Muž zažaloval Apple za ukradnutie patentu iPhone-u, ktorý podal v roku 1992

  • Firma Apple čelila v minulosti mnohým obvineniam. Väčšinou však šlo o úplné banality, z ktorých sa nám zastavuje rozum. Príbehov je množstvo. 
apple titulka
  • Firma Apple čelila v minulosti mnohým obvineniam. Väčšinou však šlo o úplné banality, z ktorých sa nám zastavuje rozum. Príbehov je množstvo. 

Predmetom jednej žaloby bolo, že sa iPhone po aktualizácii na iOS 9 spomalil.

68-ročný dôchodca Deric White zažaloval Apple za to, že sa mu z mobilu vymazali všetky kontakty, fotky a videá.
Spoločnosť Corydoras Technologies LLC si dokonca zakúpila niekoľko patentov. Zažalovali (nielen) Apple, že vlastní patent na telefonovanie a posielanie e-mailov, ktorý iPhone porušuje.

V tomto prípade žaluje firmu Apple Thomas S. Ross za krádež patentu na iPhone. V roku 1992 nakreslil skicu zariadenia, ktoré malo podobný dizajn ako iPhone. Obdĺžnikový rám, zaoblené rohy a dokonca malo aj dnes už neodmysliteľnú dotykovú plochu! Dovtedy nebola dotyková plocha použitá pri žiadnom mobilnom zariadení.

Nižšie si porovnajte jeho nákres s iPhonom.

macrumors.com

foto: macrumors.com

Nejaká podoba tam je, však?
Predstavoval si zariadenie, ktoré by umožňovalo pozerať obrázky, filmy, prípadne čítať knihy. Všetko malo byť zobrazované na podsvietenej dotykovej ploche.
Plánoval, že s ním budeme môcť komunikovať rovnako ako s mobilom. Volať, posielať SMS… Taktiež doň chcel umiestniť modem.

Svoj výtvor nazval  „Electronic Reading Device“ (ERD) – Elektronické čítacie zariadenie.

macrumors.com

foto: macrumors.com

Ross sa pokúsil patentovať svoj vynález v novembri 1992. Jeho žiadosť zamietla U.S. Patent & Trademark Office v apríli 1995. Dôvodom bolo nezaplatenie všetkých potrebných poplatkov.  V roku 2014 priniesol nákresy ešte raz.

Žalobu podal s tým, že došlo k veľkej, v histórii techniky nenapraviteľnej ujme. Samozrejme, tvrdí (ako každý pri takomto prípade), že je suma nevyčísliteľná. Ale každý má svoju cenu. Jeho nevyčísliteľná suma je presne 10 miliárd dolárov a podiel 1,5 % z celosvetového predaja spoločnosti Apple.

Aký je váš tip na víťaza?

thinkApple_banner

zdroj: thinkapple.sk zdroj titulnej foto: itvoice.in

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie