Na Slovensku zomrel po očkovaní na koronavírus 79-ročný pacient, mal viacero diagnóz

  • Očkovanie a jeho nežiadúce účinky neboli príčinou smrti pacienta, potvrdila to pitva
  • Vedľajšie účinky však viedli ku zhoršeniu jeho celkového stavu
aktualna
  • Očkovanie a jeho nežiadúce účinky neboli príčinou smrti pacienta, potvrdila to pitva
  • Vedľajšie účinky však viedli ku zhoršeniu jeho celkového stavu

Po očkovaní proti koronavírusu zomrel 79-ročný Slovák. Denníku N to potvrdil Štátny úrad pre kontrolu liečiv. Hlavnou príčinou úmrtia je podľa záverov súdnej pitvy viacero chronických ochorení, ktorými pacient trpel.

K celkovému zhoršeniu zdravotného stavu tohto pacienta prispeli aj inak mierne nežiaduce účinky po očkovaní – horúčka a slabosť,“ tvrdí ústav.

Nórsko varuje, že vakcína môže byť pre túto vekovú kategóriu riziková. Krajina hlási už 23 úmrtí

Hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková informovala, že podobné prípady sa objavili vo viacerých európskych krajinách. „Ide o prípad podobný tým, ktoré sú známe z Nórska, Nemecka či iných európskych krajín. Išlo o pacienta vo vyššom veku 79 rokov s viacerými chronickými ochoreniami, ktoré pitva určila ako hlavnú príčinu úmrtia.

K celkovému zhoršeniu zdravotného stavu tohto pacienta prispeli aj inak mierne nežiaduce účinky po očkovaní – horúčka a slabosť,“ informovala s tým, že príčinná súvislosť medzi očkovaním a úmrtím bola vyhodnotená ako možná. Podľa klasifikácie Svetovej zdravotníckej organizácie sú stupne veľmi pravdepodobný – pravdepodobný – možný – nepravdepodobný – neklasifikovaný.

vakcina, ockovanie
zdroj: TASR/AFP/Vladimír Šimíček

Iba 24 závažných vedľajších účinkov

Na Slovensku je už v súčasnosti zaočkovaných viac ako 100 000 ľudí, ide o prvé a jediné úmrtie v súvislosti s očkovaním na Slovensku. Ku dnešnému dňu eviduje ŠÚKL 353 hlásení na podozrenia na nežiaduce účinky po vakcíne Comirnaty. Z toho 24 hlásení bolo vyhodnotených ako závažných. Najčastejšie hlásené sú bolestivosť v mieste vpichu a bolesť ramena či končatiny, do ktorej bola podaná vakcína.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Ďalej sú to očakávané nežiaduce účinky po očkovaní, ako napríklad zvýšená teplota, zimnica, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, slabosť, únava, nevoľnosť a iné. Medzi podozreniami na závažné nežiaduce účinky sú napríklad alergické reakcie alebo prekolapsový stav,“ dodala Jurkemíková.

Podľa štátneho ústavu sú doteraz nahlásené podozrenia na nežiaduce účinky obvyklé a sú v súlade so známymi nežiaducimi účinkami, ktoré sú uvedené aj v dokumentácii k lieku.

Zdroje: DenníkN, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech