Mladá Slovenka ručne vyrába výnimočné zápisníky z kože určené pre špeciálny obsah

  • Michaela pochádza z malého mesta Bytča. Venuje sa dizajnu, ručnej práci a knihám. Ak by sa mala charakterizovať jedným slovom bolo by to „detailista.“ Zmysel pre detail sa odráža aj na jej unikátnych zápisníkoch, aké bežne v obchode nenájdeš.
zapis
facebook.com/zapisniky/zapisniky.sk
  • Michaela pochádza z malého mesta Bytča. Venuje sa dizajnu, ručnej práci a knihám. Ak by sa mala charakterizovať jedným slovom bolo by to „detailista.“ Zmysel pre detail sa odráža aj na jej unikátnych zápisníkoch, aké bežne v obchode nenájdeš.

Michaela vyštudovala aplikovanú informatiku so špecializáciou na grafický dizajn a popri jej projektoch na škole sa dostala k viazaniu kníh. Prvý kožený zápisník videla u jednej tureckej umelkyne. Po úspešnom ukončení semestra si povedala, že ako darček si podobný vyrobí aj pre seba, podarilo sa a dnes ju výroba neobyčajných diárov živí.

Aj keď jej prvé zápisníky ešte ani zďaleka nevyzerali tak ako si ich predstavovala, nevzdávala sa. Jednou z najzložitejších vecí bolo vôbec zohnať samotný knihársky materiál, ako je koža, či nite. Aj tento fakt nakoniec ovplyvnil celkový vzhľad jej prvého zápisníka.

Po neustálom skúšaní rôzneho materiálu a techník sa však dopracovala k zápisníkom, ktoré vyzerajú ako z dielne profesionála. Nebolo to ale zo dňa na deň, popri štúdiu jej to to trvalo 2 roky.

Zápisníky s dušou postavené na kvalite

Michaela aj v dnešnej modernej online dobe vyrába zápisníky len za pomoci jej dvoch rúk: ručne strihá kožu, ručne reže papier, meria ho, dierkuje, skladá a nakoniec aj ručne viaže.


„Moje zápisníky sú určené pre všetkých, ktorí radi manuálne zaznamenávajú svoje myšlienky, zážitky či vedomosti na papier, či už vo forme textu alebo obrazu, a zároveň oceňujú poctivú rukodelnú výrobu,“stránke píše na svoje Michaela.

V jej dielni vzniklo spolu už viac ako 400 zápisníkov a denníkov, častokrát len v jedinom kuse. Sama seba považuje za remeselníka-umelca a samouka. V živote sa Michaela riadi slovami Henryho Forda: „Kvalita znamená robiť veci správne, keď sa nikto nepozerá.“

Nie je to len o zápisníkoch

Popri ručnej výrobe kožených zápisníkov sa Michaela sezónne zaoberám aj grafickým dizajnom a každý rok tak navrhne limitovanú edíciu slovenských diárov. Pri tvorbe obálky sa nechá vždy inšpirovať slovenským ľudovým umením a ďalej už „len“ typograficky spracuváva kalendár. Samotnú realizáciu diárov už potom necháva na tlačiareň.

Ak aj teba zaujali kúsky z Michaelinej dielne, objednať si ich môžeš na jej stránke zapisniky.sk

Najnovšie videá

Trendové videá