Už o pár hodín príde nová vlna sneženia. Pondelkové ráno prinesie mínusové teploty (POČASIE)

  • Na našom území klesne teplota až pod mínusové hodnoty
  • Sneh spôsobil problémy v Česku, v Nemecku ešte sneží
  • Do bieleho rána sa zobudili aj Slováci
počasie
Ilustračný obrázok TASR/Michal Svítok, Michael Buholzer
  • Na našom území klesne teplota až pod mínusové hodnoty
  • Sneh spôsobil problémy v Česku, v Nemecku ešte sneží
  • Do bieleho rána sa zobudili aj Slováci

Dlhodobé ochladenie so sebou prinieslo v uplynulých hodinách aj zimu. Tá sa vrátila vo viacerých krajinách v podobe sneženia, vrátane Slovenska. iMeteo informuje, sneženie sa vyskytlo v tatranskej oblasti. V rámci iných krajín sneh spôsobil kalamity.

Najvýraznejšou zmenou je však prudké ochladenie, ktoré potrvá ešte nasledujúce dni. Sneženie príde znova. 

Snežilo aj v Poprade 

Predovšetkým západne od nás napadlo množstvo snehu. Dočkáme sa aj v nadchádzajúcich hodinách ďalších zrážok a v noci aj sneženia. Môže za to veľmi silné severné prúdenie, ktoré okrem toho, že je vlhké, je aj chladné. Prúdenie je zároveň veľmi dynamické. Prechodné vyjasnenie spôsobuje miernu labilizáciu vzduchu. To vytvára podmienky pre možné búrky.

Búrky sa počas víkendu vyskytnú aj na našom území. Sneženie spôsobila ešte chladnejšia vzduchová hmota, ktorá sa do našej oblasti dostala v priebehu pár hodín. Tá priniesla ďalší pokles hranice sneženia, ktorá lokálne spadla na 500 metrov.

Počas noci najviac snežilo v tatranskej oblasti a na krajnom severozápade a severe. V ranných hodinách snežilo dokonca aj v Poprade. 

Sneženie na Orave.
zdroj: Startitup

Sneh aj pondelkové mínusové teploty

V chladnom a vlhkom prúdení sa nachádzame aj naďalej. To vyústi už v nočných hodinách, kedy na naše územie dorazí ďalšia vlna zrážok, vrátane sneženia. Hranica sneženia opäť poklesne do obývaných oblastí, konkrétne už od nadmorskej výšky približne 800 metrov. Na kraji severozápadu a severu však môže hranica sneženia poklesnúť aj pod 500 m n. m.

Pondelok (22. apríla) bude studený, informuje TASR. V rámci celého územia bude prevažne polooblačno. Na západe Slovenska sa budú najnižšie ranné teploty pohybovať od 4 až 1 stupňa Celzia. Najvyššie denné teploty od 9 až 12 stupňov Celzia.

Stredné Slovensko bude o niečo chladnejšie, najnižšie ranné teploty budú od 3 až -2 a najvyššie denné teploty 7 až 11 stupňov Celzia. Na východnom Slovensku budú najnižšie ranné teploty od 3 až -1 a najvyššie denné teploty 7 až 11 stupňov Celzia.

Čo sa týka počasia na horách, najnižšia ranná teplota bude vo výške 1 000 m -1 a najvyššia denná teplota 5 stupňov Celzia. Vo výške 1 500 m bude teplota -3 a najvyššia denná teplota 2 stupne Celzia. Vo výške 2 000 m teplota klesne až na -6 stupňov Celzia. Počas dňa sa oteplí na -1 stupeň Celzia. 

Kalamity v Európe 

Sneženia sa vyskytlo aj u našich bratov Čechov. Najviac snehu pritom spadlo v prihraničných regiónoch. Českí meteorológovia uvádzajú, že na Lysej hore v Beskydách do rána spadlo až 17 centimetrov snehu. Časť sneženia zasiahla aj naše územie. Sneh sa konkrétne vyskytol v Čadci, Púchove a Bytči. 

V Karlovarskom zas napadlo okolo 15 cm snehu. Sneh však lámal konáre a stromy, došlo tak k obmedzeniu niektorých cestných úsekov. Medzi Chebom a Mariánskými Lázňami a do nemeckého Selbu museli byť na niekoľko hodín pozastavené vlaky. Sneženie bolo naozaj problematické, čo potvrdzujú aj hasiči. Tí iba v Karlovarskom kraji evidujú viac ako 40 výjazdov.

V južnom Nemecku sneh dosiahol úplne inej úrovne. Predovšetkým v Bavorsku, kde evidujú desiatky centimetrov snehu. Napríklad v Oberbayerne napadlo už viac ako 40 cm snehu a naďalej sneží.

Zdroje: iMeteo, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá