Musk chce späť OpenAI za 94 miliárd. Nie, ale môžem kúpiť Twitter, reaguje Altman
- Elon Musk by rád kúpil giganta OpenAI
- Stál pri jeho vzniku, nepáči sa mu, kam sa uberá
- Šéf OpenAI sa mu vysmial

- Elon Musk by rád kúpil giganta OpenAI
- Stál pri jeho vzniku, nepáči sa mu, kam sa uberá
- Šéf OpenAI sa mu vysmial
Udalosti posledných dvoch dní znejú trochu ako scénka z filmu. Najbohatší muž sveta Elon Musk vyťahuje šek a píše naň číslo, z ktorého sa točí hlava. Kto by odmietol 97,4 miliardy dolárov (zhruba 94 miliárd eur)?
Toľko totiž Musk ponúka za firmu, ktorú pred deviatimi rokmi sám pomáhal zakladať. Reč je o OpenAI, matke slávneho ChatGPT, ktorá dnes valcuje svet umelej inteligencie.
Príbeh sa začal už v roku 2015, keď Musk a Sam Altman spojili sily a založili OpenAI ako neziskové laboratórium. Ich vízia? Vyvinúť umelú inteligenciu, ktorá bude slúžiť ľudstvu.
Musk do projektu nalial 45 miliónov dolárov, no v roku 2018 prišiel zlom. Najbohatší muž sveta opustil predstavenstvo a ich cesty sa rozišli. Aj odcudzené deti však začnú po čase rodičom chýbať, a tak v rámci niekoľkých hodín obletela svet správa: Musk by rád OpenAI odkúpil.
Ponúka 90 miliárd eur
Musk, ozbrojený podporou svojej AI firmy xAI a skupinou investičných žralokov, chce OpenAI späť. „Je čas vrátiť ju k pôvodným hodnotám,“ odkazuje cez svojho právnika Marca Toberoffa.
„Ako spoluzakladateľ OpenAI a najinovatívnejší a najúspešnejší líder technologického priemyslu v histórii je Musk osobou s najlepšou pozíciou na ochranu a rozvoj technológie OpenAI,“ dodal Muskov právny zástupca. Lenže Altman, súčasný šéf OpenAI, má iné plány.
Jeho odpoveď prišla rýchlo a štipľavo: „Nie, ďakujeme, ale ak chcete, kúpime Twitter za 9,74 miliardy dolárov.“ Musk, samozrejme, ticho neostal a označil Altmana za podvodníka.
Altmanovo odmietnutie však dáva význam, aj ak sa pozrieme na čísla. Muskova ponuka je síce pekná, no spoločnosť OpenAI bola v októbri ocenená na 157 miliárd a najnovšie sa podľa BBC hovorí dokonca o hodnote 300 miliárd dolárov.
V pozadí súboja titanov sa však skrýva ešte hlbší konflikt. Pod Altmanovým vedením sa OpenAI mení z neziskovky na komerčného giganta. Firma argumentuje, že bez peňazí nemôže súperiť s konkurenciou. Do roku 2026 chce dokončiť premenu na ziskovú spoločnosť. Práve toto je ale krok, ktorý Musk kritizuje.
Premiér Fico napísal Muskovi list
Informácia o príprave zrušenia Agentúry USA pre medzinárodný rozvoj (USAID), ktorá je určená na pomoc pre zahraničie, je mimoriadne závažná pre vnútorné záležitosti Slovenska.
Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) v stanovisku, ktoré zaslal Úrad vlády SR. Obrátil sa preto listom na šéfa americkej Komisie pre efektívnosť vlády (DOGE) Elona Muska. Chce od neho informácie o poskytnutých grantoch pre slovenské mimovládne organizácie či médiá. Tvrdí, že peniaze sa na Slovensku používali aj na politické ciele.
„Je nespochybniteľné, že finančné zdroje pochádzajúce z USAID boli na Slovensku použité aj na politické ciele za účelom deformácie politického systému a zvýhodňovania určených politických strán,“ napísal Fico v liste Muskovi, ktorého znenie zaslal tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
S cieľom oddeliť užitočné a prospešné projekty od „hrubého zasahovania do vnútorných záležitostí SR“ žiada Muska o sprostredkovanie dostupných informácií o dotáciách a grantoch poskytnutých mimovládnym organizáciám, médiám a individuálnym novinárom, ktorí pôsobili a pôsobia na území Slovenska.
Chce sa s ním stretnúť
„Len z neúplných verejných zdrojov je zrejmé, že agentúra USAID za pomerne krátke obdobie podporila tieto subjekty dotáciami vo výške niekoľko miliónov dolárov,“ skonštatoval premiér.
Fico je pripravený sa s Muskom stretnúť aj osobne, pretože považuje tému „zneužívania zahraničných fondov na Slovensku za účelom znevýhodňovania časti politického spektra“ za závažnú. S Muskom by chcel zároveň prerokovať aj iné projekty vzájomne výhodné pre slovensko-americké vzťahy.
Americký miliardár Elon Musk na začiatku februára vyhlásil, že spolu s prezidentom Donaldom Trumpom plánujú zrušiť USAID. Agentúra zastrešovala humanitárne, zdravotnícke alebo núdzové programy v približne 120 krajinách sveta.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: BBC, CNN, TASR