Mladú judistku zneužíval tréner, myslela si, že si to zaslúži. Otvára citlivú otázku sexuálneho násilia v športe

  • Tréner, ktorého považovala za dobrého človeka a rešpektovala ho, sa stal jej nočnou morou
  • Pri tréningoch ju zneužíval, spôsobil jej traumy aj strach z mužov
  • Sexuálne zneužívanie však trápi športové kluby po celom svete
Judo
Ilustračný záber/Unsplash/Dev Asangbam,Nathan Dumlao
  • Tréner, ktorého považovala za dobrého človeka a rešpektovala ho, sa stal jej nočnou morou
  • Pri tréningoch ju zneužíval, spôsobil jej traumy aj strach z mužov
  • Sexuálne zneužívanie však trápi športové kluby po celom svete

Keď mala Marie Dinkelová 13 rokov začala spolu so svojimi tromi kamarátkami trénovať judo v nemeckom klube TV Gladenbach. Problém nastal vtedy, keď mali dievčatá individuálne tréningy. Keďže v trojici sa trénovať nedalo, jedna z nich musela byť s trénerom.

Ako Marie hovorí pre televíziu Deutsche Welle, mala ho rada, považovala ho za svojho obľúbenca. Až kým jedného dňa pri tréningu jej pri chmate zafixoval panvu nabok.

„Rukou mi dal zozadu dole nohavice. Nemohla som sa vyslobodiť, pretože som bola v šoku. Čakala som, kým to skončí,“ opisuje traumu. Podobný incident sa opakoval ešte raz, avšak vo veľkej miestnosti, v ktorej sa nachádzala približne desiatka ľudí.

Myslela si, že ju trestá za slabé výsledky

O zneužívaní dlho mlčala aj medzi svojimi kamarátkami z klubu. Ako však dodáva, jedného dňa prišiel moment, keď si všetky začali nohavice zaťahovať najviac ako sa dalo.

„Dôverovala som mu, ale vtedy som si myslela, že sa nemôžem sťažovať, pretože si to zaslúžim. Pretože som zle trénovala, alebo preto, že sa mi nedarilo na poslednej súťaži. Musel tam byť nejaký dôvod, prečo sa ku mne takto správal,“ hovorí Marie.

Mlčanie nakoniec prelomila po pol roku, keď sa zverila rodičom v aute. Tí okamžite kontaktovali klub, ktorý trénerovi zakázal trénovať ešte predtým, ako bolo zahájené vyšetrovanie.

Traumu si so sebou však judistka niesla ešte dlho. V 18 rokoch dostávala záchvaty paniky, na tréningoch sa necítila dobre, pokiaľ tam boli aj muži. Pomohol jej aj fakt, že manžel ju presvedčil, aby o svojom zážitku povedala verejne.

Podľa štúdie, za ktorou stoja vedci zo Športovej univerzity v Kolíne nad Rýnom a Univerzitnej nemocnice v Ulme, mohlo byť sexuálne napadnutých či zneužitých v nemeckom športe až 200-tisíc detí a mladých.

Sexuálne zneužívanie otriaslo francúzskym športom

Problém so sexuálnym zneužívaním v športe netrápi iba Nemecko. Tento rok téma vo veľkom rezonovala aj vo Francúzku, kde bolo z toho činu obvinených vyše 400 trénerov.

Portál ABC News uvádza, že väčšina obetí mala menej 15 rokov. Medzi páchané činy patrilo okrem obťažovania aj sexuálne napadnutie. „Ako informoval francúzsky rezort športu, až 96 % obvinených sú muži a 83 % obetí ženy,“ píše SITA.

K zneužívaniu došlo v celej krajine a v celom športovom sektore. Nejde teda len o niektoré špecifické oblasti športu, keďže sa vyšetrovaním zistilo podobné správanie až v 48 odvetviach. US News vysvetľuje, že celá kauza sa spustila vo februári 2020.

Priznania odštartovala krasokorčuliarka, ktorú zneužíval tréner

Krasokorčuliarka Sarah Abitbolová sa v knihe verejne priznala, že ju znásilňoval tréner Gilles Beyer v rokoch 1990 až 1992, pričom bola v tom čase tínedžerkou. Tréner Beyer podľa BBC priznal „intímne“ a „neprimerané“ vzťahy so Sarah.

Portál France 24 uviedol, že krasokorčuliarka je hrdá na to, že sa rozhodla o téme nahlas prehovoriť: „Hanba sa mení na hrdosť. Je to moje najväčšie víťazstvo, moja zlatá olympijská medaila.“

zdroj: TASR/AP/Dusan Vranic

Voči Beyerovi boli vznesené predbežné obvinenia zo sexuálneho útoku a vyšetrovanie naďalej prebieha. „Po Abitbolovej sa osmelili ďalší krasokorčuliari, ktorí tiež obvinili svojich trénerov zo sexuálneho násilia. Ministerstvo športu dokonca zriadilo špeciálnu platformu, ktorá športovcom umožnila nahlasovanie takého konania. Jednotlivými prípadmi sa potom zaoberali vyšetrovatelia,“ píše SITA.

Ministerstvo vo svojom vyhlásení dokonca označilo Abitbolovej svedectvo za „historický okamih francúzskeho športu“, ktorý zvýšil o probléme povedomie a prinútil úrady, aby zakročili. V piatok vstúpil do platnosti nový zákon o prísnejšej kontrole športových pedagógov vrátane dobrovoľných trénerov.

Francúzska vláda aj športové federácie sa tiež zaviazali, že budú na výpovede o zneužívaní reagovať rýchlejšie a efektívnejšie.

Zdroje: DW,  ABC News, US News , Startitup,  BBC , France 24 , SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie