Kedy môžeme na Slovensku čakať úplný zánik klasických taxi služieb?

  • Slovenské taxi služby prešli v posledných rokoch revolučnými zmenami, ktoré klasický taxík, postupne vytláčajú do úzadia. Niet sa však čomu čudovať. Technológie totiž stále napredujú, a to sa muselo odzrkadliť aj v tomto odvetví. Kedy teda môžeme čakať, že taxi appky úplne vytlačia klasické taxi služby zo slovenských ciest?
sajfa
  • Slovenské taxi služby prešli v posledných rokoch revolučnými zmenami, ktoré klasický taxík, postupne vytláčajú do úzadia. Niet sa však čomu čudovať. Technológie totiž stále napredujú, a to sa muselo odzrkadliť aj v tomto odvetví. Kedy teda môžeme čakať, že taxi appky úplne vytlačia klasické taxi služby zo slovenských ciest?

Samozrejme, nejaký čas to ešte potrvá, ale už teraz môžeme takmer so stopercentnou istotou povedať, že sa to naozaj stane. Spôsob prepravy vo svete sa rapídne mení, technológie do neho prinášajú nové možnosti a navyše sa stále viac rozmáha zdieľaná ekonomikatoto všetko sú klince do rakvy klasických taxi služieb, ktoré nám tak verne slúžili posledné dve desaťročia.

Taxíky pritom vôbec nie sú jedinou oblasťou, ktorú celkom zmenili moderné aplikácie. Ľudia jednoducho pochopili, že je oveľa jednoduchšie privolať si auto alebo objednať jedlo cez mobilnú aplikáciu či webovú stránku, ako vyvolávať na rôzne telefónne čísla a dohadovať sa cez ne. Nie je to ale len o tom, aplikácie dokázali tieto služby posunúť na úplne iný level, a to znamená oveľa viac, ako len jednoduchšie privolávanie taxíku či jedla.

Možnosti

Nové možnosti, presne to priniesli aplikácie do zabehaných procesov taxi služieb. Na jednej strane sú to možnosti pre zákazníkov a na strane druhej aj pre vodičov. Keď na bratislavskú taxi scénu vstúpil HOPIN, ako prvá funkčná a silná taxi aplikácia, Slováci okamžite pochopili, v čom je rozdiel. Ľudia cez jedinú aplikáciu totiž zrazu mohli urobiť oveľa viac ako si len privolať auto. A to sa im, samozrejme, zapáčilo.

Chceš si pozrieť hodnotenia taxikára, ktorý má po teba prísť? Vybrať si auto, aké má po teba prísť? Vybrať si cenu, ktorú si ochotný zaplatiť? Chceš napísať kladné či záporne hodnotenie a upozorniť tak na taxikára, ktorý ťa viezol? Na to všetko a oveľa viac ti stačí jediná aplikácia – toto sú možnosti, o ktorých hovorím. Pri klasických taxi službách si mal jednu možnosť – platiť, a mohol si dúfať, že nie až príliš prehnané peniaze.

hopin

foto: startitup.sk

Poriadok v peniazoch

Pri peniazoch ešte radšej zostaneme – je to téma, ktorú si väčšina Slovákov nedovolí brať na ľahkú váhu. V tomto, osobne, vidím zároveň jednu z najväčších výhod, ktoré revolúcia v podobe taxi aplikácií priniesla. Každý veľmi dobre vie, ako to chodí napríklad v klasických bratislavských taxíkoch – ceny sú často vymyslené šoférom, taxametre zapnuté vždy o niečo dlhšie, a pokiaľ je na tebe vidno, že sa v meste nevyznáš, pán šofér ťa určite do cieľovej stanice nezoberie najkratšou cestou.

Toto všetko ale zmenili taxi aplikácie – pred šoférom dnes peniaze dokonca ani vyťahovať nemusíš, odhad ceny za jazdu si vieš pozrieť už pred ňou a počas celej cesty dokážeš sledovať svoju trasu. HOPIN, Uber, či Liftago, všetky tieto aplikácie priniesli prehľad, čistotu a hlavne logiku do platenia za služby. To tu predtým chýbalo.

taxik2

foto: spravy.cohladas.sk

Brand

Môže mať taxi služba silný brand? Klasická asi ťažko, no digitálna určite áno. Ide o to, že si ľudia zrazu začali uvedomovať, s akými prepravcami jazdia. Pokiaľ sa vezieš Uberom, HOPINOM či Liftagom, zaručene vieš, s kým jazdíš a o akú spoločnosť ide. Pokiaľ máš ale v telefóne uložených 5 čísiel na rozličné taxi služby, pravdepodobne ani nevieš, aké logo bude mať na sebe auto, ktoré príde.

Tieto firmy totiž priniesli používateľom hodnotu, niečo viac ako len odvoz, a tým začali vytŕčať z davu. Podarilo sa im niečo, čo sa klasickým taxi službám nepodarilo nikdy – vieš si napríklad predstaviť, že by sa systém klasickej bratislavskej taxi firmy začal rozširovať do sveta? Bratislavský HOPIN prišiel s niečim novým, inovatívnym a dnes tak už aj na Ukrajine či  Slovinsku jazdia autá s jeho brandom. Je to vlastne úplne logický vývin situácie, no nie?

ba

foto: twitter.com

Budúcnosť

Možno so mnou nebudú všetci taxikári súhlasiť, no toto odvetvie má budúcnosť zaistenú len vďaka moderným taxi firmám a ich aplikáciam. Bez nich by taxíky ako akýsi zastaraný systém vo svete moderných technológii pravdepodobne úplne zanikli. Bojovať proti tomuto trendu je podľa mňa prinajmenšom nelogické. Prečo?
So všetkými výdobytkami moderného sveta môže taxi firma ponúkať fantastické služby, ktoré ľudí budú vždy vedieť presvedčiť o tom, aby si privolali auto. A vôbec, kto by chcel bojovať proti budúcnosti? Taxi aplikácie sú budúcnosťou taxíkov a taxikárov a klasické taxi služby už majú svoj čas zrátaný. Je ťažké presne povedať, kedy na Slovensku budeme jazdiť už iba s aplikáciami, no je jasné, že to je len otázka času.

zdroj titulnej fotografie: startitup.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK