Mladé Slovenky pracujú na Valnom zhromaždení OSN: „Slovensko má byť prečo hrdé na svoju zahraničnú službu“

  • V New Yorku práve prebieha Valné zhromaždenie OSN spolu s viacerými summitmi
  • Na mieste sú prítomné aj mladé Slovenky, ktoré nám opísali atmosféru v meste
nicolethumb
Nicole a Kristína v New Yorku pomáhajú slovenskej delegácii pri 78. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, Archív Kristíny Kamodyovej
  • V New Yorku práve prebieha Valné zhromaždenie OSN spolu s viacerými summitmi
  • Na mieste sú prítomné aj mladé Slovenky, ktoré nám opísali atmosféru v meste

Ako sme ťa už informovali, prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová v stredu (20. 9.) vystúpila s príhovorom vo všeobecnej rozprave Valného zhromaždenia OSN.

„Čas na rozhovory, diskusie a sľuby už vypršal. Toto zhromaždenie musí začať od primárneho účelu, pre ktorý bola OSN založená a tým je obnova mieru,“ povedala Čaputová v príhovore. 

Vo svojom prejave odsúdila Ruskú inváziu na Ukrajine a vyzvala na jej diplomatické riešenie. Okrem toho zdôraznila, že okamžité ukončenie prebiehajúceho konfliktu je plne v rukách ruského prezidenta.

„Z prejavu pani prezidentky som mala zimomriavky, bol veľmi silný,“ hodnotí Nicole Makóová, mladá Slovenka, ktorá pomáha slovenskej delegácii pri organizácii Valného zhromaždenia. Dodala, že sa jej páčil prístup prezidentky a konkrétne pomenovanie aktuálnych výziev a kríz.

„Najviac ma potešil odkaz na záver a vyslovená nádej a dôvera v nás, mladých ľudí Slovenska,“ dodáva pre Startitup.

Podávajú maximálny výkon

Mladá Slovenka, ktorá ešte stále študuje na Trnavskej univerzite, má v New Yorku na starosti zaznamenávanie priorít z prejavov jednotlivých štátov. Pričom sa strieda so svojou kolegyňou každé dve hodiny, keďže rozprava prebieha väčšinou celý deň.

„Tieto dni naozaj nik neoddychuje. Po skončení všeobecnej rozpravy sa približne o 9. stretávame v kancelárii a pracujeme na tom, aby naše poznámky zo zápisu mali požadovanú formu,“ dopĺňa ju kolegyňa Kristína Kamódyová.

„Každý musí vydať svoj 200 % výkon, ale popritom všetkom úsilí, keď to človeka baví, má v sebe taký dobrý pocit adrenalínu, ktorý ho ženie v pred,“ hovorí presvedčene.

osn
zdroj: archív Nicole Makóovej

„Moja úloha v celom tomto je veľmi maličká. Kolegovia zo Stálej misie SR pri OSN sú extrémne šikovní, nasadení, napriek tomu, že pracujú naozaj 12 hodín a majú nalinajkovanú každú sekundu, sú všetci pozitívne naladení a aj v tom zhone sa stíhame jeden druhého pýtať, ako sa kto má a či niekto nepotrebuje s niečím pomôcť, i keď každý má sám toho veľa,“ hovorí Nicole.

Ako sama vysvetľuje, pracovať v takomto kolektíve je pre ňu splnený sen. „Slovensko má byť jednoznačne prečo hrdé na svoju zahraničnú službu,“ dodala pre Startitup.

Čo je to Valné zhromaždenie OSN ?

Valné zhromaždenie OSN (Organizácia Spojených národov) je najvyšší zákonodarný orgán tejto medzinárodnej organizácie. Koná sa každoročne v sídle OSN v New Yorku a je zhromaždením, kde sa stretávajú predstavitelia všetkých členských štátov OSN. Jeho cieľom je diskutovať o dôležitých medzinárodných otázkach a prijímať rozhodnutia, ktoré sa týkajú mieru, bezpečnosti, rozvoja a ďalších aspektov globálnej politiky.

Klimatický summit

V New Yorku okrem každoročného Valného zhromaždenia momentálne prebieha 8 samitov na rôzne témy. Jedným z nich je aj Summit klimatických ambícií, na ktorom v stredu vystúpila aj Čaputová.

Vo svojom prejave prezentovala kroky na ochranu klímy a znižovanie emisií, ktoré už teraz Slovensko podniká. „85 percent našej elektriny sa už teraz vyrába s nulovými emisiami a zaväzujeme sa k zvýšeniu tohto podielu na 90 percent do roku 2027,“ cituje z jej krátkeho vystúpenia TASR.

78. zasadnutie Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov

Slovensko podľa prezidentkiných slov bude naďalej podporovať tých, ktorí sú, čo sa týka klimatickej krízy, najzraniteľnejší. Čaputová podotkla, že od prijatia parížskej klimatickej dohody z roku 2015 vzrástol príspevok Slovenska do tzv. zeleného financovania takmer päťnásobne.

Dodala, že v rokoch 2024 – 2027 poskytne Slovensko do tzv. zeleného klimatického fondu ďalších 2,2 milióna eur.

Zdroje: Startitup, TASR, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá