Na „starý systém“ vodičáku sa ti čas kráti. Čoskoro vstúpia do platnosti veľké zmeny

  • Generátor bude vyberať z väčšieho množstva otázok
  • Na vypracovanie testu budeš mať 30 minút
  • Otázok bude v teste omnoho viac ako doteraz
Autoškola
Autoškola TASR/Pavol Zachar TASR/Pavol Zachar
  • Generátor bude vyberať z väčšieho množstva otázok
  • Na vypracovanie testu budeš mať 30 minút
  • Otázok bude v teste omnoho viac ako doteraz

Ako sme ťa už informovali, od januára 2023 sa mala meniť teoretická skúška v autoškole na získanie vodičského oprávnenia. Zmeny sú vo Vyhláške 9/2009 Zbierky zákonov

V nových testoch môžeš zabudnúť na to, že budú v „papierovej forme“, rovnako ako na to, že skúška bude prebiehať v priestoroch autoškoly. Keďže doposiaľ k zmene nedošlo a testy nateraz stále prebiehajú v „starej“ forme, portál Topspeed zistil, kedy sa začnú vykonávať po novom.

Hovorkyňa policajného zboru Denisa Bárdyová pre Topspeed povedala, že teoretická skúška o udelenie vodičského oprávnenia v elektrickej podobe, „sa bude vykonávať od 1. 4. 2023“.

Novinkou je to, že test bude mať namiesto 27 až 40 otázok a na vypracovanie bude stanovených celých 30 minút. Maximálny počet bodov bude 100 a na jeho úspešné absolvovanie je potrebné získať aspoň 90 bodov. Po novom test nemusí byť výlučne len v slovenskom, ale aj anglickom či maďarskom jazyku.

Generátor bude vyberať z väčšieho množstva otázok, ktoré nebudú formulované rovnako. Vo Vyhláške je uvedené, že nové otázky budú dopĺňané priebežne a mali by sa vypustiť tie, ktoré stratili na aktuálnosti. Rovnako sa tam môžu objaviť aj otázky ohľadom poskytnutia prvej pomoci, správania sa pri dopravnej nehode či otázky z teórie jazdy.

Testy budú digitalizované a žiadatelia vodičského oprávnenia ich budú musieť absolvovať na dopravnom inšpektoráte pod policajným dohľadom. V databáze sa bude nachádzať až 1 400 otázok, z nich dostane uchádzač jemu náhodne pridelené. Má sa tak zvýšiť vedomostná úroveň uchádzača.

Denník SME hovorí o zefektívnení skúšobného komisára a zabezpečení lepšej objektívnosti teoretickej skúšky. Rovnako sa zvýši úroveň vzdelávania žiadateľov o vodičské oprávnenie. Polícia taktiež tvrdí, že elektronická teoretická skúška bude mať pozitívny vplyv na bezpečenosť cestnej premávky a môže znížiť počet dopravných nehôd.

Náhodne generované otázky môžu obmedziť alebo úplne zastaviť možné korupčné správanie.

Denisa Bárdyová pre Topspeed taktiež povedala, že momentálne pracujú na takzvanom skúšobnom testovaní, ktoré bude umiestnené na webe Ministerstva vnútra SR.

Tretí opravný termín

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Topspeed, Redakcia, Zákony pre ľudí, Korzár, SME

Najnovšie videá

Trendové videá