Košice majú jeden z najlepších slovenských barbershopov. Milan a Rado udávajú trendy

  • Dvaja mladí barberi si v centre Košíc otvorili vlastnú prevádzku. Udávajú trendy, majú nadšenie a celkom slušnú klientelu
  • Charakterizuje ich patchwork a za tým si stoja
  • Sú vtipní, šikovní, navzájom si robia vlasy a brady a barbershopom si splnili sen
bajus and pancho
archív Bajus&Pancho
  • Dvaja mladí barberi si v centre Košíc otvorili vlastnú prevádzku. Udávajú trendy, majú nadšenie a celkom slušnú klientelu
  • Charakterizuje ich patchwork a za tým si stoja
  • Sú vtipní, šikovní, navzájom si robia vlasy a brady a barbershopom si splnili sen

Halmiho dvor v Košiciach je historický palác. Má krásne pavlače a atmosféru minulého storočia. A čarovné výklady obchodov. Presne tam sídli Bajus&Pancho BarberShop.

Za celým konceptom stoja dvaja mladí chalani Rado a Milan. Robota ich baví a Košičanov chcú naučiť barberskej kultúre. Nemajú radi, keď ich oslovujú kaderníci. Chýry o Radovi sa niesli už dlho. Strihal a holil kamošov. Bolo to asi ešte skôr, než na Slovensku vznikol samotný pojem „barber“. Alebo aspoň v Košiciach. My máme pocit, že začal strihať ešte pred naším letopočtom.

zdroj: archiv Bajus&pancho

Pancho si sadol k Bajusovi do kresla

Bajus má 23 a Pancho 33. Spoznali sa v holičstve. Rado strihal Milana. Bol to jeho stály zákazník. „Začalo sa to tým, že mi narástla poriadna brada a trošku vlasov. A bolo potrebné to dať do poriadku,“ hovorí Pancho.

Od známych dostal tip na holičstvo. Vošiel, počkal a sadol si rovno k Bajusovi do kresla. Tu sa začína príbeh. Rado asi v Milanovi skvelého holiča spoznal na prvý pohľad. „Raz po ostrihaní mi povedal: Milan, z teba raz bude holič,“ smeje sa dnes Milan.

zdroj: archiv Bajus&pancho

Nápad nie zlý, prostredie sa mu tiež páčilo, prácu stále obdivoval, no prišlo mu to absolútne nereálne. Rado mu však ukázal, že to reálne je. A tak si spravil kurz a z administratívneho pracovníka sa postupne stával odhodlaný a šikovný barber. Dva roky strihal a holil v známom barbershope na Hlavnej ulici v Košiciach.

Skamarátili sa s Radom. A keď – ako sami vravia – trochu dospeli, začali riešiť spoločný biznis. Veď prečo nie? Rado Bajus začínal ako študent a má 8-ročnú prax. Učil sa s najlepšími, má všetky predpoklady a je obľúbený. Rovnako dnes už aj Milan Pancurák. Chalani neustále pracujú na tom, aby sa ich značka posúvala vpred a meno sa šírilo ďalej. Hovorí však za nich práca a brady Košičanov.

zdroj: archiv Bajus&pancho

Z Gdaňska do Košíc za barberom

Chlapci majú stálu klientelu a ich rukami prešlo už mnoho Košičanov aj východniarov. Spoločný brand si v podstate ešte len budujú. Pohybujú sa však v komunitách, kde sa o nich veľa hovorí. Na východe sú známa fajta. A mnoho mužov by sa už iným pod britvu ani nezverilo. Holičstvá už nie sú výnimočnou záležitosťou, no kvalitných je stále ako maku. Celkom populárne už je mať toho svojho barbera. Bajus&Pancho sa takými stávajú.

Pred výjazdom do zahraničia musí byť strih od Rada, to je samozrejmosť,“ prezrádza kamarát, ktorý sa v rámci sviatočnej návštevy Slovenska zastavil ostrihať v BarberShope u Bajusa. Cestoval od Baltského mora. Z Gdaňska. Chalani strihajú a holia mužov pred dovolenkou, víkendom, svadbou.

Kupuješ si pocit

Celé to šialenstvo sa v poslednom období na Slovensku zintenzívnilo. Hoci na takom Balkáne ide o niekoľko storočnú tradíciu. Prvá republika a dávne maďarónske časy si úpravu brady, obočia a vlasov doslova vyžadovali aj u nás. Sme opäť v týchto časoch?

Až šialenstvom by som to nenazýval, skôr si myslím, že prišla doba, v ktorej muži chcú, aby o nich bolo postarané a to dáva priestor na trhu pre holičstvá,“ vysvetľujú chalani.

Barber ti však v dnešnej dobe už neponúka len 5-minútové ošmykanie brady a pár ťahov holiacim strojčekom. Je okolo toho celá alchýmia. Dôležité je vytvoriť pocit. Vstupom do holičstva doslova zastáva čas. Dvaja barberi v bielych plášťoch, dokonalé vizuály a odhodlanie. Celú dôveru zákazníka majú v rukách a nožniciach. Pridanou hodnotou u Bajusa&Pancha je atmosféra. Dostaneš pivko, strih, voňavé olejčeky a mastičky a môžeš byť spokojný. Chlapci ti na svojich 23 metroch štvorcových s patchworkovou podlahou vyčaria atmosféru, do ktorej sa budeš vracať.

zdroj: archiv Bajus&pancho

Zainvestovali sme do svojej budúcnosti, nemohli sme urobiť lepšie

Konkurencie sa neboja. Každý si predsa nájde v kope sena to svoje. Vyšli zo známych holičstiev, naučili sa, čo sa dalo a vtedy je čas ísť do vlastného. To je tak, keď robota baví. A keď sa umenie predáva samo. Ich zákazníci sú chodiaca reklama a v Košiciach ich už veľa chce mať starostlivosť od Bajusa&Pancha. A mimochodom – Bajus?! „No, čo sa týka toho môjho priezviska, tak áno, je to zaujímavá zhoda náhod a stále sa nad tým dobre zabávame,“ smejú sa Košičania. Jasné, že Rado iné povolanie ani robiť nemohol. S týmto priezviskom to ani nejde!

Celebrity strihať nechcú. Ale keď nejaká príde, budú radi

Žiadne krkolomné či prehnané ambície nemajú. A ani celebrity strihať nepotrebujú. Ráno sa češú sami a prípadné úpravy si robia navzájom. Na otázku, kto robí Radovi vlasy, odpovedá: „Jasné, že Pancho!“ Je to také dynamické duo. Majú krásne vizuály, súlad a super humor. A ešte 2 tipy ako na dokolú bradu v podaní majstrov holičov: „Tip N°1: Navštevovať Bajus&Pancho BarberShop a tip N°2: nepreháňaj to s gélom!“

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech