Na Austráliu sa ženú záplavy a silný vietor. Krajinu čakajú dva najvlhkejšie dni za niekoľko mesiacov

  • Austrália sa od septembra pasuje s ohňom. Uhynuli ľudia, zvieratá a utrpel aj cestovný ruch
  • Krajinu tentokrát postihli dažde
  • Hoci pomohli niekoľko desiatok požiarov uhasiť, silný vietor a intenzívne lejaky komplikujú situáciu
australia
Ilustračný obrázok (unsplash.com)/TASR
  • Austrália sa od septembra pasuje s ohňom. Uhynuli ľudia, zvieratá a utrpel aj cestovný ruch
  • Krajinu tentokrát postihli dažde
  • Hoci pomohli niekoľko desiatok požiarov uhasiť, silný vietor a intenzívne lejaky komplikujú situáciu

Východ Austrálie teraz miesto ohňa ohrozuje voda, informovala o tom dnes predpoludním česká tlačová agentúra ČTK. Predpoveď počasia pre austrálsky štát Victoria, zasiahnutý v posledných mesiacoch rozsiahlymi požiarmi, varuje pred silnými búrkami a prípadnými záplavami.  Nedávne lejaky síce časť ohňov uhasili, na svedomí ale majú aj výpadky energie a uzávery ciest. Trpí tiež austrálsky cestovný ruch.

Oheň vystriedali dažde. Je to úľava?

Požiare vypukli v septembri. Odvtedy zničili tisíce domov, zničili územie s rozlohou niekoľkokrát väčšou než Slovensko a pripravili o život 29 ľudí a milióny zvierat. Vlhké počasie teraz pomáha situáciu upokojiť. Austrálska vláda znepokojená znížením záujmu turistov o návštevu krajiny navyše oznámila balík opatrení, ktorý by mal turistický ruch oživiť.

zdroj: TASR/AP

Z národného fondu určeného na pomoc pri odstraňovaní následkov požiarov má podľa premiéra Scotta Morrisona turistické odvetvie získať 76 miliónov austrálskych dolárov. Šéf austrálskej vlády dnes opatrenia opísal ako „naliehavú injekciu“ pre postihnuté firmy a povedal, že cestovný ruch v krajine čelí „historicky najväčšej výzve“.

Predstaviteľ austrálskeho združenia cestovného priemyslu agentúre Reuters povedal, že škody v tomto odvetví sa blíži jednej miliarde austrálskych dolárov. Podľa austrálskej rady pre propagáciu ciest do Austrálie sa straty môžu do konca roka vyšplhať cez 4,5 miliardy dolárov.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Škody bude páchať dážď a vietor

Úrady vo Victorii dnes dôrazne varovali pred počasím v niektorých častiach štátu. Uviedli, že počas nasledujúcich troch dní by tam škody mohli napáchať vetry a silné zrážky. Podľa zdroja austrálskeho spravodajského serveru ABC oblasť čakajú „dva najvlhkejšie dni za nespočetne veľa mesiacov.“

Dnes bolo v tomto štáte zaznamenaných ešte asi 14 rozsiahlych požiarov.

Zdroj: ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech