Musk, Hawking a Gates varujú: Umelá inteligencia nás môže vyhubiť!

  • Viac ako 1,000 expertov na umelú inteligenciu a popredných výskumníkov podpísalo otvorený list, kde varujú pred vojenskou ozbrojenou umelou inteligenciou a volajú za zákaz „útočných autonómnych zbraní“.
image_1438110339.jpeg
  • Viac ako 1,000 expertov na umelú inteligenciu a popredných výskumníkov podpísalo otvorený list, kde varujú pred vojenskou ozbrojenou umelou inteligenciou a volajú za zákaz „útočných autonómnych zbraní“.

 

Dopis prezentovaný na medzinárodnej konferencií o umelej inteligencií v Buenos Aires podpísal okrem tisícky iných aj Elon Musk z Tesla Motors, Bill Gates z Microsoftu, spoluzakladateľ Apple Steve Wozniak, Demis Hassabis z Googlu a aj profesor Stephen Hawking.

 

http://www.startupers.sk/wp-content/uploads/2015/05/elon-musk.jpg

 

V liste sa píše, že technológia už dosiahla úroveň, kedy je jej umiestnenie do praxe záležitosťou niekoľko málo rokov. Stávky sú vysoké. Autonómne zbrane sú popisované ako tretia revolúcia vo vojenských konfliktoch, hneď po strelnom prachu a nukleárnych zbraniach.

Autori vojenskej umelej inteligencie obhajujú svoj vynález tým, že tieto prístroje dokážu urobiť z vojenských zón bezpečnejšie miesto pre vojenský personál. Navyše, autonómne zbrane budú údajne takým strašiakom pre nepriateľa, že ho odradia od útoku a opäť to povedie k menším stratám na ľudských životoch. Zvláštny argument, nemyslíš?

 

http://www.themarysue.com/wp-content/uploads/2015/02/Screen-Shot-2015-02-27-at-12.56.23-PM.jpg

 

Pokiaľ začnú armády vyvíjať zbrane, ktoré budú schopné sami si zvoliť svoj cieľ a bez ľudského zásahu spustiť paľbu, dá sa očakávať, že to spustí preteky v ozbrojovaní a vývoji, podobne ako pri atómovej bombe. Takéto technológie navyše nebudú ani tak drahé a bude náročné mať ich plne pod kontrolou.

Autori listu ďalej píšu: „na konci tohto technologického vývoja je fakt, že autonómne zbrane sa stanú Kalašnikovom zajtrajška. Kľúčová otázka pre ľudstvo je, či naozaj chceme, aby tento boj v ozbrojovaní začal, alebo to všetko včas zastavíme.“

 

http://thefuturesagency.com/wp-content/uploads/2015/01/robots.png

 

Toby Walsh, profesor z Univerzity v Novom Južnom Walese tvrdí: „Potrebujeme urobiť rozhodnutie čo najskôr a zostať na ceste dobra, pretože to môže vážne ovplyvniť našu budúcnosť. Sme podporovaní mnohými humanitárnymi organizáciami, aby sme takýto typ zbraní zakázali. Podobne, ako sme zakázali oslepujúce lasery.“

Musk a Hawking varujú, že umelá inteligencia je najväčšou hrozbou ľudskej existencie a ďalší vývoj by mohol znamenať koniec ľudskej rasy. Wozniak je vo vyjadreniach opatrnejší. Myslí si, že roboti by boli skvelým pomocníkom pre ľudí a mohli by byť niečo ako „noví domáci maznáčikovia“.

 

http://static.guim.co.uk/sys-images/Guardian/About/General/2013/5/8/1367968492944/Stephen-Hawking-008.jpg

 

Skutočne si myslím, že slová pána Hawkinga z minulosti sa napĺňajú a je skvelé, že najväčšie osobnosti inovácií sa rozhodli tento hrozivý vývoj zastaviť. Ak totiž umelá inteligencia dosiahne takú úroveň, že bude schopná sama sebe vytvárať vylepšenia, totálne stratíme kontrolu a budeme musieť pravdepodobne o svoje postavenie na Zemi bojovať.

O budúcnosti zbraní, špeciálne o existencií „robotov zabijakov“, sa diskutovalo už v apríli na konferencii v Ženeve. Spojené Kráľovstvo na základe toho zakázalo vývoj autonómnych zbraní.

 

Zdroj:  theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK