Na svete začali podávať novú vakcínu, ako prvého zaočkovali 82-ročného dôchodcu

  • Vakcínou od spoločnosti AstraZeneca zaočkovali prvého človeka
  • Británia začala očkovať novou vakcínou
vakcina, koronavirus
TASR/AP Photo/Frank Augstein, Pool,
  • Vakcínou od spoločnosti AstraZeneca zaočkovali prvého človeka
  • Británia začala očkovať novou vakcínou

Brian Pinker, 82-ročný britský dôchodca, sa v pondelok stal prvým človekom na svete, ktorého zaočkovali proti koronavírusu vakcínou vyvinutou Oxfordskou univerzitou a spoločnosťou AstraZeneca. Vakcínu mu podali v Churchillovej nemocnici v britskom meste Oxford, informovala agentúra AFP.

„Som veľmi rád, že dnes dostanem vakcínu proti COVID-19 a som naozaj hrdý na to, že je to tá, ktorú vyvinuli v Oxforde,“ uviedol bývalý manažér údržby Pinker, ktorého cituje agentúra DPA. Vakcínu mu podali o 07.30 h miestneho času (08.30 h SEČ), uviedla Národná zdravotná služba (NHS).

Pôjdeš sa dať zaočkovať?

Spomínanú očkovaciu látku schválil britský Úrad pre reguláciu liekov (MHRA) v stredu 30. decembra. Oproti vakcíne od konzorcia Pfizer-BioNTech, ktorú Británia používa od 8. decembra, je táto vakcína lacnejšia a môže sa skladovať v bežnej chladničke namiesto ultrachladného prostredia (-70 stupňov Celzia).

Británia má k dispozícii 530 000 dávok novej vakcíny, pričom k 700 aktívnym vakcinačným centrám pridajú v najbližšom týždni stovky ďalších takýchto stredísk v nemocniciach i lekárskych ordináciách, avizovala ešte cez víkend NHS.

Analytici odhalili hrozivú predikciu na január. V nemocniciach má byť obrovský počet hospitalizovaných

 

Cieľom Británie je čo najskôr zvýšiť kapacity na podanie vakcíny dvom miliónom ľudí za týždeň. „Dúfame, že budeme môcť (zaočkovať) desiatky miliónov ľudí v priebehu najbližších troch mesiacov,“ povedal britský premiér Boris Johnson.

Na rozdiel od iných krajín plánuje Británia podávať druhú dávku oboch vakcín (od Pfizer i AstraZeneca) namiesto 21 dní až 12 týždňov po prvej, aby urýchlila imunizáciu čo najväčšieho počtu ľudí.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech