Muža na Floride pohrýzol príbuzný do stehna. Mäsožravé baktérie ho skoro pripravili o nohu

  • Muž z amerického štátu Florida takmer prišiel o nohu
  • Dôvodom bolo nakazenie sa mäsožravými baktériami
  • Ľudské uhryznutie je extrémne nebezpečné
zuby baktéria
Ilustračná fotografia, Unsplash/Tyler Nix, CDC
  • Muž z amerického štátu Florida takmer prišiel o nohu
  • Dôvodom bolo nakazenie sa mäsožravými baktériami
  • Ľudské uhryznutie je extrémne nebezpečné

Každý, koho kedy pohrýzlo zviera, vie, že štandardnou procedúrou je dať sa otestovať sa na besnotu. Omnoho nebezpečnejšie však môže byť pohryznutie človekom, o čom sa presvedčil muž z amerického štátu Florida. Nakazil sa vzácnou a nebezpečnou chorobou.

Skoro ho to stálo nohu

Ako informuje portál NBC News, 53-ročný Donnie Adams z mesta Tampa Bay na Floride takmer prišiel o nohu v dôsledku život ohrozujúcej bakteriálnej choroby, ktorá doslova požiera ľudské mäso.

Adams sa chorobou zrejme nakazil počas potýčky v rodine, ktorú sa snažil upokojiť. Počas bitky ho jeden z rodinných príslušníkov pohrýzol do stehna. Po nejakej dobe si všimol na stehne zvláštnu hrču, kvôli ktorej navštívil urgentný príjem.

Lekári ho ošetrili, podali mu vakcínu proti tetanu a predpísali mu antibiotiká. Po návrate domov sa však jeho zdravotný stav aj napriek tomu zhoršoval. Spomínaná hrča sa zväčšila, očervenela a každý dotyk Adamsa bolel.

Po troch dňoch od návštevy urgentu obyvateľovi Floridy opuchol aj zvyšok nohy a dokonca mal aj problémy s chôdzou. Opäť teda navštívil lekárov, ktorí ho tentokrát urýchlene prijali na operačnú sálu. Celkovo musel muž absolvovať dve operácie.

Baktérie mu požierali mäso

Ako dodáva portál People, doktori u Adamsa diagnostikovali mäsožravé bakteriálne ochorenie, odborne nazývané aj nekrotizujúca fasciitída.

Ako informuje CDC, nekrotizujúca fasciitída je zriedkavá, ale závažná infekcia, ktorá sa rýchlo šíri a môže viesť k vážnym komplikáciám. Medzi skoré príznaky patrí červená, horúca alebo opuchnutá oblasť kože, silná bolesť presahujúca postihnutú oblasť a horúčka.

Neskoršie príznaky môžu zahŕňať vredy, pľuzgiere, čierne škvrny na koži, zmeny farby kože, hnis alebo výtoky z infikovanej oblasti, závraty, únavu, hnačku alebo nevoľnosť.

baktéria
zdroj: Unsplash/CDC

Ak sa tieto príznaky vyskytnú po úraze alebo chirurgickom zákroku, je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Štatistiky za posledných päť rokov ukazujú, že až 1 z 5 ľudí s nekrotizujúcou fasciitídou zomiera na infekciu, a to aj po liečbe.

Adams, našťastie, prežil, no doktori odhadli, že stačilo počkať o deň alebo dva dlhšie a bolo by nutné mu amputovať nohu. Američan však aj v tomto prípade prišiel o približne 70 % tkaniva z prednej časti stehna.

Špeciálne nebezpečné

Nie je však žiadnou novinkou, že ľudské pohryznutia dokážu byť omnoho nebezpečnejšie než tie zvieracie. V ľudských ústach sa totiž nachádza obrovské množstvo baktérií, a tak sa dokážu aj tie najľahšie zo zranení spôsobené ľudskými zubami ľahko infikovať, píše portál VeryWellHealth

Bežné scenáre, ktoré vedú k poraneniu uhryznutím, zahŕňajú detské bitky alebo údery rukou do zubov iného človeka pri bitke. Len v Spojených štátoch sa každý rok ošetrí asi 250 000 prípadov uhryznutí ľuďmi.

Zdroje: NBC News, People, CDC, VeryWellHealth

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá