Ak máš už letenky, na alkohol v lietadle zabudni. A to nie je jediná vec, ktorá ti pri cestovaní bude chýbať

  • Leteckí dopravcovia obmedzujú servis na minimum
  • Na letiskách aj na palubách platia prísne hygienické pravidlá
Airbus2
TASR/AP,Francois Mori, Virginia Mayo
  • Leteckí dopravcovia obmedzujú servis na minimum
  • Na letiskách aj na palubách platia prísne hygienické pravidlá

Letecký priemysel počas pandémie vírusu COVID-19 zažíva ťažké časy. Leteckí dopravcovia boli nútení na tri mesiace odstaviť svoje lietadlá pre civilné lety. Viacerí z nich už ohlásili prepúšťanie, medzi nimi aj nemecký prepravca Lufthansa.

Najnovšie sa snažia dopravcovia obmedziť servis na minimum. Viacerí avizovali, že nebudú podávať alkohol ani jedlo na palube. Medzi dopravcov, ktorí nebudú podávať alkohol vôbec alebo len v prípade medzikontinentálnych letov, sa zaradili európske Easyjet a KLM, americké Delta Air Lines a American Airlines a austrálska Virgin Australia.

Dôvodom na zákaz alkoholu má byť skrátenie času stráveného bez rúška, ktoré je v lietadlách povinné. Rúško si môžu dať cestujúci dole iba pri jedení a pití.

Meranie teploty, dezinfekcia a rúška

Niektorí uviedli, že na palube bude možné dostať len balenú vodu a to len na vyžiadanie. Írsky Ryanair ponúka balené jedlá, ale musia sa objednať ešte pred letom. Easyjet síce dovolí zákazníkom, aby si na palubu doniesli jedlo a nealkoholické nápoje, ale sám servis nebude ponúkať, výnimkou je len balená voda.

American Airlines bude zavádzať obmedzenia podľa dĺžky letov, pri najkratších bude bez servisu, no medzikontinentálne lety budú so servisom. Smartwings tiež obmedzuje ponuku občerstvenia, pričom jedlo bude len balené.

O vlaky do Chorvátska je enormný záujem, predalo sa 20 000 lístkov. Pribudla nová destinácia

V priestoroch letiska a na aj na palube samotných lietadiel platia prísne hygienické  pravidla. Povinné sú rúška, dostupná má byť pre cestujúcich aj dezinfekcia. Pri vstupe do priestorov letiska bude cestujúcim odmeraná teplota. Povinné je dodržiavanie dvojmetrových rozstupov. Preferuje sa kupovanie leteniek online a bezkontaktné vybavovanie cestujúcich.

Zo Slovenska sa lietať už začalo

Bratislavské Letisko M. R. Štefánika na svojej webovej stránke uvádza, že od 10. júla 2020 sú povolené lety do Bulharska, Grécka a na Cyprus a z nich späť.  

Ministerstvo vnútra SR zrušilo povinnú karanténu na príchod z týchto krajín spolu s ďalšími 16 krajinami. Dokopy je tak 19 krajín, pri ktorých nie je povinná karanténa.

Zdroje: CNN, Letisko M. R. Štefánika, Ministerstvo vnútra SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech