Na Slovensku pribudlo vyše 2 000 nových prípadov. Omikron spôsobuje dve vlny hospitalizácií, upozorňuje matematik

  • Pribudlo 2 049 nových prípadov koronavírusu, laboratóriá vyhodnotili 9 013 PCR testov
  • Matematik Richard Kollár upozorňuje na skrytú tvár hospitalizácií
Covid outbreak
Ilustračná snímka, SITA/AP, Tatan Syuflana
  • Pribudlo 2 049 nových prípadov koronavírusu, laboratóriá vyhodnotili 9 013 PCR testov
  • Matematik Richard Kollár upozorňuje na skrytú tvár hospitalizácií

Na Slovensku v piatok 14. januára pribudlo 2 049 nových prípadov koronavírusu. Laboratóriá vyhodnotili 9 013 PCR testov. Taktiež urobili aj 17 346 antigénových testov. Tie podľa informácií ministerstva zdravotníctva odhalili ďalších 342 pozitívnych osôb.

Pribudlo 64 nových úmrtí. Celkovo priamo na COVID zomrelo už 17 252 ľudí.

Počet pacientov v nemocniciach sa oproti včerajšiemu dňu znížil o 7. Aktuálne je hospitalizovaných 1 804 pacientov s potvrdeným koronavírusom. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 382 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 191 ľudí.

Takmer 82 percent z pacientov v nemocniciach nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky,“ uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

V štatistikách sa po novom objavujú len pacienti, ktorým bol koronavírus potvrdený PCR testom. V minulosti nemocnice reportovali aj hospitalizovaných ľudí s podozrením naň.

Zároveň pribudlo 3 171 zaočkovaných prvou dávkou. Druhú dávku vakcíny dostalo 167 osôb a tretiu 22 788 ľudí.

Omikron prináša dve vlny

Matematik Richard Kollár na sociálnej sieti upozorňuje, že hoci vlna omikronu skutočne vyzerá silná a krátka, v nemocniciach v zahraničí spôsobuje až dve vlny. Prvou vlnou myslí hospitalizácie ľudí, ktorí prišli do nemocnice ležať s Covidom.

To sú prevažne neočkovaní ľudia, ktorí doteraz neprekonali symptomatické ochorenie COVID-19. Je ich u nás dosť a časti z nich hrozí vážnejší priebeh, aj keď pre každého z nich je šanca menšia ako v delta vlne. Tam nie je zásadná zmena a táto vlna bude zrejme nárazová a prudká, s rýchlym nástupom aj ústupom. Bude pri nej veľa krátkych miernych hospitalizácií, a bude to čas rýchlych príchodov a odchodov z nemocníc,“ vysvetľuje Kollár.

Druhá vlna sú ľudia, ktorí ležia v nemocnici pre niečo iné, no tiež „s Covidom“.

Tie hospitalizácie s Covidom sú tiež dvoch typov. Jednak sa infikuje pomerne veľa ľudí, ktorí sú hospitalizovaní v nemocniciach (tzv. nozokomiálne infekcie). Tých je veľa, lebo testy nie sú stopercentné a vírus prenášajú aj zaočkovaní a omikron je veľmi rýchlo šíriaci sa. V takej situácii je veľmi ťažké, často až nemožné, zabezpečiť úplnú izoláciu neCOVIDových oddelní nemocníc od infekcií. To čaká v určitej miere zrejme aj nás,“ hovorí matematik s tým, že táto vlna hospitalizácií má ešte jednu tvár, ktorá bola doteraz veľmi nezreteľná.

V nemocniciach totiž ležia aj ľudia s rôznymi chronickými, napríklad kardiovaskulárnymi a inými problémami, ktorí sa náhodne infikujú koronavírusom. Ich stav sa pritom zhorší natoľko, že zrazu potrebujú hospitalizáciu kvôli svojmu chronickému ochoreniu a Covid tu vyzerá akoby bol len tak mimochodom prítomný.

Týchto pacientov je na niektorých miestach, napríklad v Londýne, už viac ako tých, ktorí tam chodia s typickými prejavmi COVIDu. Vytvárajú tak druhú vlnu hospitalizácií, ktorá spomaľuje ich ústup po vrchole vlny incidencie. A ich zdravotné problémy nie sú samozrejme triviálne,“ dodáva Kollár.

Zdroje: NCZI, Facebook/RichardKollar, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá