Nórsko varuje, že vakcína môže byť pre túto vekovú kategóriu riziková. Krajina hlási už 23 úmrtí

  • Nóri sa domnievajú, že vakcinácia vo veku 80 a viac rokov je riskantná
  • 23 starších ľudí zomrelo už po prvej dávke
očkovanie
Nórsko, TASR/AP/John Bompengo, University of Oxford
  • Nóri sa domnievajú, že vakcinácia vo veku 80 a viac rokov je riskantná
  • 23 starších ľudí zomrelo už po prvej dávke

Podľa nórskej medicínskej agentúry z týchto 23 úmrtí ľudí nad 80 rokov bolo zatiaľ 13 pitvaných s výsledkami, ktoré naznačujú, že k bežným vedľajším účinkom mohli vakcíny prispieť k závažným reakciám.

„Pre ľudí so slabou imunitou môžu mať mierne vedľajšie účinky vakcín vážne následky. Pre tých, ktorí majú veľmi krátku zostávajúcu dobu života, môže byť prínos vakcíny okrajový alebo irelevantný,“ uviedol Nórsky inštitút verejného zdravia pre Bloomberg.

Nórsko doteraz podalo prvú dávku 33 000 ľuďom, ktorí sú považovaní za najviac ohrozených, čo sa týka nakazenia sa vírusom. Väčšina podaných dávok je od spoločností BioNTech/Pfizer, od začiatku tohto týždňa sa však v krajine používa aj Moderna.

Ako dlho nás chráni vakcína proti koronavírusu? Moderna už má odpoveď

Podľa prieskumu analytickej agentúry Opinion, ktorá sleduje názory Nórov na témy spojené s pandémiou COVID-19, sa veľa Nórov stretlo s názorom, ktorý spochybňuje rýchlosť očkovania. Prieskum ukázal, že iba jeden z troch Nórov dôveruje tempu očkovania, zatiaľ čo 40 % uviedlo, že mu nedôveruje.

O zvyšnom podiele nebolo rozhodnuté. Agentúra špekulovala, že relatívne pomalý pokrok môže byť spôsobený tým, že Nórsko ušetrilo svoje druhé dávky vakcíny, ktoré by sa podľa výrobcov Pfizer a BioNTech mali podať tri týždne po prvej dávke.

Prvé úmrtie

Prvými obeťami vakcíny Pfizer boli starší ľudia, ktorí žili v domove dôchodcov. „Keďže ľudia v pokročilom veku sú väčšinou chorí a zároveň dostanú vakcínu, je celkom možné, že úmrtia sú náhodné,“ uviedol riaditeľ medicínskej agentúry v Nórsku Steiner Madsen pre Wionews.

Po tvrdení spoločnosti Pfizer, že vakcína je dostatočne otestovaná a jej účinnosť je viac ako 90 % niekoľko dobrovoľníkov uviedlo, že pozorovali vedľajšie účinky porovnateľné s chrípkou alebo opicou.

vakcína
zdroj: Unsplash/Hakan Nural

Nórsko zaviedlo nové obmedzenia, aby zabránil opätovnému šíreniu koronavírusu. Zatvorené bary, reštaurácie, či navštevovanie iných domácností sú prísne zakázané až do odvolania.

Škandinávska krajina za posledný mesiac zaznamenala nárast prípadov – preto vstúpili do platnosti prísne obmedzenia cestovania, a to či už na pracovné alebo súkromné účely. Akékoľvek cestovanie je nemožné bez negatívneho testu na COVID-19. 

Skvelá správa: Vedci z BioNTech majú v rukách prelomovú vakcínu. Likviduje ochorenie, ktoré trápi tisíce Slovákov

 

Koronavírus v Nórsku

Prvý prípad koronavírusu v Nórsku bol zaregistrovaný 26. februára. Dotyčný sa vtedy vrátil z Číny, nebol vážne chorý, ale bol zavedený do domácej karantény. Ďalšie prípady zaznamenali na očnom oddelení v nemocnici Ullevaal Oslo. 

Iba pár týždňov po prvej známej infekcií urobila nórska vláda drastické kroky. Zaviedli najprísnejšie núdzové opatrenia, uvádza Life in Norway.

Nóri majú celkovo nakazených 58 190 ľudí, vyliečených 17 998 a 513 úmrtí.

Dobrá správa pre všetkých, čo sa boja ihly. Na svete je vakcína proti koronavírusu, ktorej stačí jedna dávka

Zdroje: bloomber.com, lifeinnorway.com, wionews

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech