Murár zarobí v pohode aj 3 000 eur, copywriter len 1 500. Slováci sú pre trh „prekvalifikovaní“

  • Diplom je stále jedným z požadovaných kritérií pre uchádzačov, no murár s výučným listom dnes zarobí viac, ako osoba za počítačom
  • Od roku 2009 počet absolventov kontinuálne klesá
  • Diplom je stále jedným z požadovaných kritérií pre uchádzačov, no murár s výučným listom dnes zarobí viac, ako osoba za počítačom
  • Od roku 2009 počet absolventov kontinuálne klesá

Vytváranie pracovných miest a pohyb politiky trhu práce úzko súvisí s globálnou urbanizáciou a rozvojom miest. Pozreli sme sa bližšie na pracovné ponuky a ich plácu na Slovensku.

Jasným výsledkom je, že remeselné činnosti sa v posledných rokoch dostávajú do popredia, nedostatok pracovnej sily s dosiahnutým stredoškolským vzdelaním prevyšuje dopyt po ľuďoch s univerzitným diplomom. Výsledkom je, že murár dnes zarobí značne viac, ako copywriter.

Počet vysokoškolákov na Slovensku klesá

„Od roku 2009 počet absolventov kontinuálne klesá. V akademickom roku 2008/2009 sme mali najvyšší počet študentov – spolu ich bolo až 225 766. V roku 2015 klesol počet vysokoškolákov o 67 000. Do roku 2021 sa predpokladá ďalší pokles až na 140 000 absolventov,“ informuje portál Mediálna výchova.

Najčastejším dôvodom však nie je neochota študovať, ale odchod mladých Slovákov do zahraničia. Najviac z nich študuje v susednej Českej Republike. Druhým dôvodom je aj značne vyššie finančné ohodnotenie v odvetviach pracovného trhu, ktoré vysokoškolské štúdium nevyžadujú.

Sme pre trh „prekvalifikovaní“

„Väčšina našich absolventov zostáva na VŠ pridlho, čo môže byť ďalším významným problémom. Absolventi vysokoškolského štúdia sú následne pre trh práce „prekvalifikovaní“. Taktiež u nás chýbajú krátke vysokoškolské programy orientujúce sa na praktické zručnosti, “ objasňuj jeden z dôvodov neúspechu absolventov portál Mediálna výchova.

zdroj: Platy/analyzy/platovy-prieskum-roka-2019

Koľko zarobí murár a koľko copywriter?

Priemerný plat murára na Slovensku sa podľa štatistík portálu Platy.sk od 813 eur do 2182 eur. Za predpokladu, že nie je murár zamestnancom firmy, ale samostatne zárobkovo činná osoba či živnostník, môže zarobiť poľahky aj 3 000 eur v hrubom. Vyžadovaný je od neho výučný list a technické skúsenosti a zručnosti, samozrejme, najpotrebnejšou je prax. Pri remeslách vykonávaných na živnosť je potrebné myslieť aj na vlastné materiálne vybavenie

„Zarábam tak 2000-2500 eur mesačne, ale oproti murárom mám nevýhodu, že potrebujem drahé pracovné nástroje k robote. Murári sa majú trochu lepšie, lebo im stačí relatívne lacné náradie a môžu robiť. Vodár musí stále investovať do nástrojov,“ prezradil anonymne jeden z pracovníkov vodárensko-kúrenárskeho sektora.

Priemerný plat copywritera na Slovensku je podľa štatistík portálu Platy.sk od 839 do 1 560 eur. Vyžadované je zväčša ukončené vysokoškolské štúdium prvého či druhého stupňa, no okrem toho aj nevyhnutná preukázateľná prax a množstvo znalostí a zručností, ako napr. práca s HTML, SEO, CSS, CMS.

Obe zamestnania vychádzajú zo štatistík na území SR, a preto je pravdepodobné, že tieto profesie nájdeš v zahraničí ohodnotené prijateľnejšie.

Na výšku platu vplýva množstvo faktorov počnúc vzdelaním, cez roky skúseností, prax, oblasť, lokalitu až po typ…

Posted by Platy.sk on Tuesday, March 24, 2020

Čo je vlastne copywriting?

Môžeme ho označiť ako novodobé remeslo. Mnoho ľudí ho považuje za umenie, a myslia si, že sa s talentom na písanie dá narodiť. Je síce pravda, že copywrtiting nie je pre každého, ale je jasné, že potrebuje prípravu a vzdelávanie. Častokrát sa tento pojem zamieňa s content marketingom.

Content marketing znamená vytváranie a šírenie hodnotného a voľne šíriteľného obsahu na prilákanie a premenu potenciálneho zákazníka na zákazníka a zo zákazníka na opakovaného zákazníka. Copywriting dáva čitateľovi možnosť špecifickej akcie. Niekedy to predstavuje nákupy, ale môže to znamenať aj prihlásenie na odber e-mailových noviniek či obsahu, alebo dopyt po množstve informácií. Content marketing sú blogy, podcasty a e-mailové automatické odpovede. Copywriting zvyšuje predaj prostredníctvom stránok a reklamy,“ objasňuje Digital Science Magazine.

Ako sa preškoliť

Ak ťa už platobné podmienky na slovensku nebavia a chceš sa posunúť ďalej od digitálu a online driny, je tu pre teba možnosť v podobe rekvalifikačných kurzov.

Napriek malinkej rozlohe Slovenska sa platové podmienky zo západu na východ podstatne líšia a ty sa môžeš bez mihnutia oka ocitnúť nedobrovoľne nezamestnaný alebo s mizernými vyhliadkami v oblasti, ktorú si si vybral.

V prípade nezamestnanosti môžeš požiadať o rekvalifikačný kurz aj v pre teba neznámej oblasti. Jozef Fencik, riaditeľ spoločnosti Nova Training sústreďujúcej sa na tento typ kurzov, nám objasnil, ako to funguje: „V prvom rade si musíte vybrať konkrétny kurz a prekonzultovať ho s Úradom práce, my Vám ponúkneme tlačivo žiadosti o prihlásenie sa, ktorého súčasťou je aj tlačivo typu B, v ktorom potvrdíme a vyšpecifikujeme údaje ako miesto, čas a sumu kurzu. To musíte zaslať na Úrad práce, ktorý sa vyjadrí, či kurz preplatí, alebo nie.“

zdroj: Platy/analyzy/platovy-prieskum-roka-2019

 

Kedy ti štát preplatí kurz?

Všetky podmienky, v ktorých prichádza do úvahy preplatenie kurzu štátom, sa môžeš dozvedieť na portáli UPSVR. Jasným stanoviskom však je, že pokiaľ sa dostaneš na zoznam nezamestnaných ľudí a prejavíš záujem o daný kurz, štát ti ho preplatí v plnej výške do sumy 600 eur. Nakoľko sa ceny kurzov líšia od miesta, dĺžky výkonu a zamerania, je pravdepodobné, že si niečo budeš musieť, tak či tak, doplatiť.

Podľa analýz portálu Platy.sk sa v pätici najhoršie platených zamestnaní na Slovensku za rok 2019 nachádzajú upratovacie a poštové služby, no aj sanitárske služby, v ktorých dosahuje priemerný plat len 573 do 598 eur.

zdroj: Platy/analyzy/platovy-prieskum-roka-2019
zdroj: Platy/analyzy/platovy-prieskum-roka-2019

Najlepšie plateným odvetvím naďalej ostáva vrcholový manažment, manažment, marketing, financie, IT, telekomunikácie a baníctvo/hutníctvo, v ktorých sa priemerné mzdy pohybujú od 1300 do 3800 eur.

Ak teda rozmýšľaš, kam vo svojom kariérnom raste ďalej, pravdou je, že záleží len na tvojich preferenciách, ktoré odvetvie ti je prirodzene bližšie. V remeselných a manuálnych prácach sú vysoko hodnotení zvárači, murári, elektrikári, vodári a pod., zatiaľ čo v moderných sektoroch vedie manažment a vrcholový manažment. V oboch prípadoch si práca vyžaduje značné zručnosti, operatívu a vzdelanie.

Zdroje: Digital Science Magazine.sk, Platy.sk, Profesia.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech