Mikas nie je „na odstrel“, tvrdí Lengvarský. Poslanie zlých epidemiologických dát zvalil na radovú úradníčku

  • Dátové peklo pokračuje – Slovensko malo Európskemu centru pre kontrolu a prevenciu chorôb posielať zlé dáta
  • V dôsledku chybných údajov sme boli nesprávne evidovaní v semafore krajín
  • Strana SaS vyzvala hlavného hygienika SR, aby vec dôkladne prešetril
  • Minister zdravotníctva SR nevidí v danej veci dôvod na odchod Mikasa z funkcie hlavného hygienika
Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas počas tlačovej konferencie k aktuálnym opatreniam v súvislosti s COVID-19 platným od budúceho týždňa a aktualizácii covid automatu
TASR/Jaroslav Novák
  • Dátové peklo pokračuje – Slovensko malo Európskemu centru pre kontrolu a prevenciu chorôb posielať zlé dáta
  • V dôsledku chybných údajov sme boli nesprávne evidovaní v semafore krajín
  • Strana SaS vyzvala hlavného hygienika SR, aby vec dôkladne prešetril
  • Minister zdravotníctva SR nevidí v danej veci dôvod na odchod Mikasa z funkcie hlavného hygienika

V dôsledku chyby, ktorá nastala pri zadávaní nesprávnych údajov, bolo Slovensko evidované v semafore krajín ako červená krajina. Ako informuje portál teraz.sk, strana Sloboda a Solidarita (SaS) danú chybu považuje za fatálne zlyhanie Úradu verejného zdravotníctva. Strana vyzýva, aby Mikas dôkladne prešetril, kto je za spôsobenú chybu zodpovedný.

Úrad verejného zdravotníctva mal pochybiť. Európskemu centru pre kontrolu a prevenciu chorôb malo Slovensko posielať chybné dáta o testoch. V dôsledku nesprávnych údajov bolo Slovensko v semafore evidované ako červená krajina. V skutočnosti sme mali byť už dva týždne oranžovou krajinou, platili by teda pre nás voľnejšie pravidlá pri cestovaní v rámci niektorých krajín EÚ. 

Dátové peklo je späť. Už sme mohli dva týždne voľnejšie cestovať, Slovensko však posielalo do zahraničia zlé údaje

„Fatálne zlyhanie Úradu verejného zdravotníctva malo dopad na väčšinu obyvateľov Slovenska, ktorí chceli vycestovať. Zlé údaje a dáta, ktoré vykazoval Úrad verejného zdravotníctva, znamenali, že sme boli na európskom semafore červenou krajinou…Aj z toho dôvodu požadujeme dôsledne prešetrenie a vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí pochybili, aby sa už podobná chyba nezopakovala,“ prehlásila predsedníčka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková.

Lengvarský tvrdí, že problém je vyriešený a nevidí dôvod na odvolanie Mikasa

Problém so zasielaním neúplných dát do európskeho systému TESSy je už podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského vyriešený. Chyba podľa neho nastala na strane úradníčky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá dáta posielala.

Vladimír Lengvarský prehlásil, že nevidí dôvod na odvolanie hlavného hygienika Jána Mikasa v súvislosti so zlým reportovaním dát cestovného semaforu krajín. „Nie je na odstrel,“ povedal vo štvrtok minister zdravotníctva SR. Informáciu priniesol portál teraz.sk.

Budeme sa očkovať aj čínskou vakcínou Sinovac? Minister zdravotníctva Lengvarský prezradil rozhodnutie

Ako uviedol, na ÚVZ mu v stredu situáciu vysvetlili, chybu odstránili a intenzívne pracujú na tom, aby sa farba Slovenska v COVIDovej mape zmenila ešte vo štvrtok. „Nastavili sme dvojitú kontrolu posielaných dát, takže si myslím, že týmto je problém vyriešený,“ povedal minister po návšteve nemocnice Bory.

Slovensko je oranžové

Na cestovateľskej mape EÚ je Slovensko už v oranžovej farbe. Na sociálnej sieti to oznámil tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus. Jednotlivé štáty tak budú musieť upraviť pravidlá vstupu na svoje územie zo Slovenska.

Zdroje: teraz.sk, Denník N, SITA, teraz.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá