Skončí na Slovensku krutý chov zvierat v klietkach? Petíciu podpísalo viac ako 1,5 milióna ľudí

  • Sloboda zvierat dnes ukončila akciu Koniec doby klietkovej, ktorá bojuje za zastavenie krutého chovu hospodárskych zvierat v EÚ
  • Podarilo sa zozbierať viac ako 1,5 milióna podpisov
unsplash.com/wikimedia.com (Humane Society of the United States)
unsplash.com/wikimedia.com (Humane Society of the United States)
  • Sloboda zvierat dnes ukončila akciu Koniec doby klietkovej, ktorá bojuje za zastavenie krutého chovu hospodárskych zvierat v EÚ
  • Podarilo sa zozbierať viac ako 1,5 milióna podpisov

Minulý rok sa štáty Európskej únie vrátane Slovenska zapojili do petície, ktorá má za ambíciu ukončiť krutý chov zvierat v klietkach. Iniciatíva Koniec doby klietkovej si za cieľ stanovila zozbierať jeden milión podpisov. Práve dnes Sloboda zvierat na svojej facebookovej stránke oznámila, že petícia sa oficiálne ukončila a celkovo sa podarilo zozbierať až 1,5 milióna podpisov.

„Priatelia dali sme to! Európska iniciatíva Koniec doby klietkovej, pod ktorú sme zbierali podpisy celý jeden rok, sa práve oficiálne skončila. Viac ako 1,5 milióna ľudí žiada zakázať kruté klietkové chovy,“ vyjadrila sa organizácia vo svojom príspevku.

zdroj: Wikimedia (Maqi)

Trpí 700 miliónov zvierat v celej EÚ

Aj napriek tomu, že výsledkom chovu v klietkach sú vážne zdravotné problémy a nepohoda, je klietkový chov stále akceptovaný v krajinách EÚ. Najviac trpia ošípané, králiky a hydina. Klietky väznia a obmedzujú, zabraňujú mnohým prirodzeným inštinktom a potrebám zvierat, držia zvieratá v izolácii (individuálne klietky) alebo natlačené na malom priestore (skupinové klietky).

Prostredie klietok nie je podnetné a vôbec neposkytuje priestor pre pohodlný odpočinok. Napriek očividným nedostatkom tohto spôsobu chovu je v Európe každoročne v klietkach väznených viac ako 700 miliónov hospodárskych zvierat.

Do petície sa zapojilo 145 organizácií na ochranu zvierat, aby spoločne formou európskej občianskej iniciatívy navždy zakázali chov v klietkach pre všetky hospodárske zvieratá.

Viac čítaj TU>>Sloboda zvierat chce dať stopku klietkovému chovu. Pripája krátky film, ktorý ťa presvedčí

zdroj: Wikimedia (Humane Society of the United States)

Stop reťaziam

Aj v súčasnosti je Sloboda zvierat súčasťou mnohých kampaní a petícií. Jednou z nich bojuje proti držaniu psov na reťaziach.

„Tisíce psov na Slovensku strávia celý svoj život na reťazi. Aby sme im dokázali pomôcť, je potrebná zmena myslenia aj zákona,“ hovorí organizácia.

Petíciu za zákaz držania psov na reťazi podpísalo 50 648 ľudí, avšak odpoveďou ministerstva bolo, že túto praktiku majiteľom nezakáže. Podľa Ministerstva pôdohospodárstva by takáto vyhláška siahala nad rámec zákona. Sloboda zvierat sa však nevzdáva a v zbere podpisov pokračuje aj naďalej. Zapojiť sa môžeš aj ty na ich stránke.

Zdroj: Facebook Sloboda zvierat, Sloboda zvierat

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech