Musk si vyhodil z kopýtka. Za dva roky si kúpil až dva miliónové tryskáče

  • Elon Musk o sebe tvrdí, že opovrhuje luxusom
  • Vlastní však niekoľko luxusných tryskáčov
  • Dva z nich sú dokonca rovnaký model
Elon Musk tryskáč
Gulfstream TASR/AP, John Raoux
  • Elon Musk o sebe tvrdí, že opovrhuje luxusom
  • Vlastní však niekoľko luxusných tryskáčov
  • Dva z nich sú dokonca rovnaký model

Meno Elon Musk už pozná azda každý. Ide o muža, ktorý sa stal zakladateľom či spoluzakladateľom niekoľkých svetoznámych značiek, vrátane Tesly, Paypalu či Space X. Dnes je podľa magazínu Forbes s majetkom v hodnote vyše 219 miliárd dolárov najbohatším mužom na zemi. 

Ľudia Muskovho kalibru si, pochopiteľne, môžu dopriať množstvo hračiek, ktoré z pohľadu bežného smrteľníka vôbec nepotrebujú. Ako uvádza Business Insider, o zakladateľovi Tesly je známe, že obľubuje lietadlá od výrobcu Gulfstream. Konkrétne ich vlastní tri.

Kedysi luxusom opovrhoval

Elon Musk si v roku 2016 zadovážil tryskáč typu G650ER. Bolo to ešte v období, keď o svojom novom výstrelku tvrdil, že je jedinou výnimkou jeho pohŕdania luxusom. Avšak predsa len nešlo o jeho prvé lietadlo. Ešte v roku 2004 vlastnil tryskáč typu Dassault Falcon 900B.

Cena lietadla Gulfstream G650ER začína na 66,5 milióna dolárov. Miliardár však len na jeho samotnú prevádzku minul za rok 2018 približne 700 miliónov dolárov. V rozhovore na konferencii TED podotkol, že „na svoju vlastnú spotrebu nemíňa každoročne miliardy“. 

„Teda, toto lietadlo je jedinou výnimkou. Avšak, ak by som ho nepoužíval, tak by som nemal toľko času na prácu,“ poznamenal Musk.

Logo

Lietadlo tryskáč
zdroj: Gulfstream

Kúpil si ďalšie dve lietadlá

Miliardár pôvodom z Juhoafrickej republiky síce hovorí, že na seba veľa peňazí nemíňa, no počas posledných dvoch rokov si zaobstaral ďalšie dva luxusné tryskáče od firmy Gulfstream. Ide o dve rovnaké lietadlá typu G550. Prvé z nich prihlásil v roku 2020 na spoločnosť Falcon Landing LLC, ktorá je úzko spätá s firmou Space X. O rok neskôr si kúpil rovnaký tryskáč, ktorý je napísaný na tú istú spoločnosť.

Podľa federálnej správy letectva (FAA) sú lietadlá označené evidenčnými číslami N272BG a N502SX. Pred Muskom vlastnili tieto lietadlá iné firmy. Naznačuje to teda, že miliardár ich kúpil používané. 

Insider tvrdí, že firma Gulfstream začala „G550ky“ vyrábať ešte začiatkom tohto storočia. V súčasnosti už vo výrobe nie sú, a tak si Musk skutočne nekúpil zrovna najlukratívnejšie typy, aj keď na to určite má. To však nič nemení na tom, že aj tieto tryskáče sú nesmierne luxusné.

Tryskáč
zdroj: Wikimedia Commons/Wo st 01

Kedysi najúspešnejší model

Tryskáče typu G550 prestala spoločnosť Gulfstream vyrábať minulý rok. Kedysi to však boli najúspešnejšie lietadlá tejto značky. Disponujú dvoma motormi Rolls-Royce BF710-C4-11 a ich začiatočná cena sa pohybovala na úrovni 62 miliónov dolárov. Cena používaných, ako v prípade oboch, ktoré si zakúpil Elon Musk, začína na štrnástich miliónoch dolárov.

Napriek tomu, že tento model už nie je „vlajkovou loďou“ Gulfstreamu, ho podnikatelia aj naďalej obľubujú. Jeho dolet totiž dosahuje 6 750 námorných míľ, teda približne 12 500 kilometrov. Navyše, model G550 dokáže dosiahnuť rýchlosť 488 uzlov, respektíve 900 kilometrov za hodinu. Znamená to, že cesta z Tokia na Floridu na ňom trvá 12,5 hodiny, uvádza Business Jet Traveler.

Gulfstream G550
zdroj: Wikimedia Commons/Konstantin von Wedelstaedt

Muskovo „dievča pre všetko“

Najbohatší muž sveta sa nedávno pokúsil o kúpu sociálnej platformy Twitter. Jeho aktivity naznačujú, že je skutočne zaneprázdnený a práve preto potrebuje niekoho, kto bude slúžiť ako jeho pravá ruka. V blízkosti Elona Muska túto úlohu plní tajomný muž menom Jared Birchall.

Nuž, život miliardárov nie je jednoduchý. Musk predsa len často lieta na svojom súkromnom tryskáči, rozhoduje sa, či predať jeden zo svojich domov alebo či nekúpiť nejakú sociálnu sieť. Tieto rozhodnutia sú často náhle. Navyše, Musk má aj svoju nemalú rodinu.

Je teda pochopiteľné, že potrebuje niekoho, kto mu tryskáč pripraví, predá dom, kúpi miliardovú spoločnosť a podobne. Tohto človeka našiel práve v Jaredovi Birchallovi.

Dnes sa Birchall stará o majetky oficiálne najbohatšieho muža na zemi. Má na starosti mnoho vecí od riadenia gigantických obchodov až po najímanie pestúnok pre Muskove deti. Uvádza sa, že za svoju prácu si zarába od jedného do troch miliónov dolárov ročne.

Zdroje: Forbes, Business Insider, Business Insider, Business Jet Traveler

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá