Na Slovensku sa síce straší s gender a LGBTI, no Poľsko je na tom horšie. Hrozí, že prídu o európske peniaze

  • Európska komisia poslala poľským vojvodstvám bez LGBT zón list
  • Na Slovensku strašia s gender a LGBTI ideológiou približne od roku 2013
Únia
TASR/AP, Visar Kryeziu, Virginia Mayo
  • Európska komisia poslala poľským vojvodstvám bez LGBT zón list
  • Na Slovensku strašia s gender a LGBTI ideológiou približne od roku 2013

Poliakom, ktorí radi a vo veľkej miere využívajú zdroj peňazí v podobe eurofondov, hrozí, že o ne prídu. Dôvodom má byť zavádzanie LGBT free zón, ktoré zaberajú jednu štvrtinu územia Poľska. Európska komisia poslala list poľským vojvodstvám, ktoré zaviedli takéto zóny, informoval portál Euractiv.

List bol konkrétne adresovaný piatim vojvodstvám Malopoľské vojvodstvo, Lubelské vojvodstvo, Lodžské vojvodstvo, Podkarpatské vojvodstvo a Svätokrížske vojvodstvo.

Pietruchová: Z LGBTI sa vyrobil strašiak, proti ktorému treba viesť križiacku výpravu. Tolerancia a ľudskosť prehrávajú

Dôvodom má byť diskriminácia osôb LGBTI v takýchto zónach. Komisia hovorí o porušovaní európskych princípov a hodnôt. Čerpanie fondov upravuje v Poľsku Partnerská dohoda, ktorá má zamedziť akejkoľvek forme diskriminácie na základe sexuálnej orientácie.

Útoky na LGBTI komunitu sú v Poľsku na dennom poriadku

K eskalácii nenávisti voči LGBTI výrazne prispievajú politici vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) a poľská Katolícka cirkev. Najnovšie sa k ním pridal aj poľský prezident Andrzej Duda, ktorý sa v súčastnosti snaží obhájiť prezidentské kreslo.

Duda prirovnal LGBTI ku komunistom, začo si vyslúžil veľa kritiky od vrcholných predstaviteľov únie. Ostro ho kritizovala aj česká eurokomisárka Věra Jourová, ktorá má na starosti práve európske hodnoty a transparentnosť. Podľa Jourovej len využíva nenávisť voči LGBTI v politickom boji. Informoval o tom portál spravodajskej televízie ČT24.

Na Slovensku začalo strašiť s gender ideológiou už v roku 2013

Na Slovensku sa straší s gender ideológiou už od roku 2013, keď s témou začala Katolícka cirkev vo svojom Pastierskom liste. V katolíckych kruhoch tému pomohla spopularizovať pseudovedkyňa Gabriele Kuby, ktorá absolvovala turné po Slovensku so svojou knihou Globálna sexuálna revolúcia.

zdroj: Unsplash/Tanushree Rao

Kuby, ktorá sa preslávila hlavne ako nepriateľka Harryho Pottera, keď tvrdila, že kniha má démonické posolstvo, prednášala okrem iných miest aj na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Do potýčky s Kuby sa dostala aj šéfka odboru rodovej rovnosti na ministerstve práce a sociálnych vecí Oľga Pietruchová.

Istanbulský dohovor i lokálna úroveň

Z katolíckych kruhov si strašenie gender ideológiou postupne prerazilo cestu aj do vrcholovej politiky, čo môžeme vidieť v posledných rokoch pri témach ako Istanbulský dohovor.

Šialená kampaň proti Istanbulskému dohovoru a „gender ideológii“ vyšpičkovala odpor voči tejto agende. Veci, ktoré by sa pred piatimi rokmi zdali nemožné, ako sú klamstvá v priamom prenose z priestorov parlamentu, sú dnes už štandardom. To, čo sme vtedy považovali za extrémny názor, je dnes mainstream, preto si už ani netrúfam odhadnúť, kam táto diskusia zájde,“ uviedla Pietruchová, ktorá odchádza po deviatich rokoch z ministerstva.

Moslimovia na Slovensku sú stále bez mešity. Islam Slováci vnímajú ako strašiaka a hrozbu, nemajú na to dôvod

Veľkou zástankyňou boja proti gender ideológii je poslankyňa Anna Záborska a aj celý poslanecky klub Sme rodina.

Straší sa aj na lokálnej úrovni. Primátor Liptovského Mikuláša a poslanec NR SR Ján Blcháč predniesol pri príležitosti Medzinárodného dňa žien príhovor, v ktorom sa radoval, ako sa poslancom podarilo ochrániť Slovensko pred gender ideológiou v Istanbulskom príhovore.

Skupiny bojujúce proti gender ideológii na Slovensku vidia nepriateľa aj v takzvanej LGBTI ideológii, alebo ich rovno spájajú do jedného celku. Podľa portálu Gazeta Wyborcza po slovných útokoch poľskej Katolíckej cirkvi na LGBTI komunitu došlo k spájaniu  jednotlivých katolíckych cirkví do jednotnej fronty, ktorá má podporovať útoky na LGBTI.

Zdroje: Euractiv, ČT24, KBS, Gazeta Wyborcza

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech