Na čom stroskotávajú dnešné vzťahy? Ženy sú príliš emancipované a muži sa boja zodpovednosti (ROZHOVOR)

  • Janette Šimková sa venuje životnému a vzťahovému koučingu na Slovensku
  • Venuje sa témam ako vzťahy, naplnený a spokojný život, dilemy, rozpory, konflikty, stagnácia, vyčerpanosť i vyhorenie
  • Prečo majú ľudia predsudky voči koučingu, a čo predstavuje fenomén nazývaný - mingles vzťahy, nám prezradila v rozhovore
janette šimková
Archív Janette Šimkovej, Pixabay/Mireya Zhiminaicela
  • Janette Šimková sa venuje životnému a vzťahovému koučingu na Slovensku
  • Venuje sa témam ako vzťahy, naplnený a spokojný život, dilemy, rozpory, konflikty, stagnácia, vyčerpanosť i vyhorenie
  • Prečo majú ľudia predsudky voči koučingu, a čo predstavuje fenomén nazývaný - mingles vzťahy, nám prezradila v rozhovore

Janette Šimková je priekopníčkou životného a vzťahového koučingu na Slovensku. Mala tesne pred 30 a túžila študovať psychológiu, tá sa však externe študovať nedala a voľba padla na sociálnu prácu. Počas práce v poradenstve si čoraz viac uvedomovala, že nemá čo svojím klientom poradiť.

Rozhodla sa teda zisťovať viac o tom, ako pomôcť niekomu, kto nepotrebuje rady, ale potrebuje objaviť zmysel svojho života. „Narazila som na koučing a prišlo hlboké vedomie, že toto je prístup, s ktorým rezonujem, hovorí v začiatku rozhovoru Janette.

Vo svojej práci sa zaoberá najčastejšie témami ako sú: vzťahy, naplnený a spokojný život, sebapoznanie, sebadôvera a sebazdokonaľovanie. Časté sú tiež dilemy, rozpory, konflikty, stagnácia, vyčerpanosť a vyhorenie. Veľkou témou je aj kríza stredného veku.

  • Čo je a čo nie je koučing a ako má vyzerať
  • Aké sú dnešné vzťahy a ako ich ovplyvnili sociálne siete
  • Čo sú mingles a prečo sa čoraz viac ľudí rozhoduje pre takýto vzťah
 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Janette Šimková (@janette.simkova)

Skupina klientov, ktorá ťa navštevuje je v rozpätí od 18 až do 65 rokov. Ide o mužov a ženy s rôznymi povolaniami a sociálnymi statusmi. Zmenila sa kvôli neutíchajúcej pandémii klientela či poznačila táto situácia tvoju prácu?

Klientela mi zostala pôvodná, no zmenili sa témy, ktoré sú väčšmi previazané s aktuálnou situáciou. Ľuďom spôsobila komplikácie a nežiaduce zmeny, na ktoré potrebujú rýchlo a dobre reagovať. Sú v inom rozpoložení, zažívajú veľa napätia a neistoty. Čo sa premieta do procesu, ktorý by bol pred pandémiou zameraný na to, aké majú možnosti. Teraz je to o tom, že sa učia akceptovať to, na čo nemajú dosah.

Vo vzťahoch vznikajú  vyhrotené a neraz neriešiteľné problémy, deti trpia a vzrástlo násilie. Ľuďom sa veľmi priťažilo a niektoré témy idú do úzadia. Väčšine klientom pomáham vyznať sa vo svojom prežívaní, aby si nepripadali ako obete, poradili si s bezmocnosťou a dokázali zdravo ventilovať zlosť, hnev a ostatné negatívne emócie.

Práca kouča sa stáva vo svete čoraz populárnejšou. Hovorí sa dokonca o zamestnaní budúcnosti. No napriek tomu, ide o povolanie, ktoré je do veľkej miery na Slovensku tabu. Má teda práca „kouča vzťahov“ u nás vôbec zmysel?

Zmysel rozhodne má – je to jeden z prístupov, ktorého efektivita sa dá exaktne merať a má výsledky. To, čo mi je ľúto, že nabral pochybnú povesť. Keď som začínala, vysvetľovala som, čo koučing je, teraz vysvetľujem, čo nie je.

Sú samozvaní koučovia bez akreditovaného vzdelávania, bez príslušnosti k profesijnej organizácii, porušujúc kompetenčný rámec svojej profesie, bez supervízie a s prehreškami voči etike, čím poškodzujú klienta. To kazí dobré meno tejto profesie.

Pociťuješ dôveru zo strany ľudí na tvoju prácu?

Podľa spätnej väzby od klientov a dôkazov o tom, ako sa im skvalitnil život, mi chodí potvrdenie toho, že im spolupráca pomohla. Niektorí mi aj s odstupom rokov napíšu, pošlú fotky a poďakujú, že sa im podarilo, po čom túžili.

Je to veľký pocit zadosťučinenia, keď je klient v cieľovej rovinke – tam, kde chcel byť na začiatku spolupráce. Alebo má stratégiu, ako dosiahne svoje dlhodobé ciele. Prejavuje sa to aj tým, že pocíti zmenu postoja k sebe – je sebaistejší, odhodlanejší a motivovaný hľadať možnosti a riešenia.

Podľa môjho laického úsudku, si vás koučov dnešná pokroková doba prosto pýta. No nájdu sa aj takí, ktorí ju sabotujú, ba dokonca vnímajú ako zbytočnosť. Či sa mýlim?

Je to tak a je to v poriadku. Nikdy nepoviem klientovi, že toto je jediný spôsob, ako si dokáže pomôcť. Prístupov je veľa a každý má slobodu voľby vybrať si pre seba ten vyhovujúci, aby mohol napredovať a otvárať sa novým veciam.

Stretávam sa s tým, že ľudia majú predsudky aj preto, lebo sa traduje, že by sme si mali so všetkým poradiť sami, lebo inak zlyhávame. Ja v praxi zažívam, že ak človek vyčerpá vlastnú vôľu, motivácia nie je všemocná. V kríze sa nedokážeme motivovať len preto, že chceme. Potrebujeme aj vieru, že to dokážeme.

Ak sa to nepodarí veľakrát, potom vzniká akési vnútorné proroctvo, že na to nemám a nedokážem to. Oslabuje sa sebadôvera a prestávame si veriť, že je to možné. Zníži sa chuť a klesne odhodlanie.

Prichádza kríza, všetko spľasne, a ak nemáme dostatočný vnútorný zdroj, prešľapujeme na mieste. Vyčkávame na lepšie okolnosti a príležitosti, a vtedy sa prestávame aktivizovať.

Preťať zacyklenosť, vyjsť zo stagnácie, urobiť rozhodnutie, zrealizovať zmenu a udržať ju, plne využívať svoj potenciál, mať veci vyjasnené a pomenované, rozumieť si a poznať samého seba, na to všetko sa kouč ako sprievodca skvelo hodí.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Janette Šimková (@janette.simkova)

Keďže si odborníčkou na vzťahové otázky, ako by si definovala dnešné vzťahy?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá