Microsoft sa otvára svetu: Engine ChakraCore bude open-source!

  • Ak sleduješ vývoj v Microsofte za posledný rok, určite si si všimol, že firma postupne výrazne mení svoj postoj k open-source komunite.
surface-microsoft-edge-type-cover
  • Ak sleduješ vývoj v Microsofte za posledný rok, určite si si všimol, že firma postupne výrazne mení svoj postoj k open-source komunite.

Spoločnosť v posledných mesiacoch otvára zdrojové kódy mnohých súčastí a dnes prichádza k ďalšiemu výraznému kroku vpred – odteraz je open-source aj ChakraCore, JavaScript engine za windowsáckym prehliadačom Edge.

Chakra je engine, ktorý bol vystavaný úplne od nuly a je kompabilitný s ECMAScript 6 štandardom, tak isto ako aj s Googláckým V8. Okrem samotného prehliadača Edge je súčasťou viacerých aplikácií pre Xbox, Windows Phone a tablety.

ChakraCore by mal byť na GitHube k dispozícií v priebehu januára.

Samozrejme, k dispozicií je „core“ celého enginu, Microsoft by asi ťažko odhalil niektoré dôležité a tajné súčasti.

Od januára 2016 chce navyše Microsoft dovoliť externým developerom aby sa cez requesty na GitHube mohli zúčastňovať ich projektov. Presné detaily zatiaľ nie su známe.

Je to zaujímavý a obdivuhodný krok od Microsoftu – spoločnosti, ktorá vždy držala svoje zdrojové kódy v totálnej tajnosti. Zdá sa však, že pod novým CEO Satya Nadella firma zmenila postoj a čoraz viac otvára svoje tajomstvá svetu.

Microsoft dúfa, že ChakraCore by takto mohla byť využívaná v budúcnosti vo viacerých aplikáciach – od cloud služieb až po Internet of Things.

Zdroj: thenextweb

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK