Krajčí chce sprísnenie opatrení od 4. januára. COVID automat je teraz zbytočný

  • Minister zdravotníctva navrhne na najbližšom rokovaní vlády sprísnenie opatrení proti šíreniu koronavírusu
  • Zároveň však hovorí, že predpovede hospitalizácií od konzília odborníkov sú príliš pesimistické
13082020_krajci_mikas_1720431
TASR /Dano Veselský
  • Minister zdravotníctva navrhne na najbližšom rokovaní vlády sprísnenie opatrení proti šíreniu koronavírusu
  • Zároveň však hovorí, že predpovede hospitalizácií od konzília odborníkov sú príliš pesimistické

Minister zdravotníctva Marek Krajčí navrhne na vláde sprísnenie opatrení proti šíreniu koronavírusu. Prísnejšie pravidlá by mali platiť už 4. januára.

Ako je verejnosti známe, prihováram sa už od začiatku decembra za potrebu výrazne prísnejších opatrení. Účinok aktuálnych opatrení, ktoré počítajú s vysokou úrovňou informovanosti a osobnej zodpovednosti občanov SR momentálne nie je možné spoľahlivo vyhodnotiť, avšak javia sa skôr ako nedostatočné,“ uvádza v stanovisku pre médiá.

Zároveň však upozorňuje, že nesúhlasí s predikciou konzília odborníkov, ktorí predpovedajú 4 500 pacientov v slovenských nemocniciach o dva týždne. V súčasnosti ich je hospitalizovaných s koronavírusom alebo podozrením naň približne 3 000.

Každý štvrtý testovaný Slovák je pozitívny. Pribudlo Vyše 80 úmrtí a cez 3 000 prípadov koronavírusu

Napriek aj môjmu vnímaniu závažnosti situácie, považujem za potrebné uviesť, že Konzílium odborníkov bez diskusie so mnou, či s Inštitútom zdravotných analýz (IZA) publikovalo predikciu 4500 hospitalizovaných ku 11. januáru 2021. Tento scenár nepovažujem za realistický,“ uvádza Krajčí.

K 11. januáru IZA očakáva počet hospitalizovaných s potvrdeným ochorením covid-19 v rozmedzí 3000 až 3500 pacientov, čo je však nepochybne taktiež kritická hodnota. Počet 4500 hospitalizovaných pacientov by bolo podľa IZA možné dosiahnuť len v pesimistických scenároch, až na prelome januára a februára. To sa však nesmie stať. Vláda rozhodla, že od 10. januára sa má na území SR dodržiavať COVID automat. Budem sa o to striktne zasadzovať,“ dodáva.

COVID automat však nemusí stačiť, efekt súčasných opatrení podľa neho nebude taký, aby krajinu v automate posunul do čiernej fázy, teda úplného lockdownu s tým, že do práce či školy bude možné ísť len s negatívnym testom. „Javí sa preto, že zavedenie prísnejších opatrení už od 4. januára by bolo oveľa zmysluplnejšie a takýto návrh predložím aj na vládu. Aj na základe skúseností zo zahraničia, je zavedenie veľmi prísnych opatrení po dobu aspoň niekoľko týždňov účinné riešene na stlačenie reprodukčného čísla,“ dodáva Krajčí.

Matovič prosí: Spamätajme sa! Vymklo sa nám to z rúk len preto, že si mnohí žijú vo svojom sebectve

Čaputová sprísnenie opatrení podporí

Prezidentka Zuzana Čaputová je vzhľadom na vážnosť situácie v súvislosti s novým koronavírusom pripravená podporiť vládu v sprísnení opatrení. Informovala o tom aj ministra zdravotníctva. Pre TASR to uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. 

Konzílium odborníkov vo vyjadrení uviedlo, že považuje za nevyhnutné okamžite prijať ďalšie opatrenia, ktoré ešte viac obmedzia mobilitu obyvateľov. Ide najmä o výrazné obmedzenie výnimiek zo zákazu vychádzania. Upozorňuje, že epidemiologická situácia na Slovensku je mimoriadne vážna a pri súčasnom trende môže byť k 11. januáru v nemocniciach až 4500 pacientov s ochorením COVID-19, čo ďaleko prevyšuje kapacitu slovenských nemocníc.

Zdroj: MZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK