Na Európu sa rúti extrémna premena. Vieme, či na Slovensko dorazí sneh

  • Koniec zimy je už za rohom, Európa sa však ochladzuje
  • Vieme, či na Slovensku ešte nasneží
Zima končí, snehuliak v daždi
Archív Canva
  • Koniec zimy je už za rohom, Európa sa však ochladzuje
  • Vieme, či na Slovensku ešte nasneží

Počas posledných týždňov sa pri predpovedi počasia dookola opakuje trend nadnormálnych teplôt. Tohtoročný február je veľmi teplý, a aj keď sa v jeho polovici vrátili do našej oblasti mrazy, platí to len zriedkavo a na konkrétnych miestach. Vstupujeme však do posledného týždňa zimy a práve ten by mohol situáciu aspoň trošku zmeniť.

Ako sme už informovali, sever Európy čakajú poriadne mrazivé dni. Objaví sa tu aj sneženie a vytvoria sa aj poľadovice a neobíde to zrejme ani našich susedov v Česku. Zima pritom podľa meteorológov oficiálne končí už 29. februára.

Ako informuje iMeteo, počas dneška a zajtrajška ešte rozhodne žiadnu zmenu nečakaj. Nástupom víkendu ale môže prísť nepriaznivejšie počasie. Nad vnútrozemím sa prehĺbi tlaková níž, s ňou dorazí vlna zrážok. Napríklad nad Alpami to môže byť veľmi intenzívne a na horách môže pokojne napadnúť aj niekoľko desiatok centimetrov snehu.

Rozdiel medzi Tatrami a Alpami

Portál podotýka, že počas víkendu bude medzi Slovenskom a alpskou oblasťou jeden zásadný rozdiel. Zatiaľ čo susedné hory privítajú chladný vzduch, naša krajina ostáva akosi na rozmedzí. Cez víkend musíme rozhodne počítať s väčším množstvom zrážok, no po väčšine len s dažďom.

Stále to však nie je koniec. Po víkende sa tlaková níž usadí nad Beneluxom, čo znamená, že celý náš kontinent zažije chladnejšie a vlhkejšie počasie. Studená vzduchová hmota zavíta do viacerých častí Európy, no nie všade. A Slovensko zostane na rozmedzí.

Znamená to, že náš kontinent sa akoby rozdelí na dve polovice. Západ si užije posledný zimný týždeň v chladných podmienkach, východ bude aj naďalej čeliť teplému vzduchu. Slovensko leží niekde uprostred týchto dvoch častí. Pravdepodobnejšie však je, že sa do väčšej miery ocitne v tej východnej.

Britské počasie

Studené počasie teda príde do Francúzska, Nemecka, Beneluxu a podobne, ale aj Česka. My sa zatiaľ popasujeme s teplom a dažďom. Podľa portálu Počasie & Radar nás čaká takzvané britské počasie. Aj v najbližších dňoch očakávaj na celom našom území teplé a daždivé dni.

Portál konštatuje, že zima sa už definitívne vzdáva. Počasie u nás ovplyvňuje výbežok tlakovej výše. Prevažne oblačno, na severozápade prehánky. Teploty 6 až 11 stupňov Celzia. Teploty dnes vystúpia na 11 stupňov Celzia, zajtra miestami až na 13 stupňov a v piatok dokonca až na 15 stupňov, avizuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Tohtoročný február sa už do histórie zapísal ako najteplejší. Január zas SHMÚ označuje za normálny až teplý. Čo sa týka zrážok, išlo o normálny až veľmi vlhký mesiac, písali sme.

Počas prvého mesiaca v roku odborníci zaznamenali najnižšie priemerné mesačné teploty vzduchu v povodí Popradu, na Lomnickom štíte. Najvyššie hodnoty priemernej mesačnej teploty zažili ľudia na juhozápadnom území Slovenska či v Bratislave na letisku.

Zdroje: iMeteo, Počasie & Radar, SHMÚ

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá