Mladý Slovák je autorom knihy, ktorá sa za pár hodín stala hitom na Amazone

  • Peter Muszka je autorom knihy o automatizácii s názvom  "The ART of Automation"
  • Tá sa už za pár hodín stala hitom na Amazone
peter
Peter Muszka,pexels.com
  • Peter Muszka je autorom knihy o automatizácii s názvom  "The ART of Automation"
  • Tá sa už za pár hodín stala hitom na Amazone

Pred časom sme ti priniesli rozhovor s mladým slovenským expertom na umelú inteligenciu – Martinom Spanom, ktorého kniha sa stala na Amazone v v oblasti A.I bestsellerom.

Šikovných Slovákov a expertov v jednej z najdynamickejšie rozvíjajúcich sa oblastí však máme v našej krajine viac. Je ním aj 27-ročný Peter Muszka, ktorý aktuálne predstavil vlastnú knihu o automatizácii s názvom „The ART of Automation“. Peter študoval na Technickej Univerzite v Košiciach, zameranie Telekomunikácie a  Počítačovú Vedu na SPŠE Košice. Momentálne pracuje v Ness v Košiciach (predtým v Global Logic) ako Automatizovaný Tester a QA Inžinier.

Prvotným impulzom na napísanie knihy bolo pre Petra hneď niekoľko medzier na trhu a to na viacerých miestach. „Jednak je málo absolventov stredných a vysokých škôl, ktorí by mali skúseností alebo akýkoľvek reálny návod k automatizácií z praxe. Na druhej strane je tu obrovský dopyt a potenciál vo všetkých IT firmách na Slovensku, ktoré hľadajú mladé talenty,” hovorí Peter pre Startitup.

Ako by však Peter popísal systém čoraz populárnejšej automatizácie aj úplnému laikovi? „Automatizácia vo firmách a korporátoch má pákový efekt pre investorov. Urýchľuje príchod nových produktov na trh, z čoho má radosť investor aj koncový zákazník. Ak sa automatizujú firemné procesy, tak nesmiernu radosť majú zamestnanci, lebo majú pocit, že všetko ide ako po masle,” vysvetľuje.

Petrova kniha obsahuje vhodný materiál pre korporáty ale aj menšie firmy, ktoré plánujú nasadiť automatizáciu a nevedia ako začať alebo ju len chcú posunúť na vyššiu úroveň. Na svoje si však podľa Petra prídu aj manažéri na rôznych divíziách, ktorí plánujú implementáciu RPA, no ich zamestnanci majú obavy, že prídu o prácu. 

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: Peter Muszka

Kniha popisuje 5 úrovní automatizácie:

  • vhodné nástroje, príprava a príklady
  • návod na implementáciu pre každú úroveň
  • obavy ľudí a ako sa tomu môžu firmy vyhnúť

Petrov čerstvo publikovaná e-kniha „The ART of Automation“ je aktuálne besteller na Amazone v kategóriách 1# v Information Technology 4# v Computer Science a do piatka (22.3 2019) si ho môžeš stiahnuť celkom zadarmo.

Zaujímavý je aj fakt, že Petrovi napísanie knihy zabralo len necelé 2 mesiace a to vrátane všetkých opráv, proof-readingu, formátovania a s viac ako 30-timi pokusmi o konvertovanie, aby knihu uviedol do čo najčitateľnejšej podoby.

Vo svete sa čoraz viac hovorí o prepúšťaní zamestnancov, kvôli neustále sa zlepšujúcej úrovni robotizácie, najmä pri manuálnych profesiách. My sme sa Petra opýtali, aký má na túto tému názor Peter ako odborník z danej oblasti.

„Môj názor je taký, že to už nie je len o budúcnosti. Už to má aj nejakú históriu za sebou, a deje sa to aj teraz. Softvér a robotická sila nahrádza nespočetné množstvo pracovných miest, a urýchľuje sa to. V mojej knihe práve adresujem tieto problematiky, a varujem jednak firmy aj developerov. Zároveň ponúkam aj riešenia,” objasňuje Peter.

Čo sa týka Petrových plánov do budúcna, v tých má jasno. „Mám rád IT sféru, a chcem robiť na projektoch a technológiách, ktoré menia ľudské životy a riešia problémy. Ako napríklad papierovačky v nemocniciach či na úradoch. Lákajú ma medicínske projekty, ktoré menia životy k lepšiemu. Určite aj vlastné projekty a aplikácie. Momentálne však pracujem v Ness v Košiciach, pre zákazníka Solar Turbines, a som so svojou prácou spokojný. No človek nikdy nevie čo prinesie budúcnosť. Náš svet sa rapídne rýchlo mení,” uzatvára Peter.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech