Musíme otvoriť, aj keď bude viac chorých a mŕtvych, vyhlásil Trump. Po fabrike chodil bez rúška

  • Americký prezident navštívil fabriku na výrobu ochranných rúšok v Arizone iba s ochrannými okuliarmi, bez rúška
  • Obnovil svoje snahy o opätovné otvorenie krajiny aj na úkor väčšieho rozšírenia ochorenia COVID-19 a počtu mŕtvych
trump
SITA/AP/AP Photo/Evan Vucci
  • Americký prezident navštívil fabriku na výrobu ochranných rúšok v Arizone iba s ochrannými okuliarmi, bez rúška
  • Obnovil svoje snahy o opätovné otvorenie krajiny aj na úkor väčšieho rozšírenia ochorenia COVID-19 a počtu mŕtvych

Americký prezident Donald Trump sa v utorok opätovne pustil do snahy o otvorenie krajiny. Vyhlásil, že Američania by sa mali začať vracať do každodenného života, aj keď to vedie k rozšíreniu pandémie a počtu mŕtvych, informuje Bloomberg.

Po viac ako mesiaci opustil Washington. Počas svojej prvej cesty vo Phoenixe tvrdil, že sa pripravuje na tzv. „fázu dva“ v boji proti korone. Tento krok zahŕňa aj rozpustenie skupiny odborníkov v oblasti verejného zdravotníctva, ktorí doteraz radili vláde. „Vraciame našu krajinu späť (do normálu),“ povedal americký prezident.

Musí sa otvoriť

Na otázku, či uvoľnenie opatrení negatívne zasiahne niektorých ľudí, Trump odpovedal „áno“. Podľa jeho slov sa ale krajina musí otvoriť a aj sa čoskoro otvorí.

Americký prezident plánuje uvoľňovať opatrenia aj napriek tomu, že má USA najvyšší počet nakazených a úmrtí v rámci celého sveta. Podľa stránky worldmeters.info sa počet nakazených v krajine momentálne pohybuje okolo 1,2 milióna a počet úmrtí okolo 72 tisíc.

Počet nových infekcií zaznamenaných za jeden deň v súčasnosti v USA presahuje 20-tisíc, obetí je denne viac než tisíc. Zdravotnícki predstavitelia v tejto súvislosti varujú, že vírus sa môže ešte viac rozšíriť, ak sa uvoľnia pravidlá obmedzujúce podnikanie. Kritici vyčítajú prezidentovi, že je v snahe o oživenie ekonomiky pred novembrovým volebným súbojom pripravený obetovať zdravie Američanov.

Návšteva továrne bez rúška

Počas svojej návštevy továrne Honeywell International Inc. vo Phoenixe, ktorá sa venuje produkcii ochranných materiálov, povedal, že ekonomické škody v krajine sa stali príliš veľkými na to, aby ustáli dlhodobé odstavenie ekonomiky. Prezident vyjadril rastúcu frustráciu vyvolanú koronavírusom, kvôli ktorej prišlo o prácu viac ako 30 miliónov Američanov, píše Bloomberg.

trump
zdroj: AP Photo/Evan Vucci

Zatiaľ čo Trump povzbudzoval štáty k postupnému zmierneniu ochranných opatrení a opätovnému otvoreniu podnikov, pomedzi to vravel, že by sa to malo robiť bezpečne.

Napriek tomu odmietol ísť príkladom pre národ so zapojením sa do jedného zo základných odporúčaných bezpečnostných opatrení, a to nosenia ochranného rúška. Počas prehliadky továrne si ho nenasadil. Jeho jedinou ochranou boli ochranné okuliare.

Vyšší predstavitelia Bieleho domu, tí, ktorí majú ísť príkladom, ich taktiež nasadené nemali. Paradoxne, zamestnanci fabriky a novinári ich poctivo mali nasadené.

Niečo podobné si mohol zaregistrovať aj minulý týždeň, no hlavnú úlohu zohral Mike Pence. Americký viceprezident si odmietol nasadiť v nemocnici rúško, je vraj zdravý. Svoje vyjadrenia následne korigoval.

Zdroje: bloomberg, worldometers.info, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech