Minister Naď: Reštaurácie a fitnesscentrá zostanú zrejme zatvorené až do konca roka

  • Podľa ministra je nepravdepodobné, že sa zariadenia hromadného stravovania či telocvične otvoria ešte tento rok
  • Plošné testovanie bolo podľa neho výsledkom odbornej debaty
fitnescentrá, fitko, lockdown, prevádzky
TASR/AP Photo/Alessandra Tarantino
  • Podľa ministra je nepravdepodobné, že sa zariadenia hromadného stravovania či telocvične otvoria ešte tento rok
  • Plošné testovanie bolo podľa neho výsledkom odbornej debaty

Pri súčasnej pandemickej situácii je dosť nepravdepodobné, že by sa do konca roka otvorili kaviarne, reštaurácie alebo fitnescentrá. V diskusnej relácii Na telo televízie Markíza to skonštatoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Na tlačovej besede pritom premiér hovoril, že spolu s plošným testovaním by si niektoré regióny mohli dovoliť väčšiu mieru slobody.

V súvislosti s celoplošným testovaním zároveň povedal, že rozhodnutie testovať v okresoch, kde zaznamenali v prvom kole mieru infekčnosti vyššiu ako 0,7 percenta bolo výsledkom odbornej debaty. „Viacerí predstavitelia samospráv nás žiadali, aby to bola čo najnižšia úroveň, pretože chceli svoje obyvateľstvo pretestovať,” povedal Naď. Doplnil, že na hlasovaní ústredného krízového štábu proti tomuto rozhodnutiu nehlasoval ani jeden z prítomných odborníkov.

Celoplošné testovanie zatiaľ odhalilo 9 783 pozitívnych, prišlo viac ako 1,5 milióna ľudí

Pokiaľ ide o použité testy, podľa Naďa nikto na svete nemá kapacity, aby dokázal obyvateľstvo plošne testovať presnejšími PCR testami. Spoľahlivosť antigénových testov podľa ministra dokazuje fakt, že majú byť použité aj pri testovaní obyvateľstva britského Liverpoolu.

Opozičný poslanec Richard Raši (Hlas-SD) v tejto súvislosti skonštatoval, že žiaden iný štát nepristúpil k plošnému testovaniu obyvateľstva antigénovými testami. Výsledky podobného testovania podľa neho treba overovať PCR testami, ktoré sú presnejšie. „Antigénové testy u ľudí, ktorí nemajú príznaky, majú zistiteľnosť okolo 30 percent,” povedal. Takto sa podľa Rašiho môžu stať falošne negatívne osoby šíriteľmi vírusu. „Keby sme to robili my, riadili by sme sa odborníkmi,” povedal Raši. Odborníci podľa neho radili antigénové testy používať v silne zamorených okresoch alebo napríklad v domovoch sociálnych služieb. „Odborníci hovoria o tom, že tieto testy na to celoplošné testovanie vhodné nie sú,” dodal Raši.

 

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá