Mzda načierno je v gastre obrovský problém. Tretina prepustených z gastra si dodnes nenašla novú prácu a nechcú sa ani vrátiť

  • V máji pribudlo viac pracovných ponúk než v priebehu celého prvého štvrťroka
  • Najväčší problém je so sezónnymi brigádnikmi, v mestách nie sú vysokoškoláci
uvoľňovanie opatrení, Kollarko
TASR/Pavel Neubauer
  • V máji pribudlo viac pracovných ponúk než v priebehu celého prvého štvrťroka
  • Najväčší problém je so sezónnymi brigádnikmi, v mestách nie sú vysokoškoláci

Počet voľných pracovných miest na Slovensku po uvoľňovaní opatrení výrazne stúpa. O tom, že pandémia najviac postihla sektor gastra a cestovného ruchu niet pochýb, veci sú však opäť v pohybe. Väčšina z tých, ktorí o prácu prišli, si dodnes druhú nenašli.

Do sektora by sa vrátili len s vyšším platom, ktorý je jasne zakotvený v zmluve a s istotou pracovného miesta. Čelíme druhej strane problému, miesta sa obsadzujú ťažko, v mestách nie sú študenti.

Bývalým zamestnancom prekážajú nečestné praktiky

Len v priebehu mája na portál Profesia.sk pribudlo 1 154 pracovných ponúk v spomínaných odvetviach, ide o dvojnásobný počet ponúk v porovnaní s celým prvým štvrťrokom tohto roka.

Profesia oslovila 492 ľudí, ktorí v minulosti pracovali v gastre, cestovnom ruchu alebo hotelierstve. Až 63 percent zo všetkých opýtaných prišlo o prácu v priamej súvislosti s pandémiou. Zamestnávateľ musel buď prevádzku zavrieť, alebo znížiť počet zamestnancov.

Barman, Gastro
zdroj: TASR/Martin Palkovič

Takmer štvrtina opýtaných potvrdila, že si po výpovedi našli nové zamestnanie inde. Mnoho z tých, ktorí o prácu prišli sa uchytili ako predavači a predavačky či výrobná pracovná sila. Približne 31 percent z ľudí je stále aktívna vo svojom sektore.

Viac než tretina respondentov, si však prácu nenašla dodnes. Vedia si predstaviť, že by sa do starej práce vrátili, no len v prípade, ak by platili nové podmienky. Na staré miesta by ich vrátil vyšší plat a istota pracovného miesta.

„Neľutujem“, tvrdí muž, ktorý si kúpil pizzu za 3 miliardy eur. Platil bitcoinami

Bývalým zamestnancom gastra, cestovného ruchu a hotelierstva tiež prekážajú nečestné praktiky niektorých zamestnávateľov. Opýtaní tvrdia, že na zmluve im je priznaná len časť mzdy, zatiaľ čo zvyšok výplaty dostávali „na ruku“. Tento fakt je problémom pre skoro 40 percent z tých, ktorí dnes už v sektore nepracujú. Vrátiť sa by ich motivovalo prehľadné odmeňovanie, ktoré je jasne zakotvené v zmluve.

Ľuďom chýba najmä kolektív. V tejto odpovedi sa zhodlo až 60 percent z tých, ktorí boli nútení svoju starú prácu opustiť. Približne 40-tim percentám chýba aj miesto práce či pracovná náplň.

Najväčší problém je so sezónnymi brigádnikmi, vysokoškoláci v mestách nie sú

Momentálne je problém opačný, opatrenia sa uvoľňovali v podstate zrazu a ľudí je málo, najmä v niektorých regiónoch. Najväčší problém vidíme pri sezónnych brigádnikoch, pretože sa zamestnávatelia v minulosti spoliehali na vysokoškolákov, tí však v mestách nie sú. Snažíme sa preto oslovovať ľudí so skúsenosťami v daných oblastiach konkrétne, pretože si mnohí z nich prácu stále nenašli,“ hovorí Nikola Richterová, PR manažérka Profesie.

Uvoľňovanie opatrení
zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Pätina z opýtaných návrat do sektora absolútne nepripúšťa. Zaujímavosťou tiež je, že viac než polovica by sa do práce v gastre a cestovnom ruchu vrátila, ale šla by iba do inej firmy, nie k predošlému zamestnávateľovi.

Richterová približuje aj situáciu v cestovnom ruchu: „Aktuálne je na jednu ponuku v cestovnom ruchu 17 uchádzačov, čo je prepad od začiatku roka, kedy bol priemer 45. Treba však zobrať do úvahy, že vtedy bolo pracovných ponúk výrazne menej. Počas prvého kvartálu tohto roka pribudlo v sektore 613 ponúk, zatiaľ čo v máji, ktorý sa ešte neskončil je ponúk dvakrát toľko. Je teda prirodzené, že záujemcov bolo viac, pretože ponuky boli ojedinelé a záujemcovia si teraz už môžu vyberať.“

Zdroj: Profesia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá