Moderna ohlásila výstavbu továrne na vakcíny proti Covidu. Podiel pozitívnych presiahol 70 %

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 93
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 316
sestra
TASR/Jakub Kotian
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 93
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 316

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 72,49 %. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 93 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 249 667, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 827 804 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 580 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 306.

Továreň Moderny

Farmaceutická spoločnosť Moderna v pondelok oznámila, že v austrálskom Melbourne plánuje otvoriť prvú továreň na výrobu mRNA vakcín proti ochoreniu COVID-19 na južnej pologuli. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Továreň, ktorá sa bude nachádzať v areáli jednej z najväčších austrálskych univerzít – melbournskej Univerzity Monash –, má plánovanú ročnú výrobnú kapacitu 100 miliónov dávok očkovacích látok na COVID-19, chrípku a ďalšie ochorenia.

Stavba továrne na mRNA vakcíny by sa mala začať už tento rok a dokončiť ju plánujú v roku 2024. Austrálsky premiér Anthony Albanese v pondelok uviedol, že rozhodnutie Moderny postaviť novú továreň v Melbourne bol zo strany tejto farmaceutickej spoločnosti „prejavom dôvery“ v Austráliu.

Dodal, že nová výrobná hala nie je len otázkou zdravia a vedy, ale aj záležitosťou národnej bezpečnosti, keďže Austrália počas pandémie trpela závažným nedostatkom očkovacích látok.

„Musíme u nás vyrábať viac vecí. Nemôžeme sa zmieriť s tým, že byť na konci svetových dodávateľských reťazcov je v poriadku,“ upozornil Albanese. V uplynulých týždňoch začal v Austrálii opätovne narastať počet nových prípadov nákazy koronavírusom. V roku 2022 sa ochorenie COVID-19 stalo tamojšou treťou najčastejšou príčinou úmrtí.

Prudký rast nakazených na Marshallových ostrovoch

Na tichomorských Marshallových ostrovoch bol vyhlásený stav zdravotnej núdze – v ich metropole Majuro sa totiž koronavírusom SARS-CoV-2 v priebehu jediného týždňa nakazila viac než desatina jeho obyvateľov.

Informovala o tom v pondelok agentúra AFP, ktorá spresnila, že od 8. augusta, keď bola nákaza potvrdená u niekoľkých ľudí, sa ich počet v tomto meste s 22 500 obyvateľmi vyšplhal na 2 800.

Vďaka prísnym karanténnym pravidlám boli Marshallove ostrovy donedávna jednou z posledných krajín, ktoré zostali bez výskytu choroby COVID-19.

Teraz tam svoje podporné tímy na pomoc pri zvládaní situácie, vyvolanej koronavírusovým variantom omikron, vysielajú americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) so sídlom v Atlante, štát Georgia, i ďalšie agentúry.

Na snímke test na Covid.
zdroj: TASR/DPA

Tri zdravotné strediská zriadené v Majure v súvislosti s epidémiou sú doslova zaplavené ľuďmi, ktorí sa tam snažia vyhľadať pomoc pri liečbe príznakov a otestovať sa, konštatuje AFP.

Miestni zdravotníci mali spočiatku problémy zvládnuť tento dopyt – okrem iného aj vzhľadom na počet pozitívne testovaných vo svojich radoch.

Nákaza sa z hlavného mesta rozšírila aj do Ebeye, husto obývanej obce v susedstve Reaganovho testovacieho centra americkej armády ležiaceho na atole Kwajalein.

V snahe obmedziť šírenie nákazy sú od minulého utorka pozastavené vnútroštátne lety národnej leteckej spoločnosti Air Marshall Islands i cestovanie loďami prevádzkovanými štátom na vzdialené ostrovy.

Predpokladanou príčinou vypuknutia nákazy na Marshallových ostrovoch je uvoľnenie karanténnych pravidiel v posledných týždňoch spolu s bezprecedentným počtom ľudí, ktorí prichádzajú cez riadený karanténny proces, približuje AFP.

Vláda predtým oznámila, že plánuje otvoriť hranice a od 1. októbra zrušiť požiadavky na karanténu pri príchode na ostrovy.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá