Myslenie odvážneho boháča

  • Budovanie startupu, ktorý má potenciál narúšať systém, nie je jednoduché. Investovať do neho, môže byť ešte o niečo ťažšie. Na prednáške skúseného investora a partnera Greylock Partners Simona Rothmana, ktorý prednášal na Harvard Business school o tom, ako si odvážni kapitalisti vyberajú on-line trh, do ktorého chcú zainvestovať.
image_1419937385.jpeg
  • Budovanie startupu, ktorý má potenciál narúšať systém, nie je jednoduché. Investovať do neho, môže byť ešte o niečo ťažšie. Na prednáške skúseného investora a partnera Greylock Partners Simona Rothmana, ktorý prednášal na Harvard Business school o tom, ako si odvážni kapitalisti vyberajú on-line trh, do ktorého chcú zainvestovať.

V súčasnosti Rothman spravuje 100 miliónov dolárov Greylock čo tvorí jeho záväzok k investíciám na trhu. Počas prednášky prezradil jeho filozofiu investovania a viedol diskusiu o jeho nedávnej investícií do startupu s názvom Spring pre rozvoz jedál, ktorý dosiahol 10 miliónov dolárov v prvej sérii financovania od Greylock Partners, Accel Partners a Battery ventures v marci.

Trhové podniky ako Lyft, Etsy, Airbnb a TaskRabbit boli podstatou zdieľania ekonomického rastu, vytvárania hodnôt prostredníctvom priamych interakcií medzi niekoľkými stupňami zákazníkov. Avšak, z hľadiska investora, môže byť veľmi ťažké predpovedať úspech on-line trhu, najmä ak tieto trhy sú spojené s novými druhmi transakcie.

 

 

Tak ako aj ostaní odvážni kapitalisti aj Simon Rothman predpokladá, že najdôležitejším kritériom pre investičné rozhodovanie je potenciál startupu narušiť súčasný stav.

Napriek tomu Rorhmanova filozofia ide ešte o krok ďalej. „Pre startup v ekonomike nie je vstupný bod zrejme tým konečným bodom“ – dodal.

To nasvedčuje tomu, že s ohľadom na obmedzené zdroje, ktoré sú k dispozícií v začiatočných fázach startupu, by mali zakladatelia s malým trhom poskytovať oceniteľný zážitok pre užívateľa a tak sa potom rozšíriť v závislosti od svojej vízie a následne narušiť väčšiu časť ekonomiky.

 

 

 

Napríklad, pre riadenú oblasť s požiadavkou na donášku jedál Spring začal ponúkať rozvoz pre miestne zdroje udržateľné sezónne jedlá. Okamžitým obmedzením vo výbere z jedálneho lístka, bol startup schopný udržať výrazné marže a doručiť jedlo do 10 minúť od kliknutia na ikonu objednávky. Rothman poznamenáva, že táto stratégia narúša zvyčajný kompromis medzi pohodlnosťou, kvalitou a cenou, ktorej sú užívatelia vystavení každý deň pri rozhodnutí čo konzumovať.

Z tohto pohľadu má Sprig veľa možností rozrastania sa, ktoré by potencionálne mohli zahŕňať ďalšie možné trhové elementy.

„Bol to ten správny tím, so správnym smerom a vidinou niečoho väčšieho pred nimi“ – dodal skúsený investor.

Človek musí vždy začať  dôkladnou podnikateľskou analýzou základných investičných kandidátov: veľkosť a neúplnosť trhu, štruktúra priemyslu a konkurencia, prevádzkové realizovateľnosti, prístup k zdrojom, udržateľnosť miesta na trhu a vstupové prekážky ako aj cenová štruktúra obchodného modelu. Avšak, toto často krát nestačí na vytvorenie multimiliónového investičného rozhodnutia. Rothman vysvetlil,  že „Niekedy to môže byť o jednoduchosti a kráse daného nápadu. Ak máte pocit, že to má budúcnosť asi sa oplatí do toho investovať“.

 

 

Jedným z najlepších spôsobov rozpoznať dobrého investičného kandidáta je pozrieť sa na regulačné tlaky spojené s jeho rastom. Po tejto stránke regulačné prekážky možno považovať skôr za hodnotné signály ako za problémy. Predpisy a zákony predstavujú artefakty existujúceho systému.

 

Najprekvapivejšia časť z Rothmanovej investičnej filozofie.

Výsledkom je, že skutočné rušivý nápad pravdepodobne nezapadne do právneho ekosystému, ak je jeho účelom umožniť nové súčinnosti, správania a spôsoby myslenia. „Ak nechcete zvýšiť regulačné obavy, váš nápad nie je pravdepodobne dostatočne veľký“– povedal Rothman.

Airbnb, Uber a Spring sú dobrými príkladmi nápadov, ktoré hlboko ovplyvnili každodenné rozhodnutia spotrebiteľa. Núti regulátory k prehodnoteniu existujúcej politiky a právnych rámcov.

 

„Jedná sa o druhy myšlienok, na ktorých by ste mali pracovať, a taktiež na myšlienkach , ktoré by sme mali mať k dispozícií.“ – uzavrel Simon Rothman.

„Musíte sa posunúť k hranici, pri ktorej to čo je možné, je aj legálne, ale zároveň neskončiť tak vo väzení.“

 

Zdroj: geektime.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech