Mladí Slováci sa chcú predvádzať, v živej komunikácii zaostávajú, vadí im aj kritika, upozorňujú experti

  • Uskutočnilo sa veľké porovnanie generácií
  • Podrobne sa na nich pozrela umelá inteligencia
  • Ukázalo sa, že generácia Z je veľmi krehká až neurotická
Na snímke je žena a prostredia Sky Parku.
Ilustračný obrázok, Unsplash/calicadoo,Ja Kubislav
  • Uskutočnilo sa veľké porovnanie generácií
  • Podrobne sa na nich pozrela umelá inteligencia
  • Ukázalo sa, že generácia Z je veľmi krehká až neurotická

Psychologická platforma Talk2amy, založená na umelej inteligencii vydáva veľké porovnanie generácií. Vychádza z anonymných dát, ktoré dlhodobo zbiera práve AI. Z neho vyplýva, že najnovšia generácia Z sa úplne vymyká všetkým ostatným, s ktorými sme doposiaľ mali dočinenia. Je oveľa neurotickejšia, viac podlieha úzkosti a depresiám, no je otvorená osobnostnému rozvoju, mentoringu či koučingu.

Ukázalo sa, že vyžaduje na svoj výkon spätnú väzbu častejšie ako napríklad generácia X. Výrazne exceluje v oblasti kreativity, kde prináša často nevšedné myšlienky. Má tiež potrebu sa ukazovať, čo jej nerobí problém vďaka svojmu „virtuálnemu“ životu na sociálnych sieťach.

Žijú v dvoch svetoch

Zástupcovia tejto generácie majú v spoločnosti pomerne silné zastúpenie. Ide o ľudí vo veku 15 až 22 rokov, teda nástupcov mileniálov. Narodili sa do dvoch svetov – toho reálneho a virtuálneho. Sú neustále na sieti, preferujú zábavu, videohry a komunity. Svet bez internetu je pre nich jednoducho obrovskou neznámou. Ich životný štýl má preto veľký podiel aj na tom, že táto generácia je iná ako ostatné.

Oproti predchádzajúcim generáciám u nej možno pozorovať výrazný nárast takzvaného neurotického prežívania. Má tiež tendenciu vnímať svet ako ohrozujúce miesto. S tím súvisia aj úzkosti a depresie.

Martin Rücker, zakladateľ spoločnosti Mongata, k tomu dopĺňa: „Je potrebné vziať do úvahy, že túto generáciu zastihli dva roky pandémie presne vo veku, keď sa budujú sociálne väzby, experimentuje sa vo vzťahoch, intímnej rovine. Nová generácia Z preto vnímala celú covidovú krízu veľmi ťažko, prevláda u nej pocit, že im niekto tie dva roky vzal.“

Po pandémii hneď prišla vojna na Ukrajine, na ktorú táto generácia, ktorá vyrastala v mieri a slobode, nie je pripravená vôbec. Myslia si, že majú dôvod hnevať sa viac ako ostatní. Takzvaní „Zetkári“ sú síce neurotickí, no na druhej strane sú oveľa viac otvorení osobnostnému rozvoju, mentoringu alebo koučingu.

„Vyžadujú spätnú väzbu na svoj výkon oveľa častejšie ako napríklad X-kári. Tu sa teda výrazne otvára priestor pre vzdelávanie a talentové programy či firemné akadémie,“ upresňuje Rücker.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: bpas.org, deloitte.com, Talk2amy

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá