Na Slovensko sa minulý rok zo zahraničia vrátilo žalostne málo vedcov. Nemotivuje ich ani finančná injekcia

  • Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu má pre vedcov, ktorí odišli do zahraničia, pripravený podporný program
  • Mladých odborníkov motivuje sumou 10 000 eur a expertov s dlhoročnou praxou sumou 50 000 eur
  • Po škandáloch s eurofondami pre vedu a iných problémoch, sa však domov vedci vracať nechcú
37505
Ministerstvo školstva
  • Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu má pre vedcov, ktorí odišli do zahraničia, pripravený podporný program
  • Mladých odborníkov motivuje sumou 10 000 eur a expertov s dlhoročnou praxou sumou 50 000 eur
  • Po škandáloch s eurofondami pre vedu a iných problémoch, sa však domov vedci vracať nechcú

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pripravilo Podpornú schému na návrat odborníkov zo zahraničia. V hre je 33 voľných pozícií a v roku 2017 túto príležitosť využilo len 5 špičkových vedcov. Je to mimoriadne málo a výrazne k tomu prispela napríklad kauza pochybného prerozdeľovania eurofondov z minulého roka, kvôli ktorej svoju pozíciu opustil aj exminister školstva Peter Plavčan alebo nedávna kauza vedca Róberta Bidulského v súvislosti s Technickou univerzitou v Košiciach. Tejto tematike sme sa venovali v rozsiahlom článku TU.

Ministerstvo školstva spolupracuje s rezortom financií a na spomínanú podpornú schému pre návrat odborníkov zo svojho rozpočtu pre rok 2018 vyradilo až jeden milión eur. Chce tak motivovať odborníkov, ktorý odišli študovať alebo pracovať do zahraničia, aby sa vrátili domov a vo svojej praxi pokračovali práve tu. Vo svojom vyhlásení píše: „Absolventi prestížnych zahraničných škôl, ktorí majú menej ako 40 rokov a v posledných troch rokoch u nás nepracovali, sú motivovaní sumou 10 000 eur. Slováci, ktorí pracujú na vedúcej alebo inej významnej pozícii v zahraničí viac ako 10 rokov, môžu dostať až 50 000 eur.“ 

Každý šikovný vedec je pre Slovensko veľkým prínosom a tieto financie majú pokryť napríklad jeho náklady na sťahovanie alebo iné problémy pri opätovnej integrácii do nášho prostredia.

V rámci ďalších výziev ministerstvo očakáva prirodzený nárast počtu prijatých odborníkov, hoci štatistiky hovoria o „odlive mozgov“ v desiatkach tisíc. Len v Českej republike v súčasnosti študuje viac než 23-tisíc mladých ľudí a mnohí z nich sa na Slovensko vrátiť neplánujú. Materiály podpornej schémy hovoria„Podľa údajov Eurostatu, v roku 2012 bol podiel vysokoškolákov zo SR študujúcich v inom členskom štáte EÚ alebo štáte v rámci EHP 14,3 % z počtu študentov vysokých škôl so slovenským občianstvom. Vyšší podiel občanov študujúcich v zahraničí majú len Luxembursko, Lichtenštajnsko, Cyprus a Island.“

Zaujímavosťou je, že z milióna eur, ktoré MŠ na návrat odborníkov vyhradilo, až 2,5 % putuje na administratívu aj to, že ak tu odborník nevydrží ani celý jeden rok a ukončí pracovný pomer, zaviaže sa celý grant vrátiť (ale to je snáď pochopiteľné). Stav vedy na Slovensku je v závažnom stave a táto iniciatíva ministerstva zrejme nie je zatiaľ dostatočným lákadlom, ktoré by expertov vrátilo späť domov.

Biochemik Marek Šebesta v rozhovore so Štefanom Hríbom pre .týždeň tému krásne zhrnul: „Veda sa dostala na Slovensku do bodu, kedy potrebuje revolúciu. A tá revolúcia je tá, že my naozaj potrebujeme ľudí zo zahraničia. Naozaj ľudí, ktorí sa musia vrátiť, ktorí budú mať úplne iný pohľad na to, ako sa veda robí, ako by sa mala robiť a ako by mali ľudia medzi sebou komunikovať.“

Zdroj: minedu.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá