Môžeš mať teplo, no aj plnú peňaženku. 4 rady odborníkov, ktoré ti ušetria stovky eur

  • Žijeme v časoch, keď mnohí uvítajú každé ušetrené euro
  • V tomto článku sa dočítaš, ako ušetriť v domácnosti a nezamrznúť pri tom
teplomer, peňaženka, šetrenie
Ilustračný obrázok, Unsplash/Kaffeebart, Emil Kalibradov
  • Žijeme v časoch, keď mnohí uvítajú každé ušetrené euro
  • V tomto článku sa dočítaš, ako ušetriť v domácnosti a nezamrznúť pri tom

Výzvou nadchádzajúcej zimy je naučiť sa, ako efektívnejšie narábať s energiami a pritom si stále zachovať komfort a životnú úroveň. Skutočne sa to dá. Stačí využiť nasledujúce tipy, ktoré sme dali dohromady na základe rád od odborníkov. Keď sa teraz naučíš využívať zdroje energie, dokážeš šetriť nielen v obdobiach krízy, ale aj inokedy. Šetriť nebudeš iba svoju peňaženku, ale aj životné prostredie.

Problémy vedia narobiť aj záclony

Aj zdanlivé maličkosti dokážu do veľkej miery ovplyvniť tepelný komfort v našich domoch a bytoch. Vedel si napríklad, že ak máš okno bez záclony, spotrebuješ na vykúrenie miestnosti viac energie?

„Rovnako však platí, že keď je záclona pridlhá a prekrýva radiátor, ktorý zvyčajne býva pod oknom, tiež sa energia na kúrenie míňa zbytočne,“ vysvetlil odborník na energie Jozef Pollág z PPA Power DS. Túto zimu teda všetkým oknám pristanú záclony midi dĺžky – akurát po parapetnú dosku.

Úschovňa na radiátore 

Hoci to návštevám zvyčajne neukazujeme, z času na čas každý z nás niečo suší na radiátore. Vysuší sa to rýchlejšie, niekedy to navyše pomáha zvlhčiť suchý vzduch v miestnosti. 

Túto zimu to však radšej nerob, pokiaľ chceš mať doma príjemne teplo, ale zbytočne neplytvať energiou na kúrenie. 

Naopak, je najvyšší čas skontrolovať vykurovacie zariadenia. Odvzdušniť radiátory, vyčistiť komíny, urobiť revíziu kotla, pece, krbu… Okrem toho, že tým môžeš predísť prípadným problémom, ktoré sa ako na potvoru zvyčajne vyskytnú počas tých najchladnejších dní, čistá a dobre vyregulovaná vykurovacia sústava je jedným zo základov efektívneho kúrenia. 

Teplo jednoducho nemá rado prekážky – ani v systéme, kde sa tvorí, ani v priestore, ktorý zohrieva.

radiator
zdroj: Unsplash/Denny Muller

Vlhkosť v hlavnej úlohe

Zistili sme aj zaujímavosť, ktorá sa týka vlhkosti vzduchu. V bytoch a bytových domoch počas zimy zvyčajne bojujeme so suchým vzduchom, ktorý nás dráždi. Tak tento rok si na vyššej vlhkosti nechaj záležať dvojnásobne.

Platí totiž, že pri vyššej vlhkosti a nižšej teplote máme pocitovú teplotu rovnakú ako pri nižšej vlhkosti, ale vyššej teplote. Povedané inak, pri teplote 23 °C a vlhkosti vzduchu 30 % máme rovnakú tepelnú pohodu ako pri teplote 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 %.

Takže uber na kúrení, kúp si vlhkomer ako zaujímavý interiérový doplnok a niekoľkokrát denne vetraj prievanom, aby sa dnu dostal studený vlhký vzduch. Výsledkom bude príjemné teplo, svieži vzduch a nižší účet za kúrenie.

Termostaty by sa tiež túto zimu mohli stať našimi dobrými kamarátmi. Veľkú výhodu majú ľudia s termostatmi, ktoré sa dajú naprogramovať, ale za kratší koniec nemusia ťahať ani domy a byty s manuálnym regulovaním teploty v miestnosti. Stačí si z pravidelného dotyku s radiátorom urobiť nový zvyk.

„Pri správnom naprogramovaní termostatov sa dá ušetriť na teple až 30 %,“ tvrdí Pollág.

Ako na to? V čase, keď nie sme doma, treba znížiť teplotu (na cca 18 °C) a pred príchodom domov na diaľku alebo po príchode domov manuálne ju zase zvýšiť na príjemnú izbovú teplotu (21 °C). 

Okrem šetrenia nákladov sa nám bude navyše dobre spať. No a ako to bude potrebné, ráno si na chvíľu dáme župan a teplé ponožky. 

„Ak v zimných mesiacoch odchádzate na dlhšiu dobu preč, kúrenie nevypínajte, využite opäť termostat. Pokiaľ by ste dom či byt vôbec nevykurovali, pri mrazivých dňoch by ste vďaka prechladnutým múrom po návrate museli niekoľko dní intenzívne kúriť. To by spotrebovalo oveľa viac energie a peňazí, ako keď priestor vďaka zníženým stupňom na termostate ,temperujeme’ aj v čase dlhšej neprítomnosti,“ radí Lukáš Kmenta, Country manažér HBS pre Českú a Slovenskú republiku.

Je to tesné

Samozrejme, nič z vyššie spomínaných tipov nebude dobre fungovať, pokiaľ nám teplo uniká von cez tepelné mosty – obvodové múry, zle utesnené okná alebo nezaizolovanú strechu.

strechy, bývanie, nehnuteľnosti, reality
zdroj: Unsplash/Jack Price-Burns

Riešiť fasádu už tento rok zrejme stihne málokto, ale s oknami a strechou sa ešte dá niečo urobiť. Nielen staršie, ale aj nové okná niekedy dobre nepriliehajú. Odporúčame skontrolovať to čím skôr. Rýchlym riešením je vyregulovanie systému zatvárania alebo „vylepšenie“ okien, prípadne aj dverí tesniacou páskou.

A pokiaľ ide o strechu, ver, never, dá sa zaizolovať za 24 hodín. Striekanou šikovnou PUR penou. Ráno máš strechu bez izolácie a večer ste už v teple. 

„Tento spôsob izolácie zažíva tento rok boom po celom svete, pretože stavebníci a developeri pochopili, že je to rýchle riešenie, ktoré vydrží niekoľko desaťročí. Je zdravotne nezávadné, šetrné k životnému prostrediu, keďže PUR pena sa vyrába recykláciou plastových fliaš a okrem skutočne plnohodnotnej izolácie vlhkosti, hluku a prachu navyše do veľkej miery chráni vašu strechu pred tým, aby sa na ňu na zimu nasťahovali hlodavce,“ vysvetlil Lukáš Kmenta, z Huntsman Building Solutions.

Byť v teple a bez myší na streche, to vyzerá ako celkom fajn zima.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá