Mladá študentka Petra Špaková si plní svoje sny vďaka prestížnej vysokej škole MOD´SPE Paris CE

  • Prijali ju na vysokú školu módy a obchodu MOD´SPE Paris Central Europe v Bratislave a ako jedinej z uchádzačov sa podarilo získať štipendium. Učia ju odborníci zo sveta módy priamo z Paríža. Každým dňom ju štúdium napĺňa viac a viac. Jej túžbou po skončení školy je pracovať v módnom biznise.
unnamed-1
archív Petry Špakovej
  • Prijali ju na vysokú školu módy a obchodu MOD´SPE Paris Central Europe v Bratislave a ako jedinej z uchádzačov sa podarilo získať štipendium. Učia ju odborníci zo sveta módy priamo z Paríža. Každým dňom ju štúdium napĺňa viac a viac. Jej túžbou po skončení školy je pracovať v módnom biznise.

Máš za sebou zimný a časť letného semestra. Ako sa ti v škole páči?

Každým dňom sa utvrdzujem, že toto štúdium ma napĺňa viac a viac. Robím to s radosťou a to ma poháňa vpred. Zimný semester ubehol ako voda a ani som sa nenazdala a začal ten letný. Podobne ako zimný semester aj letný je plný zaujímavých predmetov. Napríklad fashion trends, consumer behavior, sociology applied to fashion, ale ostali nám aj podobné predmety ako boli v zimnom semestri a to francúzština a grafický dizajn. Štúdium je zaujímavé a každý deň mi prináša úplne nový pohľad na spoločnosť, módu a svet biznisu.

Ktorý predmet ťa zaujal najviac?

Každý jeden predmet je svojím spôsobom unikátny a v konečnom dôsledku sa všetky navzájom dopĺňajú. Najviac sa mi však páči to, že nadobudnuté informácie sa snažíme aplikovať do praxe prostredníctvom workshopov a projektov, ktoré nás posúvajú ďalej a ukazujú nám svet biznisu. Ak sa nad tým človek hlbšie zamyslí, vidí v tom úzke súvislosti, ktoré ma veľmi inšpirujú.

foto: archív Petry Špakovej 

A čo lektori?

Napríklad profesor Alain Boge nám priblížil základné princípy fungovania marketingu v módnom priemysle. Ukázal nám, že dobrá reklamná kampaň je stavaná na profesionálnom prístupe ľudí a na dôslednom rozpracovaní DNA danej značky. Ďalším skvelým príkladom môže byť aj hodina s  profesorkou Laur Meyrieux, ktorá nás naučila, že inšpirácia pre vznik nových kolekcií sa ukrýva v okolitom svete. Mohli sme vidieť samotné kroky, ako kolekcie vznikajú u jednotlivých módnych domov svetových dizajnérov-Dior alebo Chanel.

Čo je podľa teba najlepšie na tom, že vás učia francúzski lektori?

Naši lektori sú naozaj skúsení profesionáli a k finálnemu prezentovaniu im dopomohli aj ich skúsenosti z praxe. Práve preto nám dokážu ešte viac pomôcť, poradiť a transformovať všetky poznatky ešte lepšie a reálnejšie. Je to naozaj veľké plus. Sme ešte vo väčšom spojení s módnym svetom.

foto: archív Petry Špakovej 

Ako vyzerá tvoj bežný študijný deň? 

Môj bežný študijný deň je naozaj plnohodnotne využitý. Niekedy si prajem, aby mal deň aspoň 30 hodín. Napríklad utorok mávame doobeda grafický dizajn a poobede nám štúdium vypĺňajú hodiny francúzštiny. Medzitým máme obednú prestávku. Potom sa presúvam na ekonomickú univerzitu, kde ma čaká hodina štatistiky. Zvyčajne prichádzam na internát neskoro večer, no aj napriek tomu sa ho snažím stráviť plnením zadaných úloh a projektov, a keď mi ostane kúsok času rada ho strávim s mojimi skvelými priateľmi, ktorí ma napĺňajú energiou.

Koľko času venuješ príprave do školy?

Ak svoje úsilie vynakladáte na niečo, čo vás naozaj zaujíma, samotná príprava na štúdium ide ľahšie. Popravde, nikdy som sa nad tým nezamýšľala. Snažím sa si zadané úlohy rozvrhnúť tak, aby mi to časovo vychádzalo, no neraz to je zápas s časom, lebo deadline sa predsa musí vždy dodržať.

foto: archív Petry Špakovej 

Aký je podľa teba kľúč k úspešnému absolvovaniu semestra?

Kľúčom k úspechu je dôsledná príprava a plná koncentrácia. Ak sa to spojí aj s dávkou kreativity a ekonomickým myslením výsledkom je kvalitne odvedená práca s dobrým ohodnotením. Poslednou časťou je aj samotná prezentácia, ktorá dotvára výsledný efekt. Toho sa pokúšam vždy držať.

Vieme, že na vašej škole sú stáže povinné. Kde plánuješ absolvovať svoju stáž?

Stáž sa stáva povinnou až v druhom ročníku, no možnosť využitia nových vedomostí a túžba skúsiť niečo nového ma neopustila ani tento rok. Mojím túžobným zameraním je oblasť lyžiarskej módy, a preto som sa rozhodla vyskúšať prácu práve tam. Chystám sa na stáž do Švajčiarska, presnejšie do medzinárodnej firmy, ktorá sa venuje práve lyžiarskemu a funkčnému oblečeniu. Veľmi sa teším na nové zážitky a skúsenosti. Som veľmi vďačná, že sa mi naskytla práve takáto príležitosť.

foto: archív Petry Špakovej 

Už vieš, čo by si chcela po skončení štúdia robiť?

Krásou života je práve fakt, že človek sa ocitne práve tam, kde to najmenej očakával. Mojou tajnou túžbou je uplatniť sa v módnom biznise. Ako som už spomenula, práve oblasť športu je tá, ktorá ma zaujala najviac, no nebránim sa skúsenostiam aj v iných oblastiach. Tak uvidím, čo ma ešte na ceste životom postretne. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech