MOMky ako super biznis. Ich prevádzkovatelia majú miliónové tržby

  • Najvyššie tržby mali nemocnice, no prilepšili si aj súkromníci
  • Na MOMkách zarábali aj štátni funkcionári
  • Vláda do nich vrazila vyše 110 miliónov eur
Za mobilné odberové miesto MOM, kde testovali ľudí antigénovými testami si zarobili tisíce až milióny eur
TASR/František Iván Unsplash/Mufid Majnun
  • Najvyššie tržby mali nemocnice, no prilepšili si aj súkromníci
  • Na MOMkách zarábali aj štátni funkcionári
  • Vláda do nich vrazila vyše 110 miliónov eur

Oplatilo sa. Otvorili si mobilné odberové miesta (MOM), teraz sú z nich milionári. Ako sme ťa informovali vlani, slovenská vláda na fungovanie „búdok s antigénovými testami“ v roku 2020 minula viac ako 110 miliónov eur (bez sumy za samotné testy). Štát ich prevádzkovateľov totiž vyplácal paušálne, čo znamená, že ak si si MOMku založil, nezáležalo na tom, koľko testov si reálne urobil, alebo koľko nakazených odhalil. Zaplatené si jednoducho dostal.

Rok 2021 však bol pre MOMky ešte plodnejší čo sa týka ziskov. SITA uvádza, že v roku 2020 získali prevádzkovatelia MOMiek necelých 7 centov z jedného eura tržieb. V roku 2021 to stúplo na 11 centov a celkové tržby vzrástli medziročne o 29 percent. 

„Najvyššie tržby, prirodzene, dosahovali nemocnice. Išlo o milióny eur,“ uvádza spoločnosť Finstat vo svojej analýze.

Od novembra 2020 podľa Finstatu vznikali mobilné miesta, ktoré prevádzkovali nemocnice, mestá alebo obce, ale aj súkromné spoločnosti. Počet povolených prevádzok MOM presiahol 2,6 tisíca, no reálne sa otvorilo približne 700 odberových miest. Tie mali okolo 400 prevádzkovateľov a Finstat analyzoval 290 reálnych. 

Ako ďalej uvádza agentúra SITA, 24 spoločnostiam z analýzy Finstatu sa v roku 2021 podarilo viac ako zdesaťnásobiť tržby z predchádzajúceho roka, pričom 110 spoločností tržby zdvojnásobilo. Najviac si polepšila spoločnosť Váš Lekár. Prevádzkovala totiž 100 MOMiek a štyri očkovacie centrá, čo jej v roku 2020 prinieslo tržby vo výške 241-tisíc eur. Medziročne však táto suma vystrelila na 9,7 milióna v roku 2021.

finstat zisk tržby váš lekár
zdroj: Reprofoto: Finstat.sk

Vyše 10-tisíc za jedného nakazeného

V pomere negatívnych a pozitívnych antigénových testov štát platil vo februári minulého roku 932 eur za jedného nakazeného. Čím menej prípadov zaznamenali, tým táto suma stúpala. Teda čím menej testov vyšlo pozitívnych, tým drahšie bolo testovanie. V apríli tak jeden nakazený štát vyšiel 4 699 eur. Slovensko pokračovalo s testovaním aj v máji minulého roku, kedy v niektorých okresoch vystrelili tieto čísla aj na desaťtisíce.

Spoločne s nedostatočnou kontrolou a vysokými dotáciami sa vytvárali nové odberné miesta aj v oblastiach, kde epidemiologická situácia nebola až taká zlá. Najviac MOMiek fungovalo v Nitre. Po zohľadnení nákladov na antigénové testy aj platieb pre odberové miesta zo strany ministerstva predstavovala suma za odhalenie jedného pozitívneho v okrese až 75-tisíc eur. Jedným z dôvodov šialene vysokých bolo práve neregulované zakladanie MOMiek súkromníkmi. 

V prípade testovaní v epicentrách či ohniskách sa tieto sumy zjavne znižovali a v prípade tých epidemiologicky najhorších oblastí stál jeden nakazený 59 eur. 

MOMky dnes fungujú prakticky len komerčne a len po odporúčaní lekára. Test sa totiž dnes nevyžaduje takmer nikde, no môžeš si ho zaplatiť, ak ho napríklad vyžaduje krajina, do ktorej cestuješ. Ak máš podozrenie na Covid, obvodný lekár ti vypíše výmenný lístok, s ktorým môžeš do MOMky prísť. Pre občanov, ktorí majú indikované PCR vyšetrenie lekárom a ktorí sa na mieste preukážu výmenným lístkom. Občania vo veku 60 rokov a viac, výmenný lístok nepotrebujú.

Na MOMkách si polepšili aj štátni funkcionári

Ako sme informovali, privyrábali si aj štátni funkcionári. Napríklad taký tajomník ministerstva zdravotníctva Kamil Száz sám riadil dve odberové strediská cez svoje spoločnosti. Spolu mal takmer 20 MOMiek a bol jedným z najväčších prevádzkovateľov, kvôli čomu bol aj obvinený zo stretu záujmov.

Mesačne zarábal po fakturácii 25-tisíc eur a jeho výnos nakoniec presiahol milión. Konkrétne za všetky odberové miesta dosiahol zárobok vo výške 1,37 milióna eur. Okrem Száza prevádzkoval niekoľko MOMiek aj predseda Slovenskej lekárskej komory Marián Kollár.

Zdroje: SITA, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá