„Na proteste som nebol, čo nepočuješ?“ utekal smerák pred Startitupom. Poslanci komentovali Ficov vulgárny protest

  • Politici vyjadrujú svoj názor na vulgarizmy z protestu v Nitre
  • Väčšina ich odsudzuje, hovoria o prerážaní dna
  • Poslanca Smeru otázka rozhnevala
parlament galis seliga
Startitup
  • Politici vyjadrujú svoj názor na vulgarizmy z protestu v Nitre
  • Väčšina ich odsudzuje, hovoria o prerážaní dna
  • Poslanca Smeru otázka rozhnevala

Spoločnosťou stále rezonuje nedeľňajší protest organizovaný stranou Smer-SD, na ktorom zazneli skutočne nemiestne výrazy smerované na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej.

Startitup zaujímalo, aký názor majú na celú záležitosť poslanci, ktorých sme vyspovedali počas aktuálnej schôdze parlamentu.

Fico sa bojí

Juraj Šeliga si myslí, že urážať týmto spôsobom prezidentku je „absolútne nepatričné“. „Bez ohľadu na to, kto, s kým, aké politické názory zastávame a že sme oponenti,“ hovorí Šeliga. Zároveň tvrdí, že tieto činy len dokazujú, že Robert Fico musí mať obrovský strach. 

Trojnásobný premiér, aby toto rozprával, to sa naozaj nerobí. Bez ohľadu na to, čo si kto myslí o koho politike,“ zakončil poslanec.

Ako ďalšia svoj názor vyjadrila poslankyňa strany SaS Jarmila Halgašová. Tá taktiež odsudzuje vyjadrenia, ktoré zazneli na spomínanom proteste: „Ja si myslím, že toto bolo hlboko pod čiarou.

Podľa poslankyne vulgarizmy, ktoré odzneli, prerazili „všetky možné dná“. Najviac ju však zarazil fakt, že na pódiu po boku poslancov Smeru stála aj žena a zároveň europoslankyňa Monika Beňová.

Neštítila sa vyvolávania a burcovania týchto negatívnych emócií,“ krúti hlavou Halgašová. „Sama má dcéru. Neviem, či si vie predstaviť, že by sa vlna tejto nenávisti zniesla na jej hlavu,“ dodáva, že podobné správanie je absolútne neprijateľné.

Dodatočné ospravedlnenie je naozaj len farizejstvom,“ tvrdí poslankyňa. Zároveň upozorňuje, že podobné správanie len viac polarizuje spoločnosť. „Nerozumiem, čo tým chcú poslanec Fico a poslanec Blaha docieliť,“ podčiarkla.

protest SMER
zdroj: SIU

Je to odpad

Jej kolega zo strany SaS Miroslav Žiak vysvetľuje, že politici sú len obrazom spoločnosti. „Takéto správanie, tieto vulgarizmy v priamom prenose či na mítingoch hecujú slušnú spoločnosť sa takto vyjadrovať,“ opísal liberál.

Hovorí, že vulgarizmy, ktoré sa kedysi nachádzali len na sociálnych sieťach, už pomaly prenikajú aj do reálneho sveta. Dodáva však, že na sieťach je človek aspoň krytý anonymitou. O to horšie je podľa Žiaka to, že takéto správanie vykazuje „vrcholný predstaviteľ“.

Keď už on vyprodukuje takýto hnoj, takýto odpad, ktorý nemá v slušnej spoločnosti jednoducho miesto,“ hovorí rozhorčený poslanec. „Bývalý trojnásobný premiér by sa takto správať nemal,“ povedal.

Najviac ho však zaráža opäť Monika Beňová. Tá sa podľa jeho slov tvári ako „pseudokritička Smeru“, no napriek tomu tam „počas celého divadla“ stála.

Tvrdí zároveň, že poslanec Blaha, ktorý burcoval dav, aby urážal prezidentku, veľmi dobre vedel, čo robí. „Neviem si predstaviť, že by sa akýkoľvek poslanec takto správal,“ hovorí. Saskár zároveň vylovil z pamäti ikonické meno divokých 90. rokov. „Myslím si, že Robert Fico sa, bohužiaľ, vybral cestou Vladimíra Mečiara.

Obdobný názor zastáva kandidát strany OĽaNO Peter Pollák. „Ja sa obávam toho, že Fico nám ukazuje, akým spôsobom by sme sa mali správať.“ Ficovou vlastnou vizitkou je vraj to, že „trojnásobný premiér sa neštíti vulgárne sa vyjadrovať pred ľuďmi alebo v pléne národnej rady.

Ďalej vyjadril svoje nádeje v to, že v budúcnosti na Slovensku nebude vládnuť práve Robert Fico. Tiež je podľa neho neprípustné, že predseda strany Smer-SD sa takto vyjadruje práve v čase, keď tvrdí, že vládna koalícia „brojí proti nemu“ a že ide o „politický proces“.

Neslušné zaobchádzanie

Chceli sme počuť aj vyjadrenie poslanca SMER-u Dušana Galisa, ktorý však ochotný veľmi nebol. Počas toho, ako sa snažil odkráčať od nášho redaktora, argumentoval tým, že „na proteste nebol“.

Po opätovnej otázke ohľadom medializovanej akcie a po dodaní, že „o proteste musel aspoň čítať“, Galis nepríjemne odvrkol: „Nebol som tam, čo nepočuješ?!“ Pričom, trochu neslušne, využil tykanie.

Ochotnejší bol primátor Nitry Marek Hattas, opäť z klubu SaS. „Za mňa išlo o neospravedlniteľné poškvrnenie mesta Nitra, čo je naše milované mesto,“ vyjadril sa. Hattas si tiež myslí, že vulgarizmy, ktoré na proteste zazneli, sú neprípustné.

Hovorí, že úlohu zohráva aj procesné miesto, ktoré bolo týmto spôsobom pošpinené. „Práve na tomto istom mieste sa odohrávali protesty za slušné  Slovensko,“ zaspomínal. Svoju odpoveď zakončuje tým, že celú situáciu vníma veľmi citlivo a myslí si, že podobné výrazy „nemôžu opäť zaznieť na akomkoľvek zhromaždení“.

parlament hattas drdul
zdroj: Startitup

Našim ďalším respondentom sa stal kandidát strany OĽaNO Dominik Drdul. Ten vraví, že podobný spôsob „politického boja a politickej agitácie“ považuje v akomkoľvek prípade za „absolútne neakceptovateľný“.

Je to iba dôkazom toho, že opozícia úplne vedome a cielene pošliapala a nevyužila možnosť zotrieť zo seba ten trend väčšej a väčšej radikalizácie,“ tvrdí poslanec.

Drdul zároveň vyjadril svoje vnútorné sklamanie, ktoré s ním zdieľa azda každý. „Veľmi ma to mrzí. Do žiadnej kultúrnej a kultivovanej krajiny, ktorá si chce hovoriť demokratická, takéto vyjadrenia na adresu akéhokoľvek politického oponenta nepatria,“ zakončil.

Poslanci reagujú na protest v Nitre, na ktorom vystúpili aj tváre ako Robert Fico a Ľuboš Blaha, ktorí sa k rozhnevanému davu osobne prihovárali. Vulgarizmami nešetril ani jeden z nich. Fico ich využil pri vyjadrovaní nespokojnosti so súčasnou vládou.

Slušný človek sa stal pre túto vládu a pre tieto médiá obyčajnou opicou,“ vyjadril sa. Vzápätí dodal, že „čím je človek väčšia prostitútka, čím je väčšia k**va, čím je väčší lotor, tým je to väčšia celebrita“.

Blaha dav zase burcoval do skandovania fráz ako „ste fašisti“, čím mal na mysli taktiež vládu SR. Čerešničkou na torte bol Blahov pokrik „Čaputová je americká…“, ukončenie ktorého nechal na prítomných protestujúcich.

Tí prezidentku častovali rovnakým označením, aké použil Fico. Na všetko sa prizerala Monika Beňová, ktorá si podobnú situáciu zažila pred pár rokmi so stranou ĽSNS.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá