Môžeš sa cez leto nakaziť koronavírusom, keď sa okúpeš v jazere či bazéne? Všetky otázky a odpovede

  • Môžeš sa nakaziť, keď sa okúpeš v bazéne?
  • Ako je to s pitnou vodou? Máš sa obávať?
  • Môže sa vírus šíriť cez odpadovú vodu?
kupalisko
TASR/František Iván
  • Môžeš sa nakaziť, keď sa okúpeš v bazéne?
  • Ako je to s pitnou vodou? Máš sa obávať?
  • Môže sa vírus šíriť cez odpadovú vodu?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú dva spôsoby, ktorými dochádza k nákaze Covid-19. Jedným z nich je respiračnou cestou a druhým spôsobom je priamy kontakt s infikovanou osobou.

Tieto informácie sú už dobre známe. Otázne ale je, či sa vírus dokáže šíriť aj vodou a ak áno, do akej miery. Hlavný hygienik Slovenskej republiky tvrdí, že všetko závisí od zdroja vody.

Sú klasické metódy úpravy vody postačujúce?

Verejnosť naprieč celým svetom v súčasnosti zaujíma, či má pitie vody z vodovodného kohútika nejaký vplyv na infekciu Covid-19. Centrá pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) koncom apríla uverejnili správu, podľa ktorej je kontaminácia vírusom prostredníctvom vody veľmi nepravdepodobná. Informovali sme ťa o tom už v apríli.

„Konvenčné metódy úpravy vody, ktoré používajú filtráciu a dezinfekciu, čo sú metódy využívané vo väčšine mestských systémoch pitnej vody, by mali odstrániť alebo úplne odpudiť vírus, ktorý spôsobuje Covid-19,“ znie oficiálne vyhlásenie centier.

Rovnako doposiaľ neexistuje dôkaz o tom, že by sa vírus mohol šíriť bazénmi, vodnými vírivkami či saunami. WHO zdôrazňuje, že vírus má veľmi krehkú membránu. Vo vode by tým pádom dlho neprežil. Samozrejme, aj v tomto prípade je na prvom mieste potreba dezinfekcie.

Ako to je s odpadovou vodou?

Podľa správy CDC sa však vyskytlo niekoľko prípadov, kedy bol vírus Covid-19 prítomný v odpadovej vode. Ani experti zatiaľ netušia, do akej miery je človek vystavený riziku nákazy pri kontakte s potencionálne kontaminovanou odpadovou vodou.

WHO vo svojej správe zároveň varuje, že laboratórne štúdie potvrdili prítomnosť vírusu vo vode znečistenej fekáliami nakazenej osoby. Takáto voda môže byť kontaminovaná celé dni, dokonca týždne. Z toho vyplýva, že skutočne záleží na zdroji, odkiaľ voda, nielen pitná, pochádza.

Máme sa obávať?

K situácii sa vyjadril aj hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas. Vo vyhlásení uviedol, že občania Slovenska sa skutočne nemusia obávať kontaminácie z bežne dostupnej pitnej vody, ktorá tečie z vodovodných kohútikov takmer v každej domácnosti.

„Rovnako nie je potrebné pristupovať k osobitným opatreniam, ako napríklad zvyšovaniu dezinfekcie pitnej vody nad rámec kritérií, ktoré definuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky alebo nad úroveň, ktorá vyvoláva zmeny v senzorických vlastnostiach pitnej vody a spôsobuje prekážky pri jej prijímaní spotrebiteľom,“ vysvetlil Mikas.

Postupy, ktoré sa na Slovensku používajú pre zabezpečenie zdravotnej bezpečnosti pitnej vody sú podľa hlavného hygienika postačujúce a ľudia sa tak nemajú čoho obávať.

voda
zdroj: Unsplash/Imani

Stav pitnej vody by si však mali dôkladne preveriť tí, ktorí sa zásobujú vodou z vlastných studní. Pokiaľ bola kvalita tejto vody v minulosti postačujúca, no došlo ku zmenám v prevádzke alebo ochrane vodného zdroja, Mikas odporúča ďalšie opatrenia.

„Prevarenie vody alebo používanie zariadení na úpravu vody s rôznymi účinnými technológiami – ultrafialové filtre, membránové filtre, prípadne používanie prípravkov na úpravu pitnej vody na báze chlóru – je možné odporučiť, ak došlo k zmenám pri využívaní studne,“ objasnil hlavný hygienik vo svojom vyhlásení.

Na čo treba dávať pozor?

Napriek tomu, že existuje len malá pravdepodobnosť nákazy vírusom Covid-19 z pitnej vody, je potrebné dodržiavať opatrenia. To, že vírus dokáže prežiť na viacerých povrchoch rôzne dlhé obdobie, je známy fakt.

Je preto dobré, aby si každý v domácnosti napúšťal vodu do pohára sám. Toto opatrenie sa nemusí týkať menších detí. Členovia domácnosti by si zároveň nemali podávať použité poháre a v žiadnom prípade nepiť z rovnakého pohára.

Ján Mikas na záver apeluje na ľudí, aby vodu zbytočne neskladovali. Aj naďalej je dôležitá dezinfekcia povrchov, čo zahŕňa aj vodovodný kohútik a priestor okolo neho. Ako uvádza správa WHO, v mnohých prípadoch dochádza ku kontaminácii vírusom ešte pred pustením kohútika, pričom pitná voda je úplne v poriadku.

Ako to je s uvoľňovaním a vakcínou?

Na Slovensku v súčasnosti pretrváva 2. a 3. fáza uvoľňovania opatrení. Od 6. mája sú otvorené terasy reštaurácií alebo barov, kaderníctva, kozmetické salóny, múzeá a galérie, hrady a zámky, k dispozícií sú tiež taxi služby a dovolené sú omše či svadby. K podobným uvoľňovaniam dochádza aj napriek tomu, že experti doposiaľ nezískali nijakú vakcínu proti Covid-19.

zdroj: Pixabay/Katja Fuhlert

Podľa správ týždenníka Týždeň v Spojených štátoch amerických došlo 5. mája k vôbec prvému klinickému testovaniu očkovacej látky na ľudských dobrovoľníkoch.

Vedecký časopis Science koncom apríla informoval o vakcíne, ktorá pred Covid-19 ochraňuje opice. Dobrou správou je, že zvieratá nezaznamenali nijaké vedľajšie účinky. Niektorí experti však navrhli, že opice nevykazovali bežné a najviac rozšírené príznaky koronavírusu. Na skutočnú vakcínu si preto ľudstvo musí ešte počkať. 

Zdroje: cdc.gov, sciencedirect.com, uvzsr.sk, tyzden, sciencemag.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá