Na východe Slovenska vyrastie zbrojovka za 14 miliónov. Vzniknú stovky pracovných miest

  • V Sobranciach vyrastie zbrojovka
  • Regiónu poskytne ekonomickú vzpruhu
pracovník v továrni a východ slovenska
Archív Canva, Reprofoto/Google maps
  • V Sobranciach vyrastie zbrojovka
  • Regiónu poskytne ekonomickú vzpruhu

Na východe Slovenska má vyrásť nová firma za 14 miliónov eur, ktorá zamestná stovky obyvateľov. V Sobranciach vďaka nej ožije starý areál strojárskeho podniku. Spoločnosť sa bude zaoberať výrobou oceľových puzdier pre delostrelecké náboje.

Strojársky podnik Vihorlat v Sobranciach, ktorý bol roky nevyužívaný, by mohol opäť ožiť. Košická spoločnosť ARM servis plánuje obnoviť výrobu v tomto areáli a vytvoriť tak nové pracovné miesta.

Spoločnosť predložila projekt na posúdenie vplyvov na životné prostredie, ktorý obsahuje plány na výrobu oceľových produktov pre zbrojársky priemysel. Investícia, odhadovaná na 14 miliónov eur, by mala priniesť viac ako 200 pracovných miest.

Výrobu plánujú spustiť v roku 2027

Projekt obnovy výroby zahŕňa prestavbu existujúcej haly, výstavbu novej lakovne a inštaláciu technológií na výrobu oceľových puzdier pre delostrelecké náboje. V prvej fáze výroby sa plánuje produkcia troch typov muničných puzdier: HE 122 mm, HE 155 mm a HB HE 155 mm, s predpokladanou ročnou kapacitou 100-tisíc kusov.

„Do výrobných priestorov bude inštalovaná technológia na produkciu kovových puzdier. Výroba prinesie zamestnanosť pre približne 220 vysokokvalifikovaných pracovných miest,“ uvádza sa ďalej vo zverejnenom zámere. Celková produkčná plocha by mala prekročiť 7 000 metrov štvorcových. 

Začiatok prác na projekte je naplánovaný na november tohto roka, pričom dokončenie stavebných prác je očakávané do konca roka 2026. Samotná výroba by mala byť spustená v januári 2027.

Spoločnosť ARM servis, väčšinovo vlastnená firmou SK Special Goods Trading, ktorú kontroluje UA Special Goods Trading so sídlom na Floride, plánuje tento investičný zámer dotiahnuť do úspešného konca a priniesť tak do regiónu silnú ekonomickú vzpruhu.

Počet nezamestnaných ľudí klesá

Slovenský pracovný trh čelí významnému nedostatku zamestnancov, najmä v automobilovom priemysle, opravách strojov a zariadení a v potravinárstve. Tento stav potvrdil Inštitút finančnej politiky (IFP) v komentári k májovým údajom o nezamestnanosti, ktoré 20. júna zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).

Analytici IFP uviedli, že dopyt po operátoroch strojov je oproti obdobiu pred pandémiou vyšší až o polovicu. V sektore služieb chýbajú pracovníci najmä v doprave a programovaní. Počet voľných pracovných miest v máji výrazne narástol, pričom ÚPSVaR evidovalo vyše 94 000 otvorených pracovných ponúk, čo sa blíži k maximu z roku 2019.

IFP zdôraznil, že počet záujemcov o prácu aktuálne prevyšuje počet dostupných voľných pracovných miest len o tretinu, pričom regionálne rozdiely sú značné. Najakútnejší nedostatok zamestnancov je v okresoch Nitra a Bratislava, kde na jedného nezamestnaného pripadajú viac než tri ponuky práce. Naopak, v okresoch Kežmarok, Stropkov a Poltár je na jednu pracovnú ponuku viac ako 40 uchádzačov, v okrese Gelnica až takmer 90.

Jedným z problémov trhu práce je kvalifikačná štruktúra. Podľa OECD pracuje vyše tretina ľudí na Slovensku mimo svojho odboru. Slovensko vykazuje najvyšší podiel zamestnancov s vysokoškolským vzdelaním, ktorí sú prekvalifikovaní na svoju pozíciu. V najproblematickejších okresoch má až 40 % nezamestnaných len základné vzdelanie.

ÚPSVaR informovalo, že počet nezamestnaných ľudí evidovaných na úradoch práce zaznamenal pokles už štvrtý mesiac po sebe, najviac na východe Slovenska v Košickom a Prešovskom kraji. Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol v máji tohto roka úroveň 3,78 % z aprílových 3,82 %.

Zdroje: Enviroportal, O peniazoch, SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá