepšenie je vždy a všade prítomný, za ten čas sa mu hračky podarilo prepracovať a vychytať muchy.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZVERY © 2021 (@zvery.madebyme)

„Zvery sú určené všetkým moderne-mysliacim ľuďom, deťom, babičkám a tiež osamelým ľuďom. Pôvodne som ich začal šiť ako vtipný interiérový doplnok na gauč alebo do kresla. Na začiatku som vôbec nepomyslel, že by sa zvery mohli tak páčiť deťom,“ konštatuje Michal.

Deti ich milujú, spia s nimi, nosia na výlety, dovolenky, sedia s nimi na toalete, dokonca im prestierajú za stolom. Zvery sa medzi ľuďmi udomácnili a Michala táto práca baví stále viac a viac.

Každá Zver má svoje túžby, sny, ale aj rodný list

Každá Zver je jedinečným originálom, a to s vlastným rodným listom, životným príbehom, snami a túžbami. Ako aj my ľudia, tak aj Zvery sú iné tvarom, farbou alebo pásikom.

Nie je to však jediné, čo Zvery odlišuje od bežných vankúšov. Michal ich spojil aj s otázkou udržateľnosti. Na šitie používame nosené oblečenie z vytriedených šatníkov, látkových dielní a sekáčov,“ opisuje materiál, z ktorých sú jeho výrobky stvorené.

Ako hovorí, každá Zver je zo 100 % bavlny, občas v zložení s vlnou alebo kašmírom. Michal prezradil, že vždy mal rád nakupovanie v sekáčoch, na vintage trhoch a na blšákoch. „Keď sa tam vie človek hrabať, nájde super originálne kúsky za dobrú cenu a nikto to nemá,“ tvrdí.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZVERY © 2021 (@zvery.madebyme)

„Ani neviem prečo ma tak fascinujú. Keď som vymýšľal z akých materiálov šiť, hľadal som rôzne bavlny práve v sekáčoch. Aj keď hľadám niečo pre seba, neodídem bez pásikavého svetra pre moje výrobky. Som trochu náročný a vyberavý na úplet, bavlnu a elasticitu. Takže nešijeme Zvery zo všetkého, čo príde pod ruku,“ opisuje Michal.

Zvery sú na prísnej diéte

Ako Michal hovorí, oblečenie vždy dvakrát perie, aby videl správanie materiálu, ale taktiež chce, aby bola Zver čistá a voňavá do nového sveta. Zvery sú šité aj v kombinácii s novými látkami, ale minimálne. Je to hlavne kvôli farbám. To je aj dôvod, prečo sú z 80 % upcyklované.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZVERY © 2021 (@zvery.madebyme)

Upcyklácia, teda zo starého nové, je spôsob opätovného kreatívneho využitia vecí, pre ktoré by sa už ďalšie využitie nenašlo a skončili by ako odpad. Takže je to presne ten proces, keď si zoberieš starú košeľu alebo tričko a ušiješ si z nich vrecko na pečivo či obal na notebook.

Aby mohli Zvery vidieť, majú ručne prišité gombíky, ktoré boli chybné alebo vyradené z výroby. „Zvery sú na prísnej diéte, vyplnené anti-alergickým polyesterovým dutým vláknom. A prečo sú niektoré také štíhle? Lebo PraZver namáča ich výplň do džúsu,“ hovorí s úsmevom Michal.

Občas kombinuje nekombinovateľné

Šitie jednotlivých Zverov je zaujímavý proces. Michal nám ho v krátkosti opísal. Najprv kopí, nakupuje a hľadá svetre, ktoré by Zvery mohli mať oblečené. Potom si ich rozdelí podľa farby a kombinuje.

„Niekedy idem po prvoplánovej kombinácii, napríklad ružová a sivá, ale tiež aj podľa objednávok,“ opisuje a dodáva, že sa niekedy snaží nasilu skombinovať nekombinovateľné a funguje to.

Michal nemá presný strih a šablóny, takže Zver vystrihne podľa svetra tak, ako to ide. Ako konštatuje, vždy sa snaží využívať všetok materiál, aby mal minimálny odpad. „Keď aj nejaký vznikne, občas ním vyplním veľkého hada, ktorý môže sedieť v zime pod dverami, alebo ich využijem pri iných projektoch,“ dodáva.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZVERY © 2021 (@zvery.madebyme)

„Minulý rok som mal veľkú pomoc od kamarátok, ktoré mi pomohli – jedna ušila ruky a nohy, druhá telo, ja som došil zadoček a vyplnil ho. Každý piatok prišla Miška, ktorá im prišívala oči a úsmevy. Taká malá fabrika,“ opisuje proces výroby Michal.

V čase pandémie si však robí veľa vecí sám, keďže je na všetko viac času. Ako prezradil, niekedy mu jedna Zver trvá vyrobiť šesť hodín, inokedy ich za noc ušije aj 20. Tiež však záleží od typu objednávky a štýlu.

Zaujímavé je, že Zvery zažili už aj spoluprácu. Stalo sa tak v jeseni minulého roku, kedy Zvery spolupracovali so značkou OhMyDog. „Deti v onkologickom centre v Bratislave nakreslili zmiešanú zver podľa vlastných predstáv, no a ja som to pretavil do látkovej podoby,“ hovorí Michal.

Na návrhoch a strihoch 7 typov pracovali asi mesiac a každý deň, kým našli spôsob na ušitie tak, aby bola takáto Zver odolná aj voči psím útokom.

Zvery Slovensko hračky príbeh značky
zdroj: Zvery

Zvery s ozajstným príbehom 

Michal svoje Zvery nerozdeľuje na obľúbené a menej obľúbené. Keď šije jednu za druhou, zdá sa mu práve tá posledná najkrajšia.

„Rozoznávame sedem typov: Zver klasická tykadlová, Zver bočnooká, typy Adorabilis, Filip, Flauel, Gabriela a Lorna,“ opisuje. Aby neprezrádzal všetky tajomstvá zo sveta svojich výrobkov a bolo sa na čo tešiť, keďže Zvery už budú mať čoskoro aj stránku, predstavil nám aspoň tri.

Prvým sú Zvery Bočnooké. Podobajú sa na kladivohlavých žralokov a majú korene v ušľachtilom zverskom rode bočnookých.

„Ich predkovia vždy verili, že Zem je plochá, a teda tieto Zvery majú svojský pohľad na svet. Ak ide o špeciálne objednávky, tak túto zver šijem najradšej, pretože je jednoduché jej niečo pripevniť na hlavu, ako napríklad robotnícku čiapku alebo baretku,“ konštatuje Michal.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZVERY © 2021 (@zvery.madebyme)

Ďalšia Zver je Lorna, v mužskom rode Laurence. Tá patrí v rodine Zverov k najmladším členom. Ako Michal opisuje, je to vankúšová Zver so špeciálne dlhým krkom, aby jej náhodou niečo neuniklo. 

„Pochádza z Bavlnených jazier, blízko od Pásikavej hory. Dlho hľadala cestu životom, až kým nenašla samú seba v rodine Zverov gaučoidných. Obyvatelia Bavlneného jazera veria, že stále žije v hlbinách a tvrdia, že len raz za rok vystrčí svoje gombíky nad hladinu, avšak to už dávno nie je pravda,“ hovorí príbeh Lorny jej tvorca.

Na záver k Lorne dodal: „Šťastne brázdi ulice, občas si posedí pred výkladmi pekární. Jedného dňa túži ochutnať čerstvo napečený chlieb. Je prítulná a nekonfliktná. Dokáže vysušiť slzy a previezť ťa životom s úsmevom.“

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZVERY © 2021 (@zvery.madebyme)

Konvenčnosť a hravosť je dôležitá, netreba sa brať tak vážne

Zver si môžeš adoptovať. Ľudia sa občas Michala pýtajú na rozdiel medzi adopciou a kúpou. „Nechcem nikoho zavádzať, rozdiel nie je žiadny. Znamená to v podstate prijať Zver do rodiny, nielen ako vankúš alebo hračku, ale ako plnohodnotného člena a spoločníka, ktorý dokáže aj veľa vecí naučiť,“ hovorí Michal.

Michalovi raz prišla správa, že dcéra adoptívnych rodičov Zvery začala konečne hlasnejšie a zreteľnejšie čítať. Ich dcéra si Zver jednoducho zamilovala a rada jej čítala. „Niekoho Zver naučila sadať si na nočník, alebo tiež ako sedieť za stolom,“ opisuje Michal a dodáva, že cieľovú skupinu nie je jednoduché určiť.

„Aj keď moje babky vidia Zvery, ktoré mám nastrihnuté na stole, chcú ich mať na gauči. A potom o mesiac im zase pošlem fotku a povedia, no a k tej čo už mám by sa mi hodila ešte taká, aby som mala celú rodinu,“ konštatuje v súvislosti s tým, že výrobky sú pre každého.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZVERY © 2021 (@zvery.madebyme)

Zvery sú však asi najviac obľúbené medzi deťmi. Ako Michal hovorí, pred desiatimi rokmi by nepovedal, že raz bude robiť deťom takú radosť. Keď dostáva fotky detí s výrobkami je rád, že vyrábajú úsmev, pocit a zážitok.

Nakoľko je Zver možné farebne zapasovať do každého interiéru, ich tvorca im nechce určovať hranice a cieľovú skupinu. „Niekto sa na nich pozrie a povie: „Prečo sa neusmieva a má taký čudný výraz?“ Ja vždy odpoviem: „Usmievate sa predsa vy, keď sa na ňu pozeráte!“ dodáva Michal.

Michal si myslí, že Slovensko je stále trochu konzervatívne a radi kráčame podľa pravidiel. Občas, keď si Zver kupuje dospelý človek, tak mu napíše: „Viete, možno sa to nehodí, ale to si kupujem pre seba.“ Michal teda konštatuje, že u ľudí rád prebúdza nekonvenčnosť, kreativitu a hravosť. Myslí si, že netreba brať všetko až tak vážne.

Evka objavila takmer mŕtve remeslo a dnes vďaka nemu vyrába knihy, aké nenájdeš nikde na svete

Svoju kreativitu využíva aj v súkromí

Keď sa Michal práve nevenuje Zverom, učí angličtinu. Učil som rok v jazykovej škole, no teraz učím súkromne vlastným, zábavným a praktickým štýlom,“ hovorí. Vo voľnom čase ho však baví sedieť za strojom, šije aj iné veci a rád si k tomu pustí seriál. 

 Michal má do budúcna veľa plánov. „Vždy som plánoval, že čo bude, čo by mohlo byť, ale veľakrát to tak vôbec nebolo. Robím si teda len také vízie a možnosti. Predstavoval by som si veľký dom, kde by sa sústreďovala dielňa na šitie, moderná anglická škola, kurzy šitia, maľovania a hrnčiarstva,“ opisuje s úsmevom svoje vízie.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ZVERY © 2021 (@zvery.madebyme)

Zvery budú mať nielen svoj e-shop, ale aj knihu

V rámci Zverov má ich tvorca veľa nápadov, pričom každý k životu prichádza postupne. Michal sa minulý rok však najviac sústredil na dva projekty, ktoré posunú zvery bližšie ľuďom, a to je e-shop a kniha.

„Na stránke som pracoval noci a dni a dnes je pripravená na spustenie. Ešte dokončujeme Zvery, ktoré sa tam ukážu a budú sa dať hneď aj adoptovať,“ hovorí Michal. Plán na začatie fungovania cez web je určený na máj.

Ako pokračuje, e-shop je veľkým krokom vpred, pretože doteraz fungovali len v rámci správ na sociálnych sieťach. Michal sa teda teší, že Zvery budú mať plnohodnotnú platformu. Teraz si môžeš pozrieť na InstagrameFacebooku.

Zvery Slovensko hračky príbeh značky
zdroj: Zvery

„Druhá dôležitá novinka, na ktorú sa momentálne najviac sústreďujem, je kniha Zvery. Jedná sa o omaľovánku, ktorá má príbeh. Príbehy Zverov sa čím ďalej, tým viac stretáva s veľkou obľubou,“ opisuje Michal. Preto sa rozhodol predstaviť ich život podrobnejšie.

Bude to zábavná, no zároveň pracovná kniha, kde si dieťa či dospelý môže vymaľovať vlastnú zver, skúsiť kombinácie farieb, prečítať rôzne príbehy, rozmýšľať nad hádankami, potrápiť sa hlavolamom či doplňovačkami.

Tento projekt bude pre Zvery nový prírastok a doplnok, ktorý spojí ľudí a privedie ich k spoločne strávenému času. Michal spustil kampaň na podporu knihy na Startlabe, kde ju môže každý podporiť, a tak dopomôcť k jej vzniku.

Zdroj: Instagram

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá