Školský rok sa ešte ani nezačal a stredoškoláci chcú zrušiť maturitu. Petíciu podpísali tisíce ľudí

  • Študenti 3. ročníkov stredných škôl vytvorili petíciu, ktorou oslovili ministra školstva s tým, že by mal zrušiť budúcoročné maturity
  • Podľa ich názoru kvôli pandémii prišli o potrebný výklad, a preto nie sú dostatočne pripravení na absolvovanie maturity
študent
Unsplash/Elijah Hail/Green Chameleon
  • Študenti 3. ročníkov stredných škôl vytvorili petíciu, ktorou oslovili ministra školstva s tým, že by mal zrušiť budúcoročné maturity
  • Podľa ich názoru kvôli pandémii prišli o potrebný výklad, a preto nie sú dostatočne pripravení na absolvovanie maturity

Tohoročná maturita zaskočila ako študentov, tak aj širokú verejnosť. Iba málokto by si trúfal povedať, že maturity budú v dôsledku pandémie úplne zrušené, no predsa len sa tak stalo. Študenti tak koncoročné a zároveň maturitné známky získali spriemerovaním známok z jednotlivých predmetov.

Zdá sa, že vtedajšia novinka sa uchytila a je sympatická aj budúcoročným maturantom. Na portáli Petície v mene žiakov 3. ročníka stredných škôl, žiakov 4. ročníka hotelovej akadémie a žiakov 4. ročníka na 5-ročných gymnáziách žiadajú zrušenie maturitnej skúšky 2021.

Petícia adresovaná ministrovi školstva získala už viac ako 9 900 priaznivcov a toto číslo sa rapídne šplhá k 10-tisícom. Dokonca sa stala najpopulárnejšou za posledných 24 hodín.

Online hodiny boli nepostačujúce, pedagógovia nepomáhali

Budúcoroční maturanti svoj krok odôvodňujú tým, že v dôsledku pandémie COVID-19 prišli o potrebné vzdelanie, a tak nie sú pripravení na maturitnú skúšku. Od 16. marca boli totiž doma až do prázdnin, vzdelávať sa mohli iba prostredníctvom online hodín. Práve online vyučovanie žiaci 3. ročníkov skritizovali, pretože podľa ich slov bolo nepostačujúce. Problémom sú aj pedagógovia, ktorí študentom posielali zadania úloh v nekompatibilných programoch.

študenti
zdroj: Unsplash/Taylor Wilcox

„Vzhľadom k tomu, že samotný školský systém, za čias bez pandémie bol sám o sebe nie zrovna dobre nastavený, nám, ako budúcim maturantom, sa vznikom súčasnej situácie ešte viac zhoršil. Na základe tejto skutočnosti, to budeme mať naozaj ťažké,“ odkázali študenti 3. ročníkov v petícii.

Nemali sme dostatok času, tvrdia tretiaci 

V sekcii podpisov niektorí zo sympatizantov petície pridali aj komentár. Väčšina ju podpísala z jednoduché dôvodu – súhlasili s odkazom pre ministra školstva. „Podpisuje túto petíciu, pretože je to voči nám nespravodlivé,“ odkázala jedna zo študentiek.

Pravdepodobne najviac budúcoročných maturantov znepokojuje fakt, že nemali dostatok času a odborného materiálu na úspešné absolvovanie maturitnej skúšky v roku 2021. Podotýkajú, že tohoroční maturanti prišli len o pár mesiacov polroku, kým oni pravdepodobne prídu o väčšinu z neho. Minister školstva sa k tejto problematike pre médiá ešte nevyjadril.  

Zdroj: Peticie

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK