Na Slovensku sa objavili falošné samotesty na COVID-19, takýto druh nikdy nekupuj

  • Celosvetové opatrenia zavedené na zvládnutie pandémie vyvíjajú veľký tlak na zdravotníckych pracovníkov testovať širokú zdravú populáciu
  • Túto situáciu však niektoré subjekty zneužívajú a snažia sa ľuďom predávať „zaručené“ samodiagnostické testy neoverenej kvality
koronavirus
TASR/Radovan Stoklasa, AP Photo/Sakchai Lalit
  • Celosvetové opatrenia zavedené na zvládnutie pandémie vyvíjajú veľký tlak na zdravotníckych pracovníkov testovať širokú zdravú populáciu
  • Túto situáciu však niektoré subjekty zneužívajú a snažia sa ľuďom predávať „zaručené“ samodiagnostické testy neoverenej kvality

V internetových obchodoch sa tak objavuje množstvo samotestov či rýchlotestov na diagnostiku COVID-19. Ide o testy na detekciu protilátok, nie na detekciu vírusu, Štátny ústav pre kontrolu liečiv kúpu takýchto testov verejnosti neodporúča. O tom, že sa to naozaj neoplatí, svedčí aj ich najnovší nález. 

„Na základe podnetu sa aj dnes 23. júla 2020 uskutočnila cielená inšpekcia v distribučnej spoločnosti zameraná na kontrolu zdravotníckych pomôcok. Počas inšpekcie bol kontrolovaný aj test na COVID-19 od spoločnosti Laverna Trade, s.r.o. Na vonkajšom obale testu sa nachádzajú falošné údaje, ktoré navodzujú dojem, že ide o samotest na domáce použitie,“ upozorňuje ŠÚKL.

koronavirus
zdroj: TASR/Pavol Zachar

ŠÚKL nálezy inšpekcie vyhodnotí v najkratšom možnom termíne a príjme potrebné kroky. Keďže prioritou je ochrana spotrebiteľa, malo by nasledovať stiahnutia tejto zdravotníckej pomôcky z trhu.

Česko dosiahlo rekord aktívnych prípadov, prídu nové opatrenia. Pražská párty má už takmer 100 nakazených

Podľa odborníkov je dôležité mať na pamäti, že na trhu v Európskej únii momentálne nie sú registrované žiadne testy na COVID-19 určené na samotestovanie laickej verejnosti. Rýchlotesty, ktoré v EÚ registrované sú, sú určené na profesionálne použitie. 

V prípade ich použitia laickou verejnosťou hrozí riziko nesprávneho použitia testu a tiež nesprávnej interpretácie výsledku. Podľa odborných publikácii ani prekonané ochorenie nezaručuje vytvorenie protilátok, a tak test na detekciu protilátok v kontexte COVID-19 nie je dostatočný.

„Kúpa takýchto testov predstavuje pre laickú verejnosť zbytočne vyhodené peniaze, keďže ich výpovedná hodnota je nízka. Ani prekonané ochorenie nezaručuje tvorbu protilátok, a tak negatívny výsledok môže vyvolať falošné presvedčenie o COVID-19 negativite, čo môže mať nebezpečné následky. Okrem toho testy v súčasnosti dostupné na trhu v EÚ nie sú určené laickej verejnosti a mnohé  z nich sú necertifikované,“ objasnila riaditeľka ŠÚKL-u PharmDr. Zuzana Baťová, PhD.

Stále platí, že najspoľahlivejšou metódou je priame stanovenie vírusu takzvanou metódou PCR (z ang. Polymerase Chain Reaction, polymerázová reťazová reakcia). PCR test je náročný na prevedenie. Vyžaduje si profesionálne zručnosti pri stere z nosa a nosohltana, skúsených laboratórnych pracovníkov, špičkové technické zariadenia a viacero špecifických činidiel.

Kúpil by si si rýchlotest na COVID-19?

Zdroje: sukl.sk, uvzsr.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá