Mladý bieloruský programátor, ktorý má šancu stať sa najlepším na svete

  • Gennady Vladimirovich Korotkevich je iba 21 ročný bieloruský športový programátor, ktorý vyhrával medzinárodné súťaže už keď mal 11 rokov.
gennady
  • Gennady Vladimirovich Korotkevich je iba 21 ročný bieloruský športový programátor, ktorý vyhrával medzinárodné súťaže už keď mal 11 rokov.

Jeho hlavné úspechy zahŕňajú šesť po sebe nasledujúcich zlatých medailí v medzinárodnej olympiáde v informatike, ako aj majstrovstvá sveta v roku 2013 a 2015 International Collegiate Programming Contest World Finals. V súčasnej dobe je najlepšie hodnoteným programátorom na Codeforces, a súťažiaci s najlepšie hodnoteným algoritmom na TopCoder.

programator

foto: business2community.com

Nemáme sa jeho úspechom prečo čudovať, má to v génoch. Jeho rodičia sú programátori na katedre matematiky štátnej univerzity Francysk Skaryna Homiel.

Keď mal 6 rokov, začal sa zaujímať o prácu jeho rodičov. O dva roky neskôr jeho otec navrhol detskú hru, vďaka ktorej sa Gennady naučil základom programovania. Mikhail Dolinsky – kolega jeho matky a jeden z najlepších učiteľov výpočtovej techniky v Bielorusku mu podaroval knihu. Po niekoľkých mesiacoch sa učiteľovi dostala do rúk kniha programovania, ktorú malý Gen písal počas celých letných prázdniny.

Miesto na technickej univerzite bez prijímacích skúšok mal isté potom, ako vyriešil problém ponárajúceho sa tela vo vode a to bez znalosti Archimedovho zákona.

Vo veku 11 rokov sa kvalifikoval na medzinárodnú olympiádu v informatike (IOI), a získal striebro, čo je samo o sebe doteraz neprekonaný svetový rekord. O rok neskôr získal zlatú medailu a tú si zo súťaže odnášal až do roku 2012. K dnešnému dňu mu patrí status najúspešnejšieho súťažiaceho v histórií IOI.

SONY DSC

foto: lekasina.com

„Skúšam rôzne stratégie a jedna z nich je tá správna. Nie som génius, som len jednoducho dobrý,“ povedal Gennady.

V roku 2012 začal chodiť na ITMO University a o rok na to pomohol svojmu tímu poraziť Shanghai Jiao Tong University a Univerzity of Tokyo a vyhrali tak 37. International Collegiate Programming Contest World Finals v Petrohrade.

Ešte v roku 2014 si nebol istý, čo bude robiť po škole. V jednom rozhovore povedal: „Nemám žiadne konkrétne ani dlhodobé plány. Mojim cieľom je doštudovať a potom možno zostanem pri vede. Ešte nie som definitívne rozhodnutý.“

foto: notebook888.com

Tento 21-ročný megamozog má pekne nakopnutú kariéru. Vyhral kopec súťaží a turnajov, ako napríklad Rockethon, Looksery Cup, IndiaHacks: Algorithms, Google Code Jam, Topcoder Open či Facebook Hacker Cup.

Zdroj: en.ifmo.ru zdroj titulnej fotografie: ifmo.ru

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech