Na ručne robených teniskách tikoki sa podieľajú dizajnéri z celého Slovenska

  • Kúsky od tikoki predstavujú zhmotnenú kreativitu.
tenky
facebook.com/TikokiShoes
  • Kúsky od tikoki predstavujú zhmotnenú kreativitu.

Na Slovensku už nie je núdza o tie najnovšie modely tenisiek od svetových značiek. Za  posledných pár rokov v hlavnom meste vyrástlo hneď niekoľko „sneakers storov“, z ktorých ponuky si vyberú aj tí najnáročnejší klienti. S každým trendom však prichádza aj protitrend. Nie každý má potrebu mať najnovší model značky Nike, ktorého cena o dva týždne klesne na polovicu a model má zrazu celá Bratislava.

V snahe priniesť na trh kreatívnu alternatívu k bežným komerčným teniskám, vznikajú značky, z ktorých cítiť autenticitu. Medzi Slovákmi je čoraz obľúbenejšia značka tikoki, Niet sa čomu čudovať. V ich ponuke nájdeš niekoľko desiatok tenisiek s moderným dizajnom, za ktorým stoja slovenskí dizajnéri, ktorí sami od seba ponúkajú svoje návrhy tejto mladej značke. Práve vďaka preberaniu dizajnérskych návrhov od rôznych kreatívcov si tenisky tikoki držia svoju „šťavu“, ktorá je vidieť už na prvý pohľad.

Za konceptom tikoki stoja traja šikovní Slováci, a to hlavný grafik Alexander Weiner, Braňo Črep a Jarka Črepová, ktorá sa venuje módnej fotografii.

Všetko to začalo len nevinný kreslením si na vlastné biele plátené tenisky. Neskôr sa to začalo javiť ako celkom perspektívny koncept, ktorý má šancu uspieť, ak sa bude robiť poctivo. Aj keď bolo v začiatkoch tohto biznisu potrebné vzdať sa pár istôt, ako je napríklad stály job vo firme, dnes sa zdá, že to stálo za to.

„Dizajn vzniká na Slovensku, či už náš vlastný, alebo v spolupráci so slovenskými návrhármi. Výroba samotná sa tiež realizuje na Slovensku, ale vzhľadom na silnú československú tradíciu v oblasti obuvníctva a ešte stále pretrvávajúce väzby máme časť dodávateľov aj z Česka,“ vyjadril sa tím tikoki pre style.hnonline.sk.

Tím stojaci za tikoki pri svojej práci kombinuje moderný spôsob výroby s tým tradičným. Kreatívne slovenské tenisky sú z veľkej časti vyrábané ručne, vďaka čomu si držia svoju kvalitu a unikátnosť.

V prípade tikoki je v nesposlednom rade veľkým benefitom aj materiál, z ktorého sú vyrobené. Hlavnú rolu pri týchto teniskách hrajú prírodné materiály ako je kaučuk, či bavlna.

Pri výrobe sa pritom nesnažia zakrývať ich prirodzenú drsnosť vyplývajúcu zo spôsobu ich výroby. Drobné nedostatky sú dôkazom poctivého ručného spracovania. Práve tradičný výrobný postup im umožňuje vydávať malé série rôznych dizajnov. Niekedy dokonca len zopár kusov.

Zdá sa, že výroba tenisiek ide Slovákom prinajmenšom tak dobre ako výroba automobilov. Rozdielom je, že táto práca zrejme človeka teší viac ako miesto v korporáte. Ak aj teba zaujali kúsky z dielne tikoki, vyber si pre seba tie pravé TU.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech