Muž chce dnes na protest odvysielať svoju smrť, nebola mu totiž umožnená eutanázia

  • Emmanuel Macron jeho žiadosť odmietol s odvolaním sa na francúzske zákony, ktoré eutanáziu nedovoľujú
  • Francúz trpí nevyliečiteľnou chorobou a verí, že svojim činom pomôže zmeniť zákon
  • Eutanáziu umožňuje len niekoľko členských krajín EÚ
Francúzsky prezident a protest proti eutanázii
TASR/AP/John Thys, TASR/AP/Paul White
  • Emmanuel Macron jeho žiadosť odmietol s odvolaním sa na francúzske zákony, ktoré eutanáziu nedovoľujú
  • Francúz trpí nevyliečiteľnou chorobou a verí, že svojim činom pomôže zmeniť zákon
  • Eutanáziu umožňuje len niekoľko členských krajín EÚ

57-ročný Alain Cocq trpí nevyliečiteľnou chorobou a je presvedčený, že mu ostáva len pár dní života. A keďže eutanáziu kvôli súčasným zákonom nemôže podstúpiť, rozhodol sa na protest od soboty rána vysielať svoju smrť na Facebooku.

Od piatkového večera prestal prijímať jedlo, vodu a nechce podstúpiť už ani žiadnu ďalšiu liečbu. Zároveň chce upriamiť pozornosť na nevyliečiteľne chorých pacientov, ktorým nie je umožnené zomrieť takým spôsobom, akým si želajú. Verí, že jeho protest pomôže zmeniť zákon.

Informuje o tom portál The Local, ktorý ďalej uvádza, že Cocq napísal francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi žiadosť o poskytnutie látky, ktorá by mu umožnila zomrieť bez bolesti. Macron mu odpísal, že takýto postup nemôže odobriť, keďže tamojšie zákony eutanáziu nepovoľujú, a on nestojí nad zákonom. Aj napriek tomu však v liste vyjadril francúzskemu občanovi podporu a dodal, že rešpektuje jeho rozhodnutie.

Eutanázia – a teda právo na smrť – je vo Francúzsku už roky rozoberanou témou. The Local dáva za príklad prípad iného francúzskeho občana, a to Vincenta Lamberta. Ten po vážnej dopravnej nehode v 2008 ostal vo vegetatívnom stave až do júla minulého roka, kedy ho lekári po dlhej právnej bitke odpojili od prístrojov.

Ako je to na Slovensku?

Eutanázia, alebo aj rozhodnutie zomrieť počas asistencie lekárskeho personálu, je vo väčšine štátoch trestné. Na Slovensku je takáto smrť zakázaná a ani žiadna väčšia verejná diskusia o tom, či by sa u nás mala zlegalizovať, sa na túto tému nevedie.

V Európe však nájdeme viacero krajín, kde by sa dal takýto zákrok podstúpiť. Od roku 1942 je eutanázia zákonná vo Švajčiarsku. Ďalšie štáty nasledovali až v treťom tisícročí, keď sa postupne pridali všetky krajiny Beneluxu – Holandsko, Belgicko a Luxembursko.

Nedávno sa k nim pripojilo aj Nemecko, kde je umožnené vykonať asistovanú samovraždu a pasívnu eutanáziu. Za prísnych okolností povoľujú pasívnu eutanáziu aj krajiny ako Rakúsko, Fínsko, Švédsko a Nórsko. V Španielsku a Portugalsku je osobám umožnené ukončiť liečbu, ktorá ich drží pri živote, avšak, eutanázia a ani asistované umierania ostávajú nelegálne, informuje Euronews.

Braňo Mojsej: Slováci cez koronu pijú viac alkoholu. Prvenstvo má kraj, ktorý by si nikdy neuhádol

Zatiaľ čo pri klasickej eutanázii vykonáva zákrok lekár, tak pasívnou eutanáziou sa myslí stav, v ktorom pacient trpí nevyliečiteľnou chorobou a už viac nechce pokračovať v liečbe predlžujúcej život. Nie je mu tým pádom viac poskytovaná umelá výživa a ani hydratácia. Na druhej strane, pri asistovanej samovražde vykonáva usmrtenie samotná osoba, a to s pomocou dohliadajúceho lekára. 

Ako spomíname vyššie, vo Švajčiarsku vstúpil takýto zákon do platnosti ako prvý, eutanáziu si tam však rozhodne nemôže dovoliť každý. Spolu s nákladmi zahŕňujúcimi starostlivosť a ubytovanie sa cena môže vyšplhať až nad 11-tisíc eur. 

Zdroje: The Local, Euronews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá