Miesto vakcín tabletky. Prvý liek priamo na koronavírus by mohol byť dostupný už tento rok

  • Liek má názov PF-07321332 a bude sa podávať v kombinácii s nízkymi dávkami ritonaviru, čo je antivirotikum, ktoré sa používa na liečbu HIV
  • Funguje ako „posilňovač“ na zvýšenie účinnosti PF-07321332 v krvi účastníkov
Pfizer vakcína
TASR/DPA/Sven Hoppe
  • Liek má názov PF-07321332 a bude sa podávať v kombinácii s nízkymi dávkami ritonaviru, čo je antivirotikum, ktoré sa používa na liečbu HIV
  • Funguje ako „posilňovač“ na zvýšenie účinnosti PF-07321332 v krvi účastníkov

Vieš si predstaviť, že namiesto očkovania by sme si mohli vyliečiť koronavírus sami, a to pomocou liekov. Nový zaujímavý experiment sa črtá v laboratóriách spoločnosti Pfizer v USA a v Belgicku. Až 60 dobrovoľníkom od 18 do 60 rokov sa momentálne podáva prvá tabletka špeciálne navrhnutá na zastavenie vírusu SARS-CoV-2, informuje o tom Telegraph.

Ak bude pokus úspešný, znamená to, že je dosť pravdepodobné, že sa budeme môcť liečiť na Covid-19 sami doma a to už tento rok. Predseda britskej vlády minulý týždeň oznámil vytvorenie britskej pracovnej skupiny pre antivirotiká, ktorá má skúmať daný liek.

Liečivo je vyvinuté tak, aby napadlo hlavnú štruktúru vírusu SARS-Cov-2 a zastavil jeho replikáciu v nose, hrdle a pľúcach. Vedci dúfajú, že sa týmto počinom môžeme ocitnúť na konci života s pandémiou a dúfať v lepšie a zdravšie začiatky.

mraziaci box Pfizer
zdroj: TASR/AP/Ronald Zak

Otázne však bude, ako dobre by bol liek tolerovaný. Antivírusová pilulka bola vyvinutá prakticky od nuly počas súčasnej pandémie. Uviedol to minulý mesiac Dafydd Owen, riaditeľ lekárskej chémie spoločnosti Pfizer, informuje ďalej Telegraph.

Koncom júla sa mala vyrobiť prvá minidávka, ktorá sa neskôr zväčšovala, v novembri už jej mali kilogram, píše ďalej iNews

Ktorú variantu si vyberieš?

Spoločnosť Pfizer si drží prvé poznatky z výskumu v tajnosti, avšak prezradila, že zatiaľ všetko prebieha nad očakávania. Mimo boja proti SARS-Cov-2, by mohol liek slúžiť aj proti iným koronavírusom, čo zvyšuje aj pravdepodobnosť vyliečenia z bežného nachladnutia ako aj budúcich pandemických hrozieb.

Pavol Čekan ponúkol riešenie pre hromadné podujatia. Je ním prvý slovenský certifikovaný LAMP test

Bezpečnosť lieku bola zatiaľ študovaná na zvieratách. Zatiaľ sa nevyskytli žiadne významné riziká ani nebezpečenstvá. Neboli zistené ani žiadne znepokojujúce udalosti a skúšaný liek nemal žiadne vedľajšie účinky pri žiadnej z úrovní dávok, ktoré sa použijú v klinických štúdiách,“ informoval portál CNN z predchádzajúcej štúdie z februára tohto roku, kedy sa nový liek ešte netestoval na ľuďoch.

Pfizer vakcína
zdroj: TASR/AP/Jessica Hill

Pokus je rozdelený do troch fáz a bude trvať 145 dní. Účasť na na pokuse je dobrovoľná. Vedci však varujú, aby boli účastníci úprimní v informáciách o svojom zdravotnom stave, pretože stále môžu nastať počiatočné komplikácie a vedľajšie účinky. Existuje aj skupina s placebom, ktorá je navrhnutá s cieľom zistiť, ako dobre sú tolerované rôzne dávkovacie režimy u ľudí, kým sa účinná látka v tele udržuje, napísal Telegraph.

Liek má názov PF-07321332 a bude sa podávať v kombinácii s nízkymi dávkami ritonaviru, čo je antivirotikum. Používa sa na liečbu HIV. Funguje ako „posilňovač“ na zvýšenie účinnosti PF-07321332 v krvi účastníkov.

Uvedenie nového lieku na trh je dlhý a náročný proces. Ak bude dobre tolerovaný, budú musieť nasledovať formálne štúdie fázy, uviedli v britskom Telegraphe.

Zdroje: Telegraph , INEWS, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá