Ministerstvo zdravotníctva žaluje webovú stránku Bádateľ, ktorá bojuje proti rúškam

  • Ministerstvo žaluje pochybný web
  • Šíri totižto nepravdivé informácie a o tom, ako nie je potrebné nosiť rúška
BeFunky-collage-85
Unsplash / engin akyurt
  • Ministerstvo žaluje pochybný web
  • Šíri totižto nepravdivé informácie a o tom, ako nie je potrebné nosiť rúška

Na webovú stránku Bádateľ, ktorá dlhodobo bojkotuje nosenie rúšok a šíri medicínske nezmysly a hoaxy, bola podaná žaloba zo strany Ministerstva zdravotníctva. „Webová stránka Bádateľ dlhodobo šíri medicínske nezmysly a hoaxy. Lacnými nadpismi ľudí najprv šokuje a potom na nich zarába peniaze tým, že im ponúka výživové doplnky a rôzne produkty,“ píše ministerstvo. 

Tisíce ľudí zdieľali na Facebooku sériu piatich fotografií, ktoré vytvárali dojem, že rúška spôsobujú vyrážky v okolí nosa a úst. Tri z uvedených fotografií vôbec nesúvisia s nosením tvárových rúšok, zobrazujú ovčie kiahne, ekzém a rosaceu (ružovku).

Séria klamlivých fotografií

Jedna z fotografií ukazuje alergickú reakciu na materiál použitý v rúšku. Posledná fotografia pochádza od talianskej zdravotnej sestry – jej modriny z ochranných prostriedkov však boli ešte dodatočne upravené a zvýraznené. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Sériu zavádzajúcich fotografií zdieľala stránka Bádateľ. Príspevok odkazuje na opatrenie súvisiace s povinným nosením rúšok pre žiakov od druhého stupňa základných škôl počas prvých dvoch septembrových týždňov školskej dochádzky.

„Zarábať na strašení verejnosti lacnými lžami ešte aj uprostred pandémie, kedy najviac potrebujeme zodpovednosť ľudí, je ľudsky odporné, medicínsky toxické a verím, že aj právne neakceptovateľné,“ napísal rezort na Facebooku.

Dezinformácie o kožných problémoch súvisiacich s nosením rúšok však zdieľalo viac ako 3000 používateľov Facebooku. Téme sa venoval aj Denník N.

Jedna z fotografií príspevku bola pôvodne publikovaná vo fotobanke Getty Images. Zobrazuje dieťa s ovčími kiahňami. Ďalšia fotografia z príspevku bola publikovaná na Wikipédii 11. apríla 2018, teda viac ako 18 mesiacov pred prvým vypuknutím nákazy nového koronavírusu vo Wu-chane v decembri 2019. Fotografia zobrazuje dieťa s ochorením Eczema herpeticum.

Na ďalšej fotke z príspevku je talianska zdravotná sestra Valeria Zeddeová. Tá ju zverejnila na Instagrame 13. marca 2020. Zobrazuje otlačeniny a modriny spôsobené osobnými ochrannými prostriedkami (okuliare, respirátory), ktoré mala na sebe počas svojej zmeny niekoľko hodín. Pri porovnaní s originálom je vidieť, že fotografia v zavádzajúcom príspevku bola upravená, modriny na tvári zdravotnej sestry boli zvýraznené.

Ministerstvo to rieši

Ani ďalšia fotka z príspevku nemá nič spoločné s nosením rúška. Objavila sa na webových stránkach Medical News Today. Ilustruje druh vyrážky spôsobenú tzv. ružovkou.

Piata fotografia z príspevku cirkulovala v správach o francúzskej tínedžerke, ktorá mala trpieť alergickou reakciou po dlhšom nosení rúška. Článok z francúzskeho denníka Le Monde z 10. augusta 2020 cituje matku tínedžerky: „Bolo to po prvýkrát, čo nosila rúško, ktoré dostala od školy, tak dlho. Boli sme na týždňovej dovolenke v kempe a bolo nutné nosiť rúško v uzavretých priestoroch, takže ho nosila každý deň.“

Školský rok sa ešte ani nezačal a stredoškoláci chcú zrušiť maturitu. Petíciu podpísali tisíce ľudí

„Rozhodli sme sa podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z trestného činu šírenia poplašnej správy na stránke Bádateľ. Rešpektujem slobodu slova, ale aj tá musí mať určité hranice. Hlavnou úlohou Ministerstva zdravotníctva je chrániť verejné zdravie a my urobíme všetko preto, aby sme zvládli aj druhú vlnu pandémie koronavírusu,“ uzavrelo ministerstvo.

Aj podľa Polície SR, ktorá tiež zavádzajúci príspevok s fotografiami vyvrátila, dodáva, že na svete sa môže nachádzať človek, ktorý môže byť alergický na materiál, z ktorého je rúško vyrobené a jeho nosenie tak môže spustiť alergickú reakciu. Ide však o veľmi individuálne prípady. Na tie podľa polície šíritelia hoaxov o rúškach v skutočnosti nepoukazujú. „Šíria nepravdivé informácie vo všeobecnosti a zo zásady sú odporcovia nosenia rúšok,“ uviedla slovenská polícia na svojom facebookovom profile.

Zdroje: Denník N, TASR, Rezort zdravotníctva

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech